Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz
dr n. med. Malwina Grobelna

dr n. med. Malwina Grobelna

Chirurgia naczyniowa i medycyna estetyczna

„Uważam, że wizualizacje 3D znacznie podniosą jakość komunikacji z pacjentem zarówno przed leczeniem, jak i w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Nie można też zapominać o aspekcie planowania leczenia, lub jego modyfikacji na podstawie uzyskanych obrazów.”

Turmor 3D logo

Z tak wielu specjalizacji lekarskich, dlaczego akurat wybrała Pani chirurgię?

W czasie studiów obserwowałam jak chirurdzy sprawnie podejmowali ogromne decyzje, operowali i dawali pacjentom szanse na dalsze życie. Kiedyś na studiach przypadkiem asystowałam na hakach przy zabiegu bypassów serca i wtedy zakochałam się w chirurgii.

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Jakie są największe wyzwania w zawodzie chirurga

Chirurgia jest wymagająca intelektualnie i fizycznie. Proszę zauważyć, że chirurdzy pozostają długo sprawni fizycznie i psychicznie – to zaleta wielu lat rozwiązywania problemów przy stole. Wyzwaniem ale też zagrożeniem są nadmiar pracy, nieprzespane noce, odpowiedzialność za chorego, brak ścisłych godzin pracy. Zbadano, że średnia długość życia chirurgów w Polsce jest istotnie niższa niż oczekiwana długość życia osób z innym wyższym wykształceniem. Jednak nie widzę dla siebie innej specjalizacji, potrzebuję adrenaliny, do tego nie zniosłabym pracy siedzącej, biurowej, mam zbyt dużo energii!

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Jest Pani specjalistą w chirurgii naczyniowej, może nam Pani opowiedzieć o specyfice tej specjalizacji, bo jest ona dosyć wyjątkowa?

Jako chirurdzy naczyniowi zajmujemy się problemami w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, z wyłączeniem serca. Kłopoty musimy rozwiązywać od razu, pacjent przywieziony przez pogotowie najczęściej silnie krwawi np. z powodu pękniętego tętniaka aorty brzusznej, lub ma ostre niedokrwienie. Operujemy aby ratować kończynę a w ciężkich przypadkach życie. Są też bardzo skomplikowane zabiegi planowe na tętnicach oraz flebologia, w której pomagamy rozwiązać problemy żylne. Jest to wysoce szeroka specjalizacja dająca dużo satysfakcji a także możliwości badań naukowych.

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Czy jako specjalistka w chirurgii widzi pani miejsce na nowe technologie?

Absolutnie tak. Jestem typem naukowca i uwielbiam korzystać z nowych technologii. Codziennie w pracy pomagamy sobie programami komputerowymi do wizualizacji, korzystamy z nowoczesnych sprzętów. Dzięki nowym technologiom w chirurgii na naszych oczach dokonuje się ogromny postęp. Bez nich nie dalibyśmy już rady pracować.

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Jak wygląda Polska na tle innych krajów Europy czy świata, jeśli chodzi o nowe technologie w medycynie?

Mamy bardzo dużo mądrych, młodych naukowców i świetnie korzystamy z dostępnych nowych technologii. Problemem w Polsce jest wdrażanie nowatorskich pomysłów, są one często realizowane za granicą, bo nie ma na nie finansowania. Mam nadzieję, że będzie się to systematycznie zmieniać

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Jakie możliwe korzyści płynące z wizualizacji widzi Pani w nowoczesnej medycynie?

Myślę, że każda specjalizacja lekarska może skorzystać na wizualizacjach, również do celów szkoleniowych. Proszę pozwolić, że skupię się na chirurgii. Uważam, że wizualizacje 3D znacznie podniosą jakość komunikacji z pacjentem zarówno przed leczeniem, jak i w trakcie rekonwalescencji po zabiegu. Nie można też zapominać o aspekcie planowania leczenia, lub jego modyfikacji na podstawie uzyskanych obrazów.

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

W jaki sposób pacjenci reagują na stawiane diagnozy? Czy wykorzystanie wizualizacji może im pomóc w lepszym zrozumieniu choroby i większej motywacji?

Zawsze staram się wytłumaczyć moim pacjentom, na czym polega ich schorzenie i jak przebiega operacja. Informuję o ryzyku okołooperacyjnym, które pacjent moim zdaniem musi znać, aby świadomie brać udział w swoim procesie leczenia. Wizualizacje będą w przyszłości nieocenioną pomocą.

dr n. med. Malwina Grobelna
Turmor 3D logo

Kiedy stosuje się chirurgiczne leczenie raka i jak wizualizacje mogą wesprzeć lekarzy w tym procesie?

Zabiegi operacyjne są jednym z podstawowych sposobów leczenia nowotworów, a w niektórych przypadkach jedyną formą leczenia. Rozwój technologii w znacznym stopniu wspiera wszystkie procesy leczenia onkologicznego. Postępy w onkologii umożliwiają coraz częściej wykonanie zabiegów oszczędzających dany narząd lub zabiegów odtwórczych po wcześniejszej operacji.

dr n. med. Malwina Grobelna

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image