Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

5 książek o raku, które warto przeczytać

5 książek o raku, które warto przeczytać photo

Dlaczego warto czytać o nowotworach? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest powiedzenie zaczerpnięte ze Sztuki Wojennej chińskiego generała i stratega wojennego – Sun Tzu, które mówi, że aby pokonać wroga, najpierw należy go dobrze poznać. Dlatego stworzyliśmy listę 5 najlepszych książek o raku, które warto przeczytać, by dowiedzieć się więcej na temat tej choroby.

Wybrane przez nas książki o raku

1. Cesarz wszech chorób. Biografia raka – Muerjee Siddhartha

Autor prowadzi czytelnika przez całą historię raka – od pierwszych przypadków sprzed tysięcy lat, po czasy współczesne. Udowadnia tym samym, że choroba ta towarzyszy ludzkości od niemal zarania dziejów. Siddhartha Mukherjee prezentuje w książce różne konteksty, w jakich na przestrzeni dziejów towarzyszyły poznawaniu raka i w jaki sposób przebiegał ten proces. Lektura łączy w sobie kilka perspektyw – biologii molekularnej, historycznej i biograficznej. Co najważniejsze, została napisana prostym językiem, zrozumiałym dla osób, które nie obracają się w środowisku medycznym i biologicznym. Książka otrzymała Nagrodę Pulitzera w kategorii literatura faktu. Została również doceniona przez najbardziej wpływowe na świecie gazety –The Guardian, The New York Times i TIME.

2. Antyrak – David Servan-Schreiber

Lektura ta to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat przyczyn, rozwoju, a także profilaktyki nowotworów. Przystępna forma przekazywanej wiedzy, sprawia, że nawet skomplikowane zagadnienia medyczne są zrozumiałe dla każdego laika. Autor przekazuje wiele wartościowych porad na temat tego co robić i co jeść a czego unikać, by zminimalizować ryzyko zachorowania. Dużym atutem książki jest fakt, że jej autor był lekarzem i sam również zmagał się z rakiem, co zweryfikowało jego podejście do tej choroby.

3. Oswoić raka. Inspirujące historie i przewodnik po emocjach – Sobol Adrianna, Witkowicz-Matalicz Agnieszka

W dyskursie na temat nowotworów jeszcze do niedawna temat emocji był pomijany lub unikany (takie podejście w wielu przypadkach nadal pokutuje w społeczeństwie). Sama choroba była swego rodzaju tematem tabu, o którym lepiej było nie rozmawiać. Całkowicie odmienne podejście do tego zagadnienia zostało zaprezentowane w książce stworzonej przez Adriannę Sobol i Agnieszkę Witkowicz-Matalicz, które podjęły się trudnego zadania oswojenia raka. Jak same mówią o książce, jest ona przewodnikiem, który ma zadanie pomóc w zrozumieniu siebie lub drugiego człowieka, a także emocji towarzyszących leczeniu. Książka „oswaja raka, pomaga skupić się na życiu i uwierzyć, że jeszcze może być normalnie”.

4. Przełomowa terapia. Immunologia kontra nowotwory – Charles Graeber

Książka ta stanowi wprowadzenie do wiedzy na temat związku pomiędzy systemem immunologicznym a nowotworem. Zawiera historie pacjentów, którym ta nowatorska metoda była w stanie pomóc. Autor, pomimo poruszania skomplikowanej naukowej problematyki, przedstawia zagadnienie immunologii w sposób przystępny, a zarazem merytoryczny. Co ciekawe książka została opublikowana tuż przed przyznaniem w 2018 roku Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny Jamesowi P. Allison i Tasuku Honjo, za badania nad immunoterapią w leczeniu raka.

5. Piersi. Poradnik dla każdej kobiety – Kristi Funk

Dr Kristi Funk zawarła w książce ogrom wiedzy na temat nowotworów piersi, która co prawda została przedstawiona z medycznego punktu widzenia, ale jednocześnie ukierunkowano ją na potrzeby i emocje pacjentek. Lektura będzie pomocna dla kobiet zarówno chcących po prostu dowiedzieć się więcej na temat raka piersi, jak i tych, które zmagają się z tą chorobą. Książka zawiera również sporą dawkę informacji skierowanych do osób po zakończeniu leczenia. Czego można się z niej dowiedzieć?

Lektura tych książek może być także pomocna dla zdrowych osób. Ogromna dawka wiedzy na temat profilaktyki raka umożliwia wdrożenie do prowadzonego stylu życia zmian, które pomogą w zminimalizowaniu ryzyka zachorowania. Zdobywając wiedzę na temat nowotworów, zdobywamy efektywne narzędzie umożliwiające podjęcie świadomych i przemyślanych decyzji dotyczących zarówno profilaktyki, jak i leczenia. Informacje zawarte w publikacjach dają możliwość dokładniejszego zrozumienia czym jest rak i jak wpływa na osoby z nim walczące. Dzięki tej wiedzy możliwe jest również podarowanie im lepszego wsparcia w czasie i po leczeniu.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image