Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejWiększość z nas wie, że alkohol nie jest najzdrowszym napojem. Lecz nadal istnieje wiele nieporozumień na temat jego spożycia i tego jak ono działa na nasze zdrowie.
W tym artykule udostępnimy najbardziej aktualne informacje dotyczące spożywania alkoholu i jego wpływu na raka.
Według danych z Mayo Clinic „picie z umiarem” to spożycie nie więcej niż 7 standardowych porcji alkoholu dla kobiet lub 14 porcji dla mężczyzn* (i nie więcej niż 2 porcje dziennie). W każdym razie, picie według zalecanych wytycznych powinno mieć minimalny efekt na naszym zdrowiu.
* Wiele nowych źródeł twierdzi, że liczba ta powinna wynosić nie więcej niż 10 standardowych porcji dla kobiet i mężczyzn.
Uważa się, że osoba nadużywająca alkoholu, to osoba która wypije więcej niż wynosi wymieniona powyżej umiarkowana ilość. Oznacza, to 8 lub więcej porcji alkoholu dla kobiet i 15, lub więcej porcji dla mężczyzn. Natomiast, upijanie się (jednorazowe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach) jest definiowane jako wypicie 5 lub więcej porcji alkoholu podczas jednego posiedzenia.
Standardowa dawka alkoholu zawiera około 10-12 gramów alkoholu etylowego. Co zawiera 10-12 gramów alkoholu etylowego? Na przykład jedno małe piwo o pojemności 300 ml, 100 mililitrowy kieliszek wina lub 30 mililitrowy szot mocnego alkoholu, jak rum lub wódka.
Tak i nie. Wypicie kilku drinków podczas przyjęcia urodzinowego raczej nie spowoduje, że w naszym organizmie zacznie rozwijać się nowotwór. Problem pojawia się przy regularnej konsumpcji alkoholu, zarówno w dużych, jak i umiarkowanych ilościach. Wpływa to na zwiększenie ryzyka zachorowania na określone rodzaje nowotworu.
Poniżej znajduje się zestawienie wpływu spożycia alkoholu z określonymi nowotworami.
Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie alkoholu nie wpływa bezpośrednio na powstawanie raka w organizmie, ale może zwiększyć ryzyko zachorowania. Całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu może być też trudne i jeśli chcesz uniknąć raka, to nie jest ono konieczne, jeśli chcesz uniknąć raka (*jak widziałeś, Twoje ryzyko zachorowania na raka nerki jest mniejsze, jeśli pijesz umiarkowanie). Nawet całkowite wyeliminowanie alkoholu nie gwarantuje, że nigdy nie zachorujesz na raka. W celu zachowania ostrożności, sugerujemy trzymania się zasady „umiarkowanego spożywania alkoholu” i picia 7 lub mniej porcji alkoholu tygodniowo, a jeśli jesteś kobietą oraz 14 lub mniej, jeśli jesteś mężczyzną.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej