Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Alkohol i rak

Alkohol i rak photo

Związek między alkoholem i rakiem

Większość z nas wie, że alkohol nie jest najzdrowszym napojem. Lecz nadal istnieje wiele nieporozumień na temat jego spożycia i tego jak ono działa na nasze zdrowie.

 • Czy picie alkoholu z umiarem jest okej?
 • Czy picie zwiększy moje szanse zachorowania na raka?
 • Czy niektórzy ludzie są bardziej podatni na problemy zdrowotne związane z alkoholem niż inni?

W tym artykule udostępnimy najbardziej aktualne informacje dotyczące spożywania alkoholu i jego wpływu na raka.

Co oznacza „picie z umiarem”?

Według danych z Mayo Clinic „picie z umiarem” to spożycie nie więcej niż 7 standardowych porcji alkoholu dla kobiet lub 14 porcji dla mężczyzn* (i nie więcej niż 2 porcje dziennie). W każdym razie, picie według zalecanych wytycznych powinno mieć minimalny efekt na naszym zdrowiu.
* Wiele nowych źródeł twierdzi, że liczba ta powinna wynosić nie więcej niż 10 standardowych porcji dla kobiet i mężczyzn.

Ile alkoholu to za dużo alkoholu?

Uważa się, że osoba nadużywająca alkoholu, to osoba która wypije więcej niż wynosi wymieniona powyżej umiarkowana ilość. Oznacza, to 8 lub więcej porcji alkoholu dla kobiet i 15, lub więcej porcji dla mężczyzn. Natomiast, upijanie się (jednorazowe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach) jest definiowane jako wypicie 5 lub więcej porcji alkoholu podczas jednego posiedzenia.

Ile wynosi standardowa porcja alkoholu?

Standardowa dawka alkoholu zawiera około 10-12 gramów alkoholu etylowego. Co zawiera 10-12 gramów alkoholu etylowego? Na przykład jedno małe piwo o pojemności 300 ml, 100 mililitrowy kieliszek wina lub 30 mililitrowy szot mocnego alkoholu, jak rum lub wódka.

Czy picie alkoholu może spowodować raka?

Tak i nie. Wypicie kilku drinków podczas przyjęcia urodzinowego raczej nie spowoduje, że w naszym organizmie zacznie rozwijać się nowotwór. Problem pojawia się przy regularnej konsumpcji alkoholu, zarówno w dużych, jak i umiarkowanych ilościach. Wpływa to na zwiększenie ryzyka zachorowania na określone rodzaje nowotworu.

Poniżej znajduje się zestawienie wpływu spożycia alkoholu z określonymi nowotworami.

 • Rak piersi – spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet o 15%. Dzieje się tak w przypadku kobiet, które wypijają 3 lub więcej standardowych dawek alkoholu w tygodniu.
 • Rak wątroby – ten jest dość oczywisty. Alkohol jest toksyczny dla komórek wątroby, a picie dużych ilości alkoholu może podwoić ryzyko zachorowania na raka wątroby (porównując z osobą niepijącą).
 • Rak jamy ustnej i gardła – alkohol uszkadza tkanki jamy ustnej i gardła, przez co osoba pijąca jest 5 razy bardziej narażona na raka niż osoby niepijące! Palenie podczas picia dodatkowo zwiększa to ryzyko.
 • Rak przełyku – spożycie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka
  kolczystokomórkowego przełyku. W tym przypadku im więcej pijesz, tym większe ryzyko zachorowania.
 • Rak jelita grubego – nadużywanie alkoholu (więcej niż 2 porcje dziennie) zwiększa
  ryzyko zachorowania na raka jelita grubego o 44%. Ryzyko zachorowania jest większe dla mężczyzn niż dla kobiet.
 • Rak żołądka – picie 3 lub więcej napojów alkoholowych dziennie zwiększa
  prawdopodobieństwo zachorowania na raka żołądka o około 65% (według badań
  przeprowadzonych na mężczyznach).
 • Rak nerki – według badań, spożywanie 2 lub mniej porcji alkoholu dziennie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka nerki!

Kilka słów podsumowania

Ogólnie rzecz biorąc, spożywanie alkoholu nie wpływa bezpośrednio na powstawanie raka w organizmie, ale może zwiększyć ryzyko zachorowania. Całkowite powstrzymanie się od spożywania alkoholu może być też trudne i jeśli chcesz uniknąć raka, to nie jest ono konieczne, jeśli chcesz uniknąć raka (*jak widziałeś, Twoje ryzyko zachorowania na raka nerki jest mniejsze, jeśli pijesz umiarkowanie). Nawet całkowite wyeliminowanie alkoholu nie gwarantuje, że nigdy nie zachorujesz na raka. W celu zachowania ostrożności, sugerujemy trzymania się zasady „umiarkowanego spożywania alkoholu” i picia 7 lub mniej porcji alkoholu tygodniowo, a jeśli jesteś kobietą oraz 14 lub mniej, jeśli jesteś mężczyzną.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image