Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Bezpieczne opalanie. Jak uniknąć negatywnych skutków?

Bezpieczne opalanie. Jak uniknąć negatywnych skutków? photo

Jedną z rzeczy kojarzonych z latem i wakacjami jest opalenizna. Marzy o niej wiele osób, i część z nich będzie chciała uzyskać brązowy kolor skóry jak najszybciej. Niestety, pośpiech w przypadku opalania się najczęściej skutkuje oparzeniami słonecznymi. Jak najlepiej się opalać i dlaczego to takie ważne, by robić to z głową?

Dlaczego należy chronić skórę przed promieniowaniem?

Skóra to największy narząd ludzkiego organizmu, który odpowiada za bardzo wiele ważnych dla niego funkcji. Stanowi barierę chroniącą przed środowiskiem zewnętrznym - uszkodzeniami mechanicznymi i drobnoustrojami. Bierze udział w regulacji temperatury i chroni przed przegrzaniem, m.in. za sprawą gruczołów potowych. Ponadto, dzięki receptorom pozwala na odbiór takich bodźców, jak dotyk, ciepło, zimno. Natomiast, wchodzące w skład jej budowy melaniny stanowią ochronę przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego.

W bardzo słoneczne dni oraz podczas opalania skóra potrzebuje wsparcia i pielęgnacji. Dzięki temu nie tylko ominą nas bolesne w skutkach poparzenia słoneczne, które mogą obniżyć odporność organizmu, ale także unikniemy przedwczesnego starzenia się skóry. Największą korzyścią płynącą z bezpiecznego opalania się jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia raka skóry.

Bezpieczne opalanie - czy jest możliwe?

Dla wielu osób bezpieczne opalanie nie kojarzy się z praktycznie całkowitą rezygnacją z możliwości wygrzewania się w promieniach słonecznych. Nic bardziej mylnego. Jednak to czy przebywanie na słońcu nie skończy się dla nas przykrym efektem, zależy głównie od nas samych. Bezpieczne opalanie jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy przestrzegane są pewne zasady. Zatem jak najlepiej się opalać?

Bezpieczne opalanie - lista rzeczy, które należy przestrzegać:

  • Wybierz odpowiednią porę dnia (unikaj opalania się w przedziale od godziny 11:00 do 15:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najbardziej szkodliwe)
  • Dawkuj sobie promienie słoneczne (skórę warto przyzwyczajać do nich stopniowo - pierwsze opalanie powinno trwać kilka minut, a przy kolejnych sesjach czas ten można zwiększać)
  • Wybierz krem z filtrem przeciwsłonecznym (nie zapominaj o dostosowaniu jego mocy do typu cery)
  • Nakładaj regularnie krem z filtrem SPF (według zaleceń powinien być nakładany co około 3-4 godziny lub po każdej kąpieli np. w morzu)
  • Ochraniaj znamiona i wrażliwe części ciała
  • Osłaniaj ciało i głowę (do tego wystarczy np. odzież z przewiewnego materiału)
  • Pij dużo płynów (długi czas przebywania na słońcu może doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego należy mieć przy sobie odpowiednią ilość np. wody, która ugasi pragnienie i zagwarantuje dobre samopoczucie)
  • Zadbaj o skórę po opalaniu (po opalaniu skóra może być przesuszona i podrażniona, dlatego po jego zakończeniu warto zastosować nawilżające kremy)

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybór kremu z filtrem przeciwsłonecznym powinien być podyktowany typem karnacji i cery, czyli fototypem.

Czym jest oznaczenie SPF?

W rozwinięciu skrót SPF oznacza Sun Protection Factor, czyli współczynnik ochrony przed słońcem. Stanowi on informację o tym, ile czasu można przebywać na słońcu od momentu nałożenia filtru do momentu wystąpienia oparzenia. Co to dokładnie oznacza? Przyjmując, że bez użycia filtru u danej osoby do poparzeń doszłoby po 10 minutach, to po aplikacji filtru SPF 15 czas ten wzrośnie do 150 minut (10 minut x 15 SPF = 150 minut). W takim przypadku, dzięki zastosowaniu filtru, czas opalania wydłuża się do 2,5 godziny.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać?

Osoby o jasnej karnacji, które mają tendencję do oparzeń słonecznych powinny sięgać po jak najmocniejszy filtr - SPF 50. Z kolei osoby o ciemniejszym odcieniu skóry, które dosyć szybko opalają się na kolor brązowy mogą zdecydować się na krem SPF 30. Ostatecznie w obu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z filtra SPF 50, który gwarantuje najwyższy poziom ochrony skóry.

Filtr chemiczny czy mineralny - który wybrać?

Wybór odpowiedniego współczynnika SPF, to jeszcze nie wszystko. Podczas selekcji ochrony przeciwsłonecznej warto zwrócić uwagę na to czy wybrany filtr jest chemiczny, czy mineralny. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Filtry mineralne fizycznie blokują promienie słoneczne, a filtry chemiczne pochłaniają je lub rozpraszają. Co więcej, pierwszy z nich jest w stanie zablokować pełne spektrum promieniowania. Niestety ich konsystencja jest dosyć gęsta, może obciążać skórę i brudzić ubrania. Natomiast zanim zdecydujemy się na zakup filtra chemicznego, powinniśmy sprawdzić, czy będzie on nas chronić nie tylko przed promieniowaniem UVB, ale także UVA. W jego przypadku należy również uważać na obecność w składzie oksybenzonu, który jest toksyczny dla organizmu i środowiska.

Jak długo się opalać?

Bezpieczne opalanie obejmuje również dostosowanie czasu przebywania na słońcu do posiadanego typu cery. Sposobem na jego wydłużenie jest oczywiście krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jednak także filtry mają swoje ograniczenia, dlatego przed przystąpieniem do opalania się, warto poznać fototyp swojej skóry. W przypadku najjaśniejszych typów cery (fototyp celtycki) zaleca się nieprzekraczanie 5 minut i według zaleceń nigdy nie powinny się opalać. Kolejny fototyp - północnoeuropejski, charakteryzuje się jasną cerą i łatwo ulega poparzeniom, dlatego stosowany powinien być filtr SPF 50. U osób o fototypie środkowoeuropejskim dochodzi do zaczerwienienia skóry, jednak rzadziej przeradza się ono w poparzenia. W ich przypadku zaleca się filtr o minimalnej wartości SPF 30. Z kolei fototyp śródziemnomorski opala się szybko i łatwo, a ryzyko poparzeń jest bardzo niewielkie. Wyższe fototypy dotyczą osób o ciemnym kolorze skóry, który naturalnie chroni przed poparzeniami.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image