Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem chemioterapii

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem chemioterapii photo

Czym jest chemioterapia?

Chemioterapia to powszechny rodzaj leczenia raka, który polega na zabijaniu szybko rosnących komórek w organizmie. Podaje się go ponad połowie osób chorych na raka na świecie! Szybko rosnące komórki, które niszczy chemia to między innymi komórki rakowe, komórki skóry, komórki włosowe, komórki jelit, a nawet komórki szpiku kostnego. W zależności od stadium Twojego raka, chemioterapię można zastosować do wyleczenia, kontroli lub złagodzenia objawów nowotworu. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z zabiegami chirurgicznymi, terapiami biologicznymi, radioterapią lub innymi formami leczenia. Może pomóc zmniejszyć guz, zniszczyć ewentualne pozostałe komórki rakowe po napromieniowaniu lub komórki, które powróciły po wcześniejszych terapiach lub zniszczyć komórki rakowe, które rozprzestrzeniły się po całym organizmie.

Jak będzie podawana chemioterapia?

Istnieje wiele sposobów podawania chemioterapii. Każdy ma swoje wady i zalety, o których możesz porozmawiać ze swoim lekarzem. Oto główne sposoby:

  • dożylnie;
  • doustnie;
  • dotętniczo;
  • dootrzewnowo;
  • dokanałowo (do płynu mózgowo-rdzeniowego);
  • doguzowo;

Rodzaj chemioterapii, którą będziesz otrzymywać, będzie się różnił w zależności od Twojej diagnozy, wieku, zachowania Twojego raka i jego pochodzenia, historii choroby i potencjalnych skutków ubocznych leczenia.

Jak się przygotować do zabiegu?

Chemioterapia może być męcząca, więc dobrze jest się na to przygotować. Sesja może zająć od 30 minut do 4 godzin, więc pamiętaj, aby spakować się odpowiednio.

  1. Wyczyść swój kalendarz: pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz mocno zmęczony po chemioterapii, być może nawet do następnego dnia. Na początku staraj się unikać wielkich planów na te czasy.
  2. Znajdź kierowcę: jak wspomnieliśmy wcześniej, chemioterapia może Cię zmęczyć, więc dobrze jest znaleźć przyjaciela lub członka rodziny, który zechciałby zawieźć Cię na leczenie.
  3. Znajdź pomocnika: jeśli jesteś zbyt zmęczony, aby samemu pojechać do domu po chemioterapii, na pewno będziesz zbyt zmęczony, aby prać i wykonywać inne prace domowe. Poproś znajomego lub członka rodziny o pomoc.
  4. Spakuj torbę: przygotuj torbę pełną rzeczy, których możesz potrzebować podczas chemioterapii. Zalecamy zapakowanie ciepłych ubrań lub koca, czegoś do rozrywki (książka, tablet, lub narzędzia do szydełkowania), zdrowych przekąsek oraz ubezpieczenia zdrowotnego i informacji medycznych.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Niektóre leki chemioterapeutyczne będą opuszczać Twój organizm przez 48 godzin po leczeniu. Upewnij się, że wiesz, jak bezpiecznie się ich pozbyć, aby Ty i członkowie Twojej rodziny nie mieli z nimi bezpośredniego kontaktu. Wskazówka: pierz ubrania z chemioterapii oddzielnie od innych ubrań.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image