Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Czym jest remisja nowotworu?

Czym jest remisja nowotworu? photo

Jest to stan, w którym u pacjenta odnotowano znaczną redukcję objawów raka. Remisja może być częściowa lub całkowita. Remisja częściowa oznacza, że podczas leczenia udało się pozbyć większości nowotworowych komórek, ale część z nich nad jest obecna w organizmie; guz zmniejszył się przynajmniej o połowę lub nie zwiększył swoich rozmiarów. Z kolei remisja całkowita ma miejsce wtedy, gdy wszystkie objawy raka zniknęły, czego dowodem są pozytywne wyniki badań.

Ile trwa remisja nowotworu?

W większości przypadków, jeżeli pacjent pozostaje w całkowitej remisji przez 5 lat, lekarz może orzec, że został on wyleczony. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre komórki rakowe mogą pozostawać w organizmie przez wiele kolejnych lat po zakończeniu terapii. Dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że któregoś dnia, nowotwór ponownie zacznie się rozwijać. Duża część nawrotów choroby ma miejsce w przeciągu 5 lat po zakończeniu leczenia, co nie oznacza, że po tym czasie ryzyko przestanie nas dotyczyć. Ze względu na to ryzyko lekarz, przez wiele kolejnych lat będzie zalecał kontrolę stanu zdrowia i wykonywanie badań, które pozwolą na szybką reakcję w razie nawrotu.

Czy jest możliwa samoistna remisja nowotworu?

Samoistna remisja nowotworu w nomenklaturze medycznej jest określana mianem spontanicznej regresji. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko – w całej historii odnotowano nieco ponad 1000 przypadków, z czego jedynie 130 z nich zostało uznanych przez współczesny świat medycyny jako godnych rozpatrywania, ze względu na kompletną dokumentację. Co dokładnie oznacza ten termin? Według definicji oznacza on częściowy lub całkowity zanik złośliwego guza bez udziału terapii oraz, jeżeli terapia została nieprawidłowo dobrana, znaczący wpływ na chorobę. Ze względu na brak jednoznacznych danych i badań, należy pamiętać, że jest o nadal bardzo rzadkie zjawisko i nie można zakładać, że będzie ono miało miejsce także w naszym przypadku. Jedyną skuteczną oraz sprawdzoną metodą wprowadzenia organizmu w stan remisji jest terapia przeprowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza i pod jego stałą kontrolą.

Jak pozostać w remisji?

Jednym ze sposobów na pozostanie w remisji jest tzw. terapia podtrzymująca. Polega ona na przyjmowaniu zmniejszonych dawek leków lub hormonów, które zapobiegają nawróceniu choroby. Ponadto, bardzo ważną rolę odgrywa odbywanie zalecanych wizyt kontrolnych – należy o nich pamiętać bez względu na nasze samopoczucie. Wiele osób może sądzić, że po ustaniu objawów choroby, mogą z nich zrezygnować. Nic bardziej mylnego, ponieważ zachowawcza opieka lekarska obejmuje także różnego rodzaju badania takie, jak badania krwi i skany, ale także badania fizyczne, podczas których można wykryć wszelkie nieprawidłowości w bardzo wczesnym stadium. Oprócz tego warto wprowadzić kilka zmian do dotychczasowego trybu życia. Obejmują one:

  • zdrową dietę, w skład której wliczają się owoce i warzywa;

  • niepalenie lub porzucenie nałogu palenia papierosów;

  • unikanie alkoholu lub spożywaj go w niewielkich ilościach;

  • pozostawanie aktywnym fizycznie;

  • wprowadź metody radzenia sobie ze stresem.

Remisja a wyleczenie raka

Wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: Czy remisja jest tożsama z całkowitym wyleczeniem raka? Całkowite wyleczenie następuje w momencie, w którym po przeprowadzonej terapii, u pacjenta nie zostały wykryte ślady komórek rakowych. Z kolei remisja, to jeden z etapów leczenia polegający na tym, że objawy raka uległy znaczącemu zmniejszeniu. Wielu lekarzy, ze względu na nadal istniejące ryzyko nawrotu choroby, unika wydania tak jednoznacznej diagnozy.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image