Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Fakty o raku nerki

Fakty o raku nerki photo

Rak nerki (ang. renal cell carciroma) zaliczany jest do 10 najczęściej występujących nowotworów, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest jednym z najlepiej rokujących nowotworów. Niemal we wszystkich przypadkach, komórki rakowe pojawiają się najpierw w kanalikach nerkowych. Na szczęście, u większości pacjentów nowotwór nerki wykrywany jest, zanim zdąży się rozprzestrzenić do innych narządów. W tym artykule poruszamy najważniejsze kwestie na temat nowotworów nerek.

Co to jest nowotwór nerki?

Jest to nowotwór rozwijający się w obrębie nerek, które odpowiadają za oczyszczanie krwi z produktów metabolicznych, a następnie wydalanie ich poza organizm. Proces ten zachodzi nefronach, gdzie najczęściej pojawiają się mutacje odpowiedzialne za rozwój raka nerki. Z każdym rokiem, diagnozowana jest coraz większa liczba osób. Co ważne, jednocześnie powoli spada umieralność. Spowodowane jest to rozwojem technologii wykorzystywanych w diagnostyce i ich coraz większej powszechności.

Jakie są czynniki ryzyka nowotworu nerki?

 • Wiek. Na rozwój nowotworu nerki najbardziej są narażone osoby powyżej 40 roku życia.

 • Płeć. Ten typ nowotworu występuje u mężczyzn niemal dwukrotnie częściej, niż u kobiet;

 • Palenie papierosów. Jest to czynnik, który w znaczący sposób odpowiada za rozwój nowotworu nerki w przypadku obu płci. Ryzyko wzrasta wraz z okresem trwania nałogu oraz liczbą dziennie wypalanych papierosów.

 • Waga i dieta. Osoby cierpiące na otyłość oraz często wiążące się z nią nadciśnienie tętnicze, są szczególnie narażone na nowotwór nerki. Nadwaga przyczynia się również do powstawania zaburzeń hormonalnych, które zwiększają ryzyko.

 • Ekspozycja na szkodliwe substancje m.in. azbest, rozpuszczalniki, barwniki itd.

 • Obciążenie genetyczne. Dotyczy to osób, w których rodzinach zdiagnozowano wiele przypadków, wtedy też zachorowania występują zwykle w młodym wieku.

Jakie są objawy raka nerki?

 • Nowotworowi nerki mogą towarzyszyć następujące objawy:

 • krwiomocz;

 • guzek w okolicach nerki;

 • utrata apetytu;

 • nieustępujący ból w boku;

 • utrata wagi;

 • gorączka utrzymująca się przez kilka tygodni;

 • uczucie przewlekłego zmęczenia;

 • anemia;

 • obrzęki kostek i nóg.

Nowotwór nerki, tak jak ma to miejsce w wielu innych rodzajach raka, czasami nie daje o sobie znać nawet przez dłuższy czas. Tak zwana triada objawów, na którą składa się wyczuwalny guz w okolicach nerki, bolesność jego okolic oraz krwiomocz, łącznie występują bardzo rzadko, bo w jedynie ok. 10% przypadków. Ich pojawienie się zwykle oznacza również zaawansowane stadium choroby. Dlatego do lekarza powinniśmy się udać przy wystąpieniu jakiegokolwiek z nich. Jak dowodzą badania, krwiomocz w około 60% przypadków stanowił podstawę przeprowadzenia rozszerzonej diagnostyki, która pozwoliła na wykrycie nowotworu. Z kolei wystąpienie bólu pomogło we wcześniejszym wykryciu nowotworu około 45% przypadków.

Najczęściej zadawane pytania:

Guz na nerce – czy to rak?

Specjaliści z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center przeprowadzili badania na grupie 2 675 pacjentów, które pokazały, że 311 przypadków (12%) miało charakter łagodny, a 2 364 (88%) było zmianami nowotworowymi. Natomiast iloraz szans na związek złośliwości z rozmiarem guza wynosił 1,16 – oznacza to, że każdy 1 cm wzrostu guza wiązał się z 16% wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworu.

Jak szybko rośnie guz nerki?

Według badań przeprowadzonych przez badaczy z Hadassah Hebrew University Medical Center, na grupie 46 pacjentów pokazały, że guz nerki rozrasta się w tempie 2,13 cm/rok.

Czy rak nerki zawsze daje przerzuty?

Jak każdy nowotwór, także rak nerki może rozprzestrzenić się do innych organów. Nie zawsze tak się dzieje – dużo zależy od stadium rozwoju. Rak nerki z przerzutami może dotyczyć: płuc, wątroby, kości, skóry, mózgu, nadnerczy.

Guz na nerce – do jakiego lekarza należy się udać?

Gdy zauważymy u siebie jakiekolwiek z wyżej wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do urologa. Jest to specjalista w dziedzinie chorób nerek, co obejmuje również rozpoznawanie nowotworu i prowadzenie pacjentów z guzami w obrębie układu moczowego.

Profilaktyka nowotworu nerek

W celu zminimalizowania ryzyka zachorowania na raka nerek należy prowadzić zdrowy tryb życia – unikać palenia papierosów, wprowadzić zbilansowaną dietę i utrzymywać wagę na prawidłowym poziomie. Oprócz tego należy być wyczulonym na pojawienie się któregokolwiek z objawów, które najczęściej towarzyszą nowotworom nerek. Gdy wystąpią, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza – nie można ich bagatelizować.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image