Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Innowacje w leczeniu nowotworów. Technologie, które zrewolucjonizują onkologię

Innowacje w leczeniu nowotworów. Technologie, które zrewolucjonizują onkologię photo

Onkologia to dziedzina medycyny, w której rozwoju pokładane są ogromne nadzieje. Liczba zachorowań na nowotwory na całym świecie nieustannie rośnie. Dlatego naukowcy i specjaliści także z innych dziedzin, nie ustają w poszukiwaniu nowych rozwiązań, które pozwolą na zahamowanie tego procesu. Prowadzone badania nad innowacyjnymi strategiami wykrywania i leczenia nowotworów sprawiają, że granice poznania nowotworów są nieustannie przesuwane.

Opisywane poniżej technologie jeszcze do niedawna mogły się kojarzyć jedynie z filmami science fiction i pozostawały wyłącznie w sferze marzeń o przyszłości. Na szczęście już teraz mamy okazję obserwować, jak nieodwracalnie zmieniają oblicze medycyny, znanej przez nas dotychczas.

Sztuczna inteligencja

Głównym atutem sztucznej inteligencji jest jej zdolność do przetwarzania ogromnych zbiorów danych, a następnie uczenia się na ich podstawie. W porównaniu z możliwościami ludzkiego umysłu sztuczna inteligencja jest bezkonkurencyjna - bez względu na inteligencję danej osoby, przyswojenie wiedzy w takich ilościach jest zadaniem niewykonalnym. Technologia ta współcześnie jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, jednak możliwości przez nią oferowane mają szczególne znaczenie dla medycyny. Za jej sprawą przetwarzanie wielu różnych badań i danych naukowych, nawet pochodzących z różnych zakątków świata, nie stanowi większej trudności. Rezultat prac sztucznej inteligencji może dostarczać lekarzom istotne informacje m.in. na temat możliwych strategii leczenia danego pacjenta. Analiza dużych zbiorów danych medycznych, może zostać wykorzystana także w diagnostyce, znacznie przyspieszając ten proces i podnosząc jego efektywność. Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w prowadzeniu badań nad lekami oraz nowymi rozwiązaniami terapeutycznymi.

Więcej o sztucznej inteligencji: Sztuczna inteligencja w walce z rakiem

Roboty medyczne

Korzyści płynących z zastosowania robotów do operacji jest bardzo wiele. Zastosowanie robotów w medycynie, a dokładniej podczas zabiegów chirurgicznych, w wielu przypadkach pozwala na skrócenie czasu nie tylko operacji, ale również rekonwalescencji pacjenta. Roboty medyczne znajdują zastosowanie w szczególności podczas długich, wymagających precyzyjnych i bardzo skomplikowanych operacji. W czasie takiego zabiegu operator, pozostaje w tej samej pozycji przez bardzo długi czas. Nawet pomimo wielu lat praktyki, doskonałej kondycji i wiedzy, istnieje ryzyko wystąpienia mimowolnych delikatnych drgnięć. Dlatego stworzono roboty medyczne, które wykonują poszczególne czynności w czasie operacji z matematyczną precyzją. Dzięki temu zminimalizowane zostaje ryzyko ewentualnych komplikacji. Technologia ta stanowi nadzieję na zwiększenie skuteczności zabiegów operacyjnych. Do najbardziej znanych rozwiązań robotycznych, już teraz stosowanych w onkologii, zalicza się roboty da Vinci.

Technologia 3D

Spośród opisywanych technologii to o technologii trójwymiarowej w ostatnich latach jest najgłośniej. Nikogo już nie dziwią protezy produkowane za pomocą drukarek 3D. Dzięki wydrukowi w tej technologii możliwe jest tworzenie precyzyjnych modeli, które są idealnie dopasowane do anatomii pacjentów. Wydruk 3D może dotyczyć również organów wewnętrznych. W jakim celu stosowana jest ta technologia w ich przypadku? Wydruki 3D narządów dają lekarzom możliwość dokładniejszego przyjrzenia się zmianom chorobowym oraz wpływowi, jaki mogą wywierać na funkcjonowanie organizmu. Głównym atutem wykorzystania tej technologii w taki sposób, jest przygotowywanie modeli na podstawie badań obrazowych pacjentów. Dzięki wydrukowi w technologii 3D lekarze uzyskali kolejne narzędzie, które nie tylko pozwala na jeszcze lepsze przygotowanie się do zabiegów (szczególnie tych skomplikowanych), ale również zminimalizowanie ryzyka podczas ich przeprowadzania.

Jeszcze innym sposobem wykorzystania trójwymiaru w medycynie są wizualizacje 3D, które również przygotowywane są na podstawie istniejących już badań pacjentów. Jednak w ich przypadku możliwość oglądu rezultatu istnieje wyłącznie w przestrzeni wirtualnej, co ma bardzo wiele zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość dowolnej manipulacji uzyskanym modelem - np. odsłanianie kolejnych warstw, bez uszczerbku na jakości obrazu. Co więcej, wprowadzone zmiany w każdej chwili można cofnąć. Wizualizacje 3D znajdują swoje zastosowanie w procesie przygotowawczym zabiegów chirurgicznych. W kontekście onkologii chirurdzy mogą wcześniej, jeszcze przed zabiegiem, sprawdzić jak wygląda oraz gdzie dokładnie umiejscowiony jest guz nowotworowy.

Co przyniesie przyszłość?

Opisywane technologie dostępne są już teraz, jednak z powodu wielu różnych czynników i ograniczeń (m.in. finansowych), wiele placówek i specjalistów wybiera tradycyjne rozwiązania. Sytuacja ta stopniowo ulega zmianie na lepsze, a innowacyjne rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne. Popularyzacja sztucznej inteligencji, trójwymiarowej technologii oraz robotów medycznych w onkologii, sprawi, że już niedługo wpiszą się one na stałe w proces diagnostyki i leczenia nowotworów.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image