Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak często nowotwory są błędnie diagnozowane?

Jak często nowotwory są błędnie diagnozowane? photo

Błędna diagnoza nowotworu jest jedną z rzeczy, o które pacjenci martwią się najbardziej. Jest to poważna choroba i każda wpadka może kosztować ich cenny czas i pieniądze. Jeśli mowa o naszym zdrowiu, nie mamy zbyt wiele miejsca na niedociągnięcia i bagatelizowanie sprawy. Ale czy naprawdę powinniśmy spędzać czas na stresowaniu i zastanawianiu się, czy nie zostaliśmy źle zdiagnozowani? Czy jest to naprawdę takie powszechne?

Co mówią statystyki?

Szacuje się, że od 10 do 20 procent wszystkich przypadków raka jest błędnie zdiagnozowanych, a wśród nich około 30% zagraża życiu lub zdrowiu. Szacuje się również, że co roku 40 000 osób umiera z powodu błędnej diagnozy lub opóźnionej diagnozy Tym samym, obawa przed błędną diagnozą jest całkowicie uzasadniona. Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować, że lekarz zdiagnozuje raka u idealnie zdrowej osoby lub powie komuś, kto jest chory, że wszystko jest z nim w porządku. Główne przyczyny złej diagnozy guza to błędna interpretacja objawów oraz użycie niewłaściwych narzędzi diagnostycznych.

Jakie nowotwory są najczęściej diagnozowane?

Najczęściej diagnozowane nowotwory to rak piersi, rak płuc, rak prostaty, rak jelita grubego i rak tarczycy. Wynika to głównie z faktu, że objawy tych nowotworów są niezwykle podobne do objawów innych, częstszych (i mniej niebezpiecznych) schorzeń. Raka piersi można pomylić z torbielą, raka płuc z astmą lub gruźlicą, a raka trzustki z zespołem jelita drażliwego, zapaleniem trzustki lub kamieniami żółciowymi. Rzadkie guzy lub rodzaje raka również mogą być źle zdiagnozowane.

Jak zapobiegać błędnej diagnozie?

Jeśli właśnie postawiono Ci diagnozę, ale nie masz stuprocentowej pewności, że jest ona prawidłowa, możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, możesz poprosić lekarza o przeprowadzenie większej liczby badań. Może to wiązać się z dodatkowymi kosztami, ale może ujawnić dodatkowe informacje, które mogą okazać się kluczowe. Po drugie, upewnij się, że podzieliłeś się swoją historią medyczną z lekarzem, istnieją pewne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka, a rozważenie ich podczas podejmowania decyzji o rozpoznaniu jest korzystne dla Ciebie jak i dla lekarza. Na koniec możesz zasięgnąć drugiej opinii gdzieś indziej. Uzyskanie opinii i diagnozy innego specjalisty może ujawnić niespójności i pozwolić na drugą, dokładniejszą diagnozę lub może po prostu zapewnić Cię i Twojego lekarza, że jesteś leczony w najlepszy możliwy sposób. Około 80 do 90 procent pacjentów, którzy dostają drugą opinię, wychodzi ze zmienioną lub dopracowaną diagnozą.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Podsumowując, błędna diagnoza jest stosunkowo powszechna i może być szkodliwa dla zdrowia, dlatego nie można jej lekceważyć. Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby uniknąć życia z błędnie zdiagnozowanym nowotworem. Bądź otwarty i szczery w stosunku do swojego lekarza oraz zasięgnij opinii innych specjalistów. Jeśli masz obawy co do swojej diagnozy, nie zaszkodzi też poczytać na temat twojego guza i jego objawów.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image