Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Jak dbać o mózg? Krótki poradnik

Jak dbać o mózg? Krótki poradnik photo

Mózg to niesamowity narząd, który jest odpowiedzialny za niemal każdą funkcję organizmu. Utrzymanie go w dobrej kondycji, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu możemy uczyć się, pamiętać, poruszać się, a nawet oddychać. Aktywizacja mózgu tak, jak w przypadku aktywności fizycznej, pozwala na uniknięcie wielu chorób. Co powinniśmy zrobić, by wspomóc jego działanie?

Zbilansowana dieta dla mózgu

Mózg można porównać z centrum dowodzenia, które przetwarza i przesyła ogrom informacji. Wykonywane przez niego operacje wymagają dużych nakładów energetycznych. Z tego powodu, pomimo stosunkowo niewielkiej masy, zużywa nawet do 25% dziennego spożycia kalorii. Czym odżywia się mózg? Jego głównym pokarmem jest glukoza – mózg spożywa niemal połowę glukozy znajdującej się we krwi. Jest ona cukrem prostym, a organizm pozyskuje ją z węglowodanów. Glukoza występuje w przede wszystkim w owocach, ale spotkać ją można także w miodzie, płatkach zbożowych, pieczywie i wielu innych produktach spożywczych. Bardzo dużo wartości dla mózgu płynie ze spożywania produktów bogatych w węglowodany złożone, które można znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych. Takie produkty są również bogate w witaminy i minerały, które stanowią niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze.

Jakie witaminy i minerały są potrzebne mózgowi?

Właściwe funkcjonowanie mózgu jest dodatkowo wspierane przez witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe – Omega-3 i Omega-6. Można je znaleźć je przede wszystkim w olejach takich, jak lniany czy rzepakowy, ale również w orzech włoskich. Bardzo ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby. Lista minerałów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, jest bardzo długa, a każda z nich wspomaga inne procesy. Są to m.in.:

  • Witaminy z grupy B – odpowiadają za sprawność układu nerwowego.
  • Lecytyna – odpowiada za poprawę pamięci, a jej niedobór może prowadzić do demencji starczej, dlatego może być ważnym elementem profilaktyki Alzheimera
  • Żelazo – jego niedobory mogą powodować dekoncentrację, problemy z nauką i rozumowaniem.
  • Potas – wspomaga dotlenienie mózgu, a jego dostarczanie jest bardzo ważne zwłaszcza w stresujących sytuacjach.
  • Fosfor – odpowiada za dobry nastrój i dodaje sił witalnych, dzięki niemu nie zawodzi nas pamięć
  • Magnez – wraz z wapniem odpowiada za przewodzenie impulsów pomiędzy nerwami i mięśniami.

Dostarczanie ich w odpowiednich ilościach wymaga wprowadzenia zbilansowanej diety. Niektóre z minerałów mogą nie przyswajać się łatwo, dlatego po uprzedniej konsultacji z lekarzem, warto rozważyć suplementację.

Aktywność fizyczna

Oprócz tego istotną rolę dla jego prawidłowej pracy odgrywa tlen. Bez jego stałego dopływu w jego strukturach zachodzą zmiany zaburzające funkcjonowanie. W trosce o jego dobrą kondycję warto zadbać również o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeżeli mamy możliwość, powinniśmy chodzić na spacery do lasu lub parków, w których dostarczymy sobie świeżego powietrza, a dodatkowo pobudzimy krążenie. Bardzo wartościowe dla pracy mózgu może okazać się aktywność, która wymaga uregulowania oddechu. Doskonałymi przykładami takiej aktywności jest joga i medytacja. Uprawianie sportu jest także bardzo stymulujące dla mózgu – wymaga od niego koordynacji ruchu i koncentracji.

Ćwiczenia dla mózgu

Tak samo jak ciało, także i umysł potrzebuje aktywności, by pozostać w dobrej kondycji. Mózg to organ, który potrzebuje różnorodnej stymulacji. Mózg to narząd, który lubi wyzwania. Pozwala mu to na stały rozwój, przekładający się na jego witalność nawet w podeszłym wieku. Najbardziej wartościowe dla tego organu są czynności wymagające dużego wysiłku, ale nawet łatwiejsze zadania przyniosą korzyść dla jego pracy.

Sposoby stymulacji mózgu:

  • Rozpocznij naukę czegoś nowego. To sposób nie tylko na pobudzenie mózgu, ale również na zyskanie zupełnie nowych umiejętności. Specjaliści z University of Texas w Dallas przeprowadzili badanie, które udowodniło, że dzięki nauce nowych rzeczy, polepszeniu ulega pamięć. Czego naukę warto rozpocząć? Najlepiej wybrać aktywność, która będzie sprawiać nam przyjemność – może to być nauka języka obcego, ale także nowe hobby.
  • Wprowadzaj zmiany od utartych schematów. Jak już wcześniej zostało wspomniane, mózg lubi wyzwania. Wyzwania te nie muszą być bardzo skomplikowane - wystarczy zmiana trasy pokonywanej w drodze do pracy.
  • Użyj niedominującej ręki do napisania czegoś. Jeżeli jesteś praworęczny, to użyj lewej ręki, a jeżeli leworęczny, to prawej. W ten sposób wyznaczysz mózgowi nie lada wyzwanie. Ćwiczenie to możesz wykorzystać także podczas jedzenia. Nie będzie to łatwe, ale właśnie o to chodzi.
  • Gry logiczne – krzyżówki, szachy, planszówki, a także gry logiczno-zręcznościowe – to doskonała metoda na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Podczas gry musimy wykazać się kreatywnością, umiejętnością strategicznego myślenia oraz koncentracją.

Profilaktyka dla chorób mózgu

Ważną częścią troski o ten niezwykły narząd jest profilaktyka, która w dużej mierze zależy od zbilansowanej diety. Za jej sprawą możemy ustrzec się wielu poważnych schorzeń takich, jak udar mózgu, demencja w podeszłym wieku czy Alzheimer. Warto również być wyczulonym na wszelkie niepokojące objawy ze strony układu nerwowego. W razie ich wystąpienia powinniśmy zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania. Wdrażając w życie sposoby na wsparcie i rozwój mózgu, dajemy sobie szansę na pozostanie w pełni sprawności umysłowej.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image