Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejMózg to niesamowity narząd, który jest odpowiedzialny za niemal każdą funkcję organizmu. Utrzymanie go w dobrej kondycji, jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania. Dzięki niemu możemy uczyć się, pamiętać, poruszać się, a nawet oddychać. Aktywizacja mózgu tak, jak w przypadku aktywności fizycznej, pozwala na uniknięcie wielu chorób. Co powinniśmy zrobić, by wspomóc jego działanie?
Mózg można porównać z centrum dowodzenia, które przetwarza i przesyła ogrom informacji. Wykonywane przez niego operacje wymagają dużych nakładów energetycznych. Z tego powodu, pomimo stosunkowo niewielkiej masy, zużywa nawet do 25% dziennego spożycia kalorii. Czym odżywia się mózg? Jego głównym pokarmem jest glukoza – mózg spożywa niemal połowę glukozy znajdującej się we krwi. Jest ona cukrem prostym, a organizm pozyskuje ją z węglowodanów. Glukoza występuje w przede wszystkim w owocach, ale spotkać ją można także w miodzie, płatkach zbożowych, pieczywie i wielu innych produktach spożywczych. Bardzo dużo wartości dla mózgu płynie ze spożywania produktów bogatych w węglowodany złożone, które można znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych. Takie produkty są również bogate w witaminy i minerały, które stanowią niezbędne do funkcjonowania składniki odżywcze.
Właściwe funkcjonowanie mózgu jest dodatkowo wspierane przez witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe – Omega-3 i Omega-6. Można je znaleźć je przede wszystkim w olejach takich, jak lniany czy rzepakowy, ale również w orzech włoskich. Bardzo ważnym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby. Lista minerałów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, jest bardzo długa, a każda z nich wspomaga inne procesy. Są to m.in.:
Dostarczanie ich w odpowiednich ilościach wymaga wprowadzenia zbilansowanej diety. Niektóre z minerałów mogą nie przyswajać się łatwo, dlatego po uprzedniej konsultacji z lekarzem, warto rozważyć suplementację.
Oprócz tego istotną rolę dla jego prawidłowej pracy odgrywa tlen. Bez jego stałego dopływu w jego strukturach zachodzą zmiany zaburzające funkcjonowanie. W trosce o jego dobrą kondycję warto zadbać również o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Jeżeli mamy możliwość, powinniśmy chodzić na spacery do lasu lub parków, w których dostarczymy sobie świeżego powietrza, a dodatkowo pobudzimy krążenie. Bardzo wartościowe dla pracy mózgu może okazać się aktywność, która wymaga uregulowania oddechu. Doskonałymi przykładami takiej aktywności jest joga i medytacja. Uprawianie sportu jest także bardzo stymulujące dla mózgu – wymaga od niego koordynacji ruchu i koncentracji.
Tak samo jak ciało, także i umysł potrzebuje aktywności, by pozostać w dobrej kondycji. Mózg to organ, który potrzebuje różnorodnej stymulacji. Mózg to narząd, który lubi wyzwania. Pozwala mu to na stały rozwój, przekładający się na jego witalność nawet w podeszłym wieku. Najbardziej wartościowe dla tego organu są czynności wymagające dużego wysiłku, ale nawet łatwiejsze zadania przyniosą korzyść dla jego pracy.
Sposoby stymulacji mózgu:
Ważną częścią troski o ten niezwykły narząd jest profilaktyka, która w dużej mierze zależy od zbilansowanej diety. Za jej sprawą możemy ustrzec się wielu poważnych schorzeń takich, jak udar mózgu, demencja w podeszłym wieku czy Alzheimer. Warto również być wyczulonym na wszelkie niepokojące objawy ze strony układu nerwowego. W razie ich wystąpienia powinniśmy zgłosić się do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania. Wdrażając w życie sposoby na wsparcie i rozwój mózgu, dajemy sobie szansę na pozostanie w pełni sprawności umysłowej.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej