Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejKarmienie piersią jest szczególnie ważne dla dziecka — dostarcza mu wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju oraz buduje więź z mamą. Karmienie piersią jest również bardzo korzystne dla kobiet.
Zgodnie z ogólnymi zaleceniami, niemowlęta powinny być karmione wyłącznie piersią (bez uzupełniania innymi pokarmami i napojami), do około 6 miesiąca życia. Z czasem dietę dziecka można stopniowo rozszerzać dostosowanymi do jego potrzeb pokarmami. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) karmienie dziecka przez dłuższy czas może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi w późniejszym życiu matki. Badania pokazały, że kobiety te rzadziej zapadają na tę chorobę, niż kobiety, które nie karmiły piersią. Dodatkowo WHO zaleca również kontynuację karmienia piersią przez okres dwóch i więcej lat, równolegle karmiąc dziecko odpowiednią żywnością i napojami. Dane pokazują, że im dłużej kobieta karmi piersią, tym ryzyko rozwoju raka piersi jest niższe. Każde kolejne pół roku karmienia piersią obniża je średnio o 2%.
Niestety, mechanizm, który odpowiada za zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka u kobiet karmiących piersią, nie został jeszcze w pełni poznany. Przypuszcza się jednak, że istnieją dwie główne przyczyny tej zależności. Jedną z nich jest modyfikacja budowy piersi w okresie karmienia piersią. Złuszczająca się podczas laktacji tkanka piersi wraz z apoptozą pod jej koniec, mogą eliminować komórki zawierające mutacje i uszkodzenia DNA. Natomiast jako drugą przyczynę wskazuje się wpływ na gospodarkę hormonalną związaną z wystąpieniem niepłodności i brakiem miesiączki w okresie laktacji. Tym samym zmniejszona zostanie liczba cyklów menstruacyjnych w ciągu całego życia oraz ograniczony zostaje czas ekspozycji na działanie określonych hormonów, które mogą powodować rozwój nowotworów. Dotyczy to zwłaszcza hormonów androgenowych, zaliczających się do grupy hormonów o budowie steroidowej. Ich zwiększone poziomy mogą podnosić ryzyko wystąpienie postmenopauzalnego raka piersi.
Wśród wytycznych Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem znajduje się następujący punkt:
”Karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka u matki. Jeśli możesz, karm dziecko piersią”. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w europejskich populacjach, w przypadku osób stosujących się do ogólnych zasad profilaktyki raka, ryzyko zachorowania może ulec zmniejszeniu o 18%. Punktem odniesienia dla tych wartości, są osoby, które wiodą styl życia sprzeczny z wytycznymi.
Do pozostałych czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka zalicza się:
Udowodniono, że dłuższe karmienie piersią jest pomocne w ograniczeniu przyrastania masy i sprzyja szybszemu powrotowi do wagi sprzed ciąży. Kobiety, które karmiły piersią, są również mniej narażone na nadwagę i otyłość. Nie zmienia to jednak faktu, że aby proces ten mógł przebiegać prawidłowo, należy przestrzegać zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia. Karmienie piersią oferuje najwięcej korzyści dzieciom, dla których mleko stanowi ochronę przed wieloma chorobami — infekcjami dróg oddechowych, infekcjami uszu, biegunkami i astmą. Ponadto, pokarm matki działa dobroczynnie również na długo po zakończeniu okresu niemowlęcego. Chroni przez podwyższonym ciśnieniem krwi, wysokim poziomem cholesterolu, otyłością oraz cukrzycą typu 2, w kolejnych etapach życia.
Karmienie piersią jest jedną z opcji. Należy pamiętać, że nie stanowi ono gwarancji uniknięcia rozwoju nowotworu. Karmienie piersią jest jedynie czynnikiem, który może obniżyć szansę na zachorowanie.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej