Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Zdrowy styl życia

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka? photo

Nowotwór to choroba, z której diagnozą ciężko jest się zmierzyć, ze względu na towarzyszące jej silne emocje. Większości z nas ciężko jest w pełni zrozumieć taką sytuację, zwłaszcza jeżeli nigdy nie mieliśmy bezpośredniej styczności z tą chorobą. W walce z nią niezbędne będzie wsparcie ze strony bliskich i rodziny. Jednak z obawy przed popełnieniem gafy, powiedzenia kilku niewłaściwych słów lub gestów, osoby chcące pomóc, czują się zagubione i w efekcie tej pomocy nie udzielają. Zatem jak rozmawiać z osobą chorą na raka? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Jak wspierać osobę chorą na raka?

Wspieranie osoby chorej na raka polega na działaniach w kilku sferach życia. Do najważniejszych z nich zalicza się wsparcie emocjonalne i informacyjne. Pierwsze wiąże się z odreagowaniem silnych emocji takich, jak smutek, żal, gniew i złość, a także stres - są one całkowicie naturalne i nie należy ich tłumić. Wsparcie informacyjne polega na poszukiwaniu informacji, które będą potrzebne choremu w kolejnych etapach walki z chorobą - poszukiwanie sposobów leczenia, namiarów na uznanych specjalistów i placówek zdrowia specjalizujących się w leczeniu nowotworów. Bardzo ważną rolę ogrywa również walor edukacyjny działań polegających na poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania. Oprócz powyższych nieoceniona może okazać się także pomoc w codziennych obowiązkach takich, jak np. gotowanie czy zakupy. W niektórych przypadkach potrzebne będzie także wsparcie materialne, wynikające z kosztowności leków, diagnostyki oraz transportu.

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

Mierzenie się z chorobą nowotworową jest trudnym zadaniem nie tylko dla chorego, ale również dla osoby wspomagającej ją w walce. Dlatego jedną z kwestii, o których należy pamiętać, rozmawiając z chorym, jest otwarta komunikacja. Powinniśmy mówić o swoich emocjach, zwłaszcza tych negatywnych – ich kumulowanie może bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu psychicznym i relacją z chorym. Wyrażanie tego, co czujemy, pomoże osobie chorej zrozumienie także naszych lęków i obaw. Podczas rozmów bardzo istotna jest także szczerość i umiejętność słuchania, która będzie wymagać wykazania się empatią. Dialog prowadzony w taki sposób działa uspokajająco i daje poczucie zrozumienia. Każdej chorobie często towarzyszy poczucie osamotnienia, dlatego warto dać do zrozumienia, że nie zostawimy chorej osoby samej w tym czasie. Jako osoba wspierająca będziemy musieli wykazać się również cierpliwością.

Etapy choroby nowotworowej

Chory podczas walki z rakiem będzie przechodził przez kilka jej etapów. Każdy z nich jest stresujący i wymaga nieco innego wsparcia. O jakich etapach mowa? Pierwszym z nich jest diagnoza, czyli moment, w którym dowiadujemy się o chorobie i decydujemy o metodzie leczenia. Następny jest etap leczenia, które bardzo silnie oddziałuje na ogólne samopoczucie pacjenta. W następnej kolejności mierzymy się z remisją choroby, czyli etapem, w którym zanikają objawy chorobowe. Wiąże się on z poczuciem niepewności nawet przez kilka lat. Oczekiwanie może zakończyć się w dwojaki sposób – całkowitą remisją lub nawrotem. Etap nawrotu będzie wymagał od nas zmierzenia się z chorobą raz jeszcze, czasami w nieco zmienionej formie z powodu przerzutów. Bardzo trudnym etapem walki z nowotworem jest etap terminalny, w którym następuje znaczne osłabienie organizmu chorego. Na każdym z nich chora osoba będzie oczekiwać emocjonalnego wsparcia i możliwości szczerej rozmowy. Ponadto, wspierające ją osoby mogą stanowić źródło motywacji oraz pomocy w życiu codziennym. Kompleksowa organizacja wsparcia może być przytłaczająca dla jednej osoby, dlatego warto włączyć do niego także inne osoby z otoczenia.

Czego należy unikać podczas wspierania osoby chorej na raka?

Jedną z największych obaw pacjentów podczas walki z nowotworem jest utrata autonomii i decyzyjności. Dlatego chcąc wspierać bliską osobę, która choruje na raka, nie powinniśmy usilnie wyręczać jej w każdej aktywności. Natomiast powinniśmy umożliwić zachowanie jak największej normalności. Jeżeli poczujemy, że nasza pomoc może się przydać, to powinniśmy po prostu się o to zapytać. Czego jeszcze nie powinniśmy robić? Z pewnością dawania rad, litowania się nad chorym i mówienia rzeczy typu „wszystko będzie dobrze”. Nikt tego nie lubi, a osoby chorujące na raka mogą poczuć, że ich problem jest niezrozumiany lub bagatelizowany. Wspierając osobę chorą, powinniśmy również wykształcić barierę ochronną, która pozwoli nam na to, by wybuchów złości nie traktować osobiście.

Jak możesz pomóc sobie?

Wspieranie osoby chorej na nowotwór nie jest łatwym zadaniem, a aby być w pełni sił, musisz zadbać także o swoje dobre samopoczucie. Bliscy osoby chorej na raka stają się tzw. pacjentami drugiego rzutu. W trosce o równowagę psychiczną warto poszukiwać skutecznych sposobów na rozładowanie negatywnych emocji i relaks. Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

  • Komunikacja i rozmowa o emocjach. Zmienne nastroje chorego wywołane skutkami ubocznymi leczenia, mogą powodować u osoby wspierającej złe samopoczucie. Sposobem na poradzenie sobie z tą trudnością jest… rozmowa. Ważne jednak jest to, aby polegała ona na otwartym komunikowaniu emocji oraz sytuacjach, które je wywołały.

  • Pomoc specjalisty. Jeżeli nieprzyjemne myśli powodują dyskomfort i złe samopoczucie przez dłuższy czas, to powinniśmy zwrócić się po pomoc do specjalisty – psychologa.

  • Świadomy oddech. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak ważną rolę, odgrywa on w naszym życiu. Oddech to funkcja, którą nasz organizm zyskuje wraz z narodzinami i od niej zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W sytuacjach stresowych oddechy ulegają spłyceniu, co prowadzi do niedostatecznych dostaw tlenu, w najgorszych sytuacjach może dojść do hiperwentylacji, która dodatkowo potęguje odczuwanie nerwowych sytuacji. Techniki oddechu można nauczyć się przy okazji medytacji oraz jogi, w które warto zaangażować wspierane osoby.

Sytuacja związana z diagnozą jest niezwykle stresująca nie tylko dla pacjenta, ale także dla osób wspierających ją w walce. Ponieważ są ważną częścią procesu leczenia, powinni dbać także o własne zdrowie.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image