Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak rzucić palenie? 5 trików, które w tym pomogą

Jak rzucić palenie? 5 trików, które w tym pomogą photo

Zapewne wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak szkodliwy wpływ na nasze zdrowie ma palenie papierosów. Nałóg ten jest czynnikiem, który najbardziej podwyższa ryzyko zachorowania na raka. Negatywne oddziaływanie papierosów na nasz organizm często jest niewystarczającą motywacją do skutecznego rzucenia nałogu, bowiem pokusy czyhają niemal na każdym rogu. Jak zatem wspomóc siebie w procesie rzucania palenia?

1. Odwróć swoją uwagę

Jeżeli poczujesz chęć na sięgnięcie po papierosa odczekaj chwilę i zajmij się czymś innym. Dobrym sposobem na długotrwałe odwrócenie uwagi jest aktywność fizyczna. Nie musi to być od razu maraton, wystarczy krótka przebieżka lub dłuższy spacer. Jeżeli akurat nie masz czasu na takie aktywności lub po prostu pogoda nie dopisuje, spróbuj ćwiczeń w domu. Gdy przyjdzie ochota na papierosa zrób kilka przysiadów, wymachów nogami lub porozciągaj swoje ciało. Jeszcze innym sposobem na odciągnięcie uwagi od nałogu jest rozwinięcie hobby. W ten sposób zastąpisz zły nawyk czymś pożytecznym.

2. Przygotuj przekąski

Ta rada brzmi zabawnie, ale należy pamiętać, że uzależnienie od papierosów jest także uzależnieniem behawioralnym, czyli takim, które zależy m.in. od czynników psychologicznych. Sięganie po papierosa staje się często nawykiem i sposobem na rozluźnienie w stresujących sytuacjach. Jeżeli chcemy rzucić palenie, powinniśmy zadbać o to, by zawsze mieć przy sobie coś, czym możemy zastąpić sięgnięcie po papierosa. U wielu osób sprawdza się zwykła guma do żucia. Jednak inni wolą sięgać po coś słodkiego, co zwykle powoduje tycie. Aby go uniknąć warto mieć zawsze w pogotowiu zdrową przekąskę w postaci marchewki, selera, jabłka lub orzechów. Odruch sięgania po nie zastąpi nawyk sięgania po papierosa, a przy okazji, wybierając zdrowe produkty, dostarczymy organizmowi wartościowe składniki odżywcze.

3. Pij wodę

Jeszcze innym sposobem na wyciszenie ochoty na sięgniecie po papierosa jest regularne uzupełnianie płynów. Nie tylko zapobiegniesz odwodnieniu, ale dodatkowo ograniczysz negatywne skutki rzucenia palenia. Picie wody pomoże również w szybszym oczyszczeniu organizmu z toksyn, które nagromadziły się w nim przez okres palenia papierosów. Ponadto, gdy nabierzesz ochotę na coś słodkiego lub kalorycznego, pomimo braku uczucia głodu, szklanka wody pomoże Ci w pozbyciu się łaknienia.

4. Zrelaksuj się

Dla wielu osób palenie papierosów jest sposobem na poradzenie sobie ze stresem. Tę czynność warto jednak zastąpić zdrowymi nawykami, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem, bez wspomagania nikotyną. Jedną ze skuteczniejszych technik relaksacji jest oddychanie. W pędzie codziennych spraw zapominamy jak ważną rolę odgrywa ono w naszym życiu, w końcu odpowiada za dostarczanie tlenu do wszystkich komórek w naszym ciele. Świadome oddychanie gwarantuje rozluźnienie, a także korzystanie wpływa na krążenie krwi. Technika prawidłowego oddychania polega na używaniu w tym celu przepony, co pozwala na wtłaczanie do płuc optymalnych ilości tlenu. Treningi oddechowe można również połączyć z medytacją, która dodatkowo pomoże nam w odciążeniu naszej głowy. Świetnym sposobem na połączenie aktywności fizycznej ze świadomym oddychaniem jest joga.

5. Unikaj pokus

Palenie papierosów jest nałogiem, który często ściśle wiąże się z sytuacjami towarzyskimi i społecznymi. Okoliczności takie, jak wyjście do baru czy impreza sprzyjają sięganiu po dymek. Najczęściej odbywa się to na świeżym powietrzu, zatem sposobem, na to, by uniknąć pokusy, jest niepodążanie ze znajomymi w celu „przewietrzenia się”. Często przez głowę przebiegają również takie myśli, jak: „Jak zapalę tylko jednego, to nic się nie stanie”. Stanowią one najczęstszą przyczynę powrotu do nałogu. Przy uzależnieniu od nikotyny, bardzo ciężko jest sobie odmówić kolejnego papierosa i wkrótce okaże się, że powróciliśmy do liczby dziennie spalanych papierosów sprzed próby rzucenia palenia. W takich sytuacjach musimy wykazać się silną wolą, a jeżeli czujemy, że jest ona zbyt słaba, to zawsze musimy wspomóc się wyżej wymienionymi trikami.

Kiedy swoje postanowienie o rzuceniu palenia zaczniesz już wdrażać, powinieneś rozważyć podzielenie się tą informacją z osobami z twojego otoczenia. Dzięki temu unikniesz pokus, wynikających z częstowania papierosami.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image