Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak ważne jest uzyskanie drugiej opinii gdy zdiagnozowano u Ciebie raka?

Jak ważne jest uzyskanie drugiej opinii gdy zdiagnozowano u Ciebie raka? photo

Drugie opinie są ważną częścią diagnozy u wielu pacjentów zmagających się z rakiem. Pomagają uspokoić i lepiej wyedukować pacjentów, ich rodziny, a nawet samych lekarzy. Uzyskanie drugiej opinii może być sposobem na wykluczenie lub uniknięcie pomyłki.

Badania wykazały, że 80-90% osób, które otrzymując drugą opinię, zyskały dopracowaną lub zmienioną diagnozę. Otrzymując ją, pacjenci inwestują w edukację na temat swojej choroby i zyskują możliwość spojrzenia na nią z całkowicie innego punktu widzenia.
Jeśli druga opinia potwierdza to, co powiedział Ci lekarz, będziesz czuł się lepiej ze swoimi decyzjami związanymi z leczeniem. Jeśli druga opinie będzie odbiegać od pierwszej, to zyskasz informacje na temat innych sposobów leczenia, być może także tych, które będą mniej dostępne i być może droższe, ale bardziej skuteczne.

Dlaczego warto zasięgnąć drugiej opinii?

Po otrzymaniu diagnozy nie zawsze chcesz od razu zaakceptować pierwszą oferowaną Tobie opcję leczenia. Zanim podjęta zostanie ostateczna decyzja, warto dowiedzieć się jak najwięcej o danym typie nowotworu oraz wszystkich dostępnych możliwościach i sposobach jego leczenia. Uzyskanie drugiej opinii może być częścią tego procesu. Nawet jeśli Twój lekarz jest wybitnym specjalistą, nie powinieneś czuć się źle, ufając przeczuciom i szukając innej opinii przed podjęciem jakichkolwiek ważnych decyzji. Nie wahaj się powiedzieć swojemu lekarzowi, że otrzymasz drugą opinię – jest to powszechna praktyka i może być pomocna także dla niego.

Gdzie zasięgnąć drugiej opinii?

Najczęściej druga opinia wydawana jest przez innego specjalistę, ale nie jest to jedyna opcja. Co więcej, nie musi ona pochodzić bezpośrednio od innego lekarza. Możesz
również uzyskać ją nawet w zaciszu własnego domu, kupując wizualizację 3D swojego guza. Na czym to polega? Wystarczy, że prześlesz plik DICOM wraz z opisem badania, a radiolog osobiście go przejrzy i przekształci w trójwymiarowy obraz, który następnie zostanie do Ciebie wysłany. Taka forma da lepszy ogląd sytuacji i pozwoli na dokładne określenie, z jakim nowotworem przyjdzie nam się mierzyć. Może to pomóc zarówno Tobie, jak i Twojemu lekarzowi lepiej zrozumieć, co dokładnie dzieje się w Twoim ciele, i podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące właściwego planu leczenia.

Co zyskujemy?

Otrzymanie drugiej opinii wiąże się z wieloma korzyściami:

  • da nowe spojrzenie na diagnozę;
  • pomoże uzyskać spokój ducha i da komfort psychiczny;
  • wesprze w dalszej edukacji na temat Twojego raka;
  • umożliwi poznanie innych terapii, którymi może być leczony nowotwór;
  • pomoże Ci w podjęciu przemyślanej i świadomej decyzji o kursie leczenie.

Sięgając po drugą opinię, warto rozważyć także opcje, które dostępne są poza publiczną opieką zdrowotną. Szerokie spojrzenie na nowotwór pozwoli na jego lepsze poznanie, weryfikację możliwości i wybór odpowiedniego leczenia. Wszystkie wyżej wymienione korzyści sprawiają, że druga opinia to coś, co nie tylko warto, ale należy rozważyć.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image