Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejKrew to bardzo ważny płyn ustrojowy, który odpowiada za transport tlenu, składników odżywczych, hormonów i innych substancji pomiędzy poszczególnymi komórkami. Ponadto, jest odpowiedzialna za transport i usuwanie z tkanek produktów przemiany materii. W organizmie zdrowego dorosłego człowieka znajduje się jej około 5 litrów. Pomimo rozwoju medycyny i technologii krew jest nadal niezastąpiona, dlatego w przypadku jej utraty niezbędne jest wykonanie transfuzji jednostki z banku krwi. Jak ona tam trafia? Dzięki dawcom krwi.
Przed przystąpieniem do oddania krwi należy zadbać o odpowiednie nawodnienie - minimum 1,5 l płynów - oraz zjedzenie pożywnego i lekkostrawnego posiłku. Ponadto, należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Ponadto, przed oddaniem krwi warto zadbać także o te kwestie:
To bardzo proste. Jeżeli spełniamy wszystkie z poniżej przedstawionych warunków, to możemy przystąpić do oddania krwi w dowolnym momencie. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i przejść pozytywnie procedury kwalifikacyjne.
Oddanie krwi - warunki, które musi spełnić potencjalny dawca:
Czynniki czasowo wykluczające z oddawania krwi:
Przeciwwskazania do oddania krwi:
Tuż przed przystąpieniem do procedury konieczne jest wypełnienie kwestionariusza i oświadczenia. Następnym etapem jest pobranie próbki krwi, która posłuży do wykonania badań kwalifikacyjnych. W kolejnym kroku przeprowadzany jest wywiad lekarski z dawcą, podczas którego należy omówić ewentualne wątpliwości. Dopiero po pozytywnym przejściu wszystkich etapów można oddać krew.
Samo oddanie krwi trwa zwykle od 5 do 10 minut, a jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. Zabieg jest bezbolesny, jednak czasami odczuwalny jest dyskomfort w czasie wprowadzania igły do żyły, co trwa zaledwie chwilę.
Zanim krew zostanie przetoczona potrzebującemu pacjentowi zostanie dokładnie zbadana pod kątem obecności wirusa HIV, żółtaczki zakaźnej (typu B lub C) i kiły. Dodatni wynik dyskwalifikuje taką jednostkę krwi i nie może ona zostać przetoczona. Do zarażenia tymi wirusami dochodzi poprzez ryzykownych kontaktów i zachowań, głównie związanych z aktywnością seksualną. Z tego powodu, kwestionariusz wypełniany przed oddaniem
Jak często można oddać krew? Według zaleceń oddawać krew można co 8 tygodni. W przypadku mężczyzn jednostki krwi mogą być pobrane nie częściej niż 6 razy w roku. Jeżeli chodzi o kobiety, limit ten wynosi maksymalnie 4 razy w roku.
Osób, które mogą potrzebować transfuzji krwi jest bardzo wiele. Głównymi wskazaniami do jej wykonania są rozległy krwotok zagrażający życiu pacjenta, choroby krwi i choroby powodujące niedobory składników we krwi. Komu jeszcze może pomóc oddanie krwi? Transfuzji krwi mogą potrzebować m.in. pacjenci onkologiczni, w tym:
2 dni wolnego za oddanie krwi obowiązują od 2021 roku. Przyczyną takiej zmiany była sytuacja związana z COVID-19. Dni wolne dotyczą dnia, w którym oddana została krew i dnia kolejnego. Nieobecność w pracy ze względu na oddanie krwi jest traktowana jako usprawiedliwiona, a za poświęcony czas pracownikowi przysługuje ustalone wynagrodzenia tak, jak za urlop wypoczynkowy. Osoby, które nie zakwalifikowały się do oddania krwi otrzymują częściowe zwolnienie z dnia pracy wynoszące do 2 godzin nieobecności.
Tytuł Honorowy Dawca Krwi przysługuje każdej osobie, która chociaż raz oddała honorowo krew. Kolejnym szczeblem jest Zasłużony Honorowy Dawca Krwi, obejmujący 3 kategorie, które wyróżnia się na podstawie oddanej ilości krwi.
Mężczyźni, którzy oddali 12 litrów i kobiety, które oddały 10 litrów krwi mogą skorzystać z 50% zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Z kolei mężczyźni, którzy oddali 18 litrów i kobiety, które oddały 15 litrów krwi mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikację miejską. Kryteria te mogą się jednak różnić w zależności od miejscowości.
Tytuł “Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” otrzymują osoby, które oddały 20 litrów krwi (dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn).
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej