Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejWedług danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na depresję choruje 350 mln ludzi na całym świecie, w tym 83 mln w Europie. Dane przedstawione przez NFZ wskazują, że prawie 3% Polaków choruje na depresję. Pomimo że to najmniejszy odsetek we wszystkich krajach europejskich, eksperci ostrzegają, że statystyki te mogą być zaniżone, gdyż nie wszyscy zgłaszają się ze swoimi problemami do specjalisty. W Polsce na depresję najczęściej chorują kobiety, stanowiąc 73% osób leczących się na tę chorobę. W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych pacjentów rośnie o 20% rok do roku; dotyczy to osób z każdej grupy wiekowej – od nastolatków po seniorów.
Warto pamiętać, że depresja nie jest chwilowym obniżeniem nastroju, lecz zaburzeniem psychicznym wymagającym specjalistycznego leczenia. Oznacza to, że powtarzanie osobie chorej, aby wzięła się w garść, nie przyniesie rezultatów, a może jedynie pogorszyć sytuację. Każdy z nas miewa w życiu gorsze momenty i stany obniżonego nastroju, natomiast jeśli utrzymują się one przez kilka tygodni, powinniśmy udać się do specjalisty, gdyż może to być właśnie depresja. Do najczęstszych objawów depresji należą:
Choroba nowotworowa jest olbrzymim czynnikiem stresu, który nieprzerwanie towarzyszy pacjentowi na każdym etapie leczenia, począwszy od pojawienia się pierwszych objawów, poprzez diagnozę, plan leczenia onkologicznego, rekonwalescencji i aż do zakończenia terapii. Zdarza się, że pomimo całkowitego już wyleczenia osoba, która ma za sobą trudne doświadczenie związane z przebyciem choroby nowotworowej, cały czas odczuwa zwiększone napięcie. Często pojawiają się lęki i strach przed ponownym zachorowaniem. Zarówno depresja, jak i lęk stanowią poważny problem medyczny u ponad połowy chorych na nowotwory, utrudniając leczenie onkologiczne i negatywnie wpływając na przebieg choroby. Często dotyczą nie tylko pacjenta, ale również jego rodziny i bliskich.
Choć głównym punktem wychodzenia z depresji jest specjalistyczne leczenie i my sami możemy sobie pomóc. Warto być dla siebie dobrym i zadbać o siebie szczególnie w okresie, w którym organizm mierzy się z wyzwaniem, jakim jest choroba nowotworowa i jej leczenie. Do rzeczy, na które szczególnie dobrze zwrócić uwagę należą między innymi:
Trzeba też pamiętać, że nie jest się samemu – dobrze skorzystać z grup wsparcia dla osób znajdujących się w podobnej sytuacji. Dzisiejszy rozwój technologii cyfrowej umożliwia bycie w kontakcie z osobami, z którymi np. dzieli nas fizycznie bardzo duży dystans, a które mając podobne doświadczenie, mogą nas zrozumieć i wesprzeć.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej