Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejJednym z największych problemów, z jakimi boryka się współcześnie ludzkość, są choroby cywilizacyjne. Rozwój technologii, poprawa jakości życia i ogólne bogacenie się społeczeństwa, przyniosły ze sobą wiele dobrych rzeczy, ale stały się również przyczyną drastycznych zmian w życiu każdego człowieka. Postęp cywilizacyjny sprawił, że największej przemianie uległ styl życia, przez co choroby cywilizacyjne dotyczą teraz tak samo osób starszych, jak i młodszych, a nawet dzieci.
Główną przyczyną rozwoju chorób cywilizacyjnych jest styl życia, na który składa się mała aktywność fizyczna, nieodpowiednia dieta, a także zaniedbywanie zdrowia psychicznego. W natłoku bieżących spraw zapomina się o roli, jaką odgrywa ruch i zbilansowana dieta w życiu każdego człowieka. Wiele osób bagatelizuje te aspekty, uważając, że są czasochłonne lub kosztowne. Z kolei inne osoby twierdzą, że troska o nie jest po prostu czymś zbędnym. Co ważne, wymienione problemy dotyczą nie tylko osób dorosłych. Coraz częściej choroby cywilizacyjne dosięgają również bardzo młode osoby. Czynnikami, które dodatkowo podnoszą ryzyko zachorowania, na którąś z chorób cywilizacyjnych, jest palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz korzystanie z narkotyków.
Przyczyny chorób cywilizacyjnych dzielą się na dwie grupy:
Lista jednostek chorobowych, które zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, jest bardzo długa. Najczęstsze z nich to:
Większości chorób można skutecznie zapobiegać. Konieczne jest jednak porzucenie złych nawyków na rzecz tych dobrych.
O ile nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować przyczyn pośrednich, o tyle w przypadku bezpośrednich możemy zdziałać bardzo wiele. Wprowadzenie kilku prostych modyfikacji pozwoli na zminimalizowanie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Profilaktyka obejmuje przede wszystkim zmiany w obrębie stylu życia. Do najważniejszych kwestii zaliczają się:
Wdrożenie tych zmian dla niektórych osób może okazać się wyzwaniem. Całkowite porzucenie złych nawyków (nabywanych często latami) jednocześnie, może stanowić ogromną trudność, która zniechęci do dalszego działania. W takich przypadkach warto rozważyć wprowadzenie ich stopniowo.
Dużo pozytywnych zmian w organizmie może zajść już przy zmodyfikowaniu samego sposobu odżywiania. Należy pamiętać, że nie musi to oznaczać całkowitej rezygnacji ulubionych potraw. Pierwszym krokiem, ku dobrym nawykom, jest sięganie po zdrowsze odpowiedniki ulubionych potraw. Sprawa wygląda bardzo podobnie w przypadku aktywności fizycznej, która nie oznacza wyłącznie intensywnych treningów na siłowni i biegania na długie dystanse. Dobroczynny wpływ na organizm może mieć nawet półgodzinny spacer. Bardzo istotne jest, by wybrać taką aktywność, która będzie sprawiać nam radość. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z zachowaniem systematyczności.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej