Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejW Internecie znaleźć można ogrom informacji związanych z nowotworami. Niestety czasami ciężko rozpoznać co jest prawdą, a co mitem. Wielu pacjentów znajdując się w trudnej sytuacji, dodatkowo nie wie, w co mogą wierzyć. W tym artykule obalimy niektóre powszechne mity, które powodują szereg nieporozumień i komplikacji, a także podzielimy się trudnymi do uwierzenia faktami na temat tych chorób.
Według National Cancer Institute komórki rakowe zużywają więcej glukozy (cukru) niż normalne komórki. Nie oznacza to jednak, że jedzenie większej ilości cukru pomoże „nakarmić” komórki rakowe i sprawi, że będą rosły szybciej, niż miałyby bez dodatkowego cukru. Wszystkie komórki potrzebują cukru, aby przetrwać i rosnąć. Jedyną różnicą jest to, że komórki rakowe rozrastają się szybciej i dlatego zużywają większą ilość cukru.
Promieniowanie o wysokiej częstotliwości może prowadzić do zmian w genach i powodować pojawienie się nowotworu – to prawda. Jednak takiego promieniowania nie ma w żadnych sprzętach gospodarstwa domowego. Występuje ono powszechnie elektrowniach jądrowych i pracowniach rentgenowskich. Twój telefon komórkowy, komputer i kuchenka mikrofalowa wykorzystują fale radiowe o bardzo niskiej częstotliwości, a co za tym idzie, nie są szkodliwe dla ludzkiego organizmu.
Chociaż przyczyna tego związku nie jest do końca jasna (możliwe, że jest spowodowany poziomem azotynów w przetworzonych mięsach takich, jak szynka), to spożywanie przetworzonych i czerwonych mięs wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy. Spróbuj je zastąpić tzw. chudym białkiem, takim jak ryba, tofu, fasola lub mięso drobiowe np. kurczaka.
Nie ma dowodów na to, że produkty ziołowe lub inne alternatywne metody mogą wyleczyć raka. Jednak istnieją badania pokazujące, że niektóre z tych produktów mogą pomóc pacjentom radzić sobie z fizycznymi i psychicznymi skutkami ubocznymi leczenia. Pamiętaj, że zanim podejmiesz się jakiejkolwiek kuracji, porozmawiaj o tym z lekarzem specjalistą.
Picie alkoholu w dużych ilościach może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, okrężnicy, wątroby, a nawet piersi. Chociaż definicja „nadużywania alkoholu” jest wysoce dyskusyjna, to World Cancer Research Fund podaje, że nie należy pić więcej, niż 7 standardowych porcji alkoholu tygodniowo w przypadku kobiet i 14 w przypadku
mężczyzn.
Jakiś czas temu Internet obiegły twierdzenia, że glin znajdujący się w niektórych dezodorantach, może zostać wchłonięty przez organizm i zainfekować komórki. Jednak nie ma badań, które łączyłyby stosowanie antyperspirantów i dezodorantów ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.
Naukowcy z Cancer Research UK wykazali, że akupunktura łagodzi niektóre negatywne skutki uboczne chemioterapii. Warto jej spróbować, jeśli zmagasz się z nudnościami lub bólem. Dodatkowo pozwala na zmniejszenie uczucia zmniejszenia, które towarzyszy chorobie. Oczywiście przed skorzystaniem z takiego zabiegu, należy skonsultować się z lekarzem.
Podczas poszukiwania informacji na temat nowotworu należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić każdą z nich. Warto również zwrócić uwagę na to, czy czytany przez nas artykuł i zawarta w nim wiedza, pochodzą z wiarygodnego źródła.
Gdy już to zrobimy, podjęcie alternatywnych lub wspomagających działań należy zawsze konsultować z lekarzem, który będzie najlepiej wiedzieć, czy dana metoda Tobie nie zaszkodzi.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej