Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Profilaktyka raka szyjki macicy – co musisz wiedzieć?

Profilaktyka raka szyjki macicy – co musisz wiedzieć? photo

Jednym z najczęściej występujących u kobiet nowotworów jest rak szyjki macicy, który znajduje się na 6. miejscu pod względem częstości w Polsce i 2. na świecie. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w Polsce, rocznie wykrywany jest u około 3 000 pacjentek (to aż 10% nowotworów), z czego 1 700 umiera z powodu tej choroby. Natomiast do pełnej wyleczalności, na wczesnym etapie wykrycia, dochodzi w ponad 99% przypadków.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania

Główną przyczyną rozwoju nowotworu szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV, który rozprzestrzenia się drogą płciową. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, jest on odpowiedzialny za 99% zachorowań. Do czynników ryzyka zakażenia należą między innymi:

 • brak zabezpieczenia podczas stosunku;

 • osłabienie odporności;

 • palenie tytoniu;

 • liczba porodów;

 • wiek;

Jakie są objawy raka szyjki macicy?

Objawami, które zwykle towarzyszą rozwojowi choroby, są:

 • Krwawienie pomiędzy regularnymi miesiączkami;

 • Nietypowe krwawienie z pochwy;

 • Krwawienie pojawiające się po stosunku lub badaniu ginekologicznym;

 • Krwawienie po menopauzie;

 • Dłuższe i bardziej obfite krwawienia;

 • Obfite upławy;

 • Ból występujący podczas stosunku;

 • Ból w podbrzuszu.

Należy jednak pamiętać, że rak szyjki macicy, na początku nie daje objawów, dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie badań.

Metody profilaktyki raka szyjki macicy

Najważniejsze w profilaktyce raka szyjki macicy są regularnie przeprowadzane badania. Umożliwiają one wykrycie zarówno zmian przedrakowych, jak i samego raka we wczesnym jego stadium. Dzięki odpowiednio wcześnie uzyskanej diagnozie jesteśmy w stanie znacząco zwiększyć swoje szanse na pełny powrót do zdrowia. Ponadto, ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, co oznacza, ze kobiety pomiędzy 35. a 59. rokiem życia, powinny szczególnie dbać o regularne poddawanie się badaniom. Dużą skutecznością charakteryzują się również metody profilaktyki pierwotnej, czyli szczepienia przeciwko HPV. Według zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego szczepieniom powinny być poddawane nie tylko dziewczęta i młode kobiety, ale także chłopcy i młodzi mężczyźni.

Rak szyjki macicy – jakie badania wykonać?

Zaleca się, by ginekologiczne wizyty kontrolne odbywały się minimum raz do roku. Taka wizyta zwykle obejmuje 4 rodzaje badań: palpacyjne, przezpochwowe USG, cytologię i badanie piersi. Podczas każdego z tych etapów możliwe jest wykrycie zmian odpowiedzialnych za rozwój nie tylko raka szyki macicy, ale również raka piersi i jajników. W przypadku raka szyjki macicy największą skutecznością odznacza się cytologia. Na czym polega cytologia? Do wykonania tego badania, lekarz stosuje specjalną szczoteczkę, za pomocą której zbierany jest wymaz z pochwy, a następnie nanoszony na szkiełko. W kolejnym kroku zebrana próbka zostaje przekazana do laboratorium cytologicznego. Cytologia jest całkowicie bezbolesna i bezpieczna dla pacjentki.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc?

Oprócz wyżej wymienionych metod profilaktyka raka szyjki macicy powinna obejmować unikanie czynników sprzyjających rozwojowi nowotworu, do których zalicza się m.in. palenie tytoniu. Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta – w przypadku kobiet powinna być bogata w antyoksydanty, czyli związki takie, jak witaminy A, E, czy kwas foliowy. Jak dowodzą badacze z National Cancer Center w Korei Południowej, dostarczenie pacjentom ich odpowiedniej dawki, znacząco spowalnia powstawanie stresu oksydacyjnego, który jest jedną z przyczyn rozwoju komórek rakowych. Podsumowując, chcąc uniknąć rozwoju raka szyjki macicy, należy regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania cytologiczne. Natomiast chcąc dodatkowo wspomóc organizm, warto dbać o zbilansowaną dietę oraz prowadzić jak najzdrowszy tryb życia.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image