Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Przyjaźń a nowotwór. Jak wspierać osobę chorą na raka?

Przyjaźń a nowotwór. Jak wspierać osobę chorą na raka? photo

Wielu pacjentów onkologicznych, pomimo tego, że przez okres leczenia nie muszą pozostawać na stałe w szpitalu, potrzebują pomocy i wsparcia. Wsparcie ze strony przyjaciela da pacjentowi poczucie bezpieczeństwa oraz komfort psychiczny niezbędny do stawienia czoła trudnościom pojawiającym się w okresie leczenia. Jak wspierać osobę chorą na raka?

Pozostawaj w kontakcie

Napisanie wiadomości za pośrednictwem komunikatora lub SMS to doskonałe narzędzia do tego, by pozostawać z bliską osobą w kontakcie. Nie muszą być one długie i stanowią doskonałą alternatywę rozmów telefonicznych. Staraj się odpowiadać na takie wiadomości możliwie jak najszybciej, nie ignoruj ich, a w przypadku nieodebranych połączeń, po prostu oddzwaniaj. Podczas rozmów wyraź zainteresowanie bliską osobą — pytaj o jej samopoczucie i czy czegoś nie potrzebuje. Jeżeli Twój przyjaciel otrzymuje pomoc od osób, z którymi mieszka (np. od rodziny), skontaktuj się z nimi i zapytaj, czy również nie potrzebują wsparcia.

Odwiedzaj

Odwiedziny przyjaciela to doskonały sposób na oderwanie się od tematów związanych z chorobą i leczeniem. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest uprzedzenie o złożeniu wizyty. Twój przyjaciel nie zawsze może mieć ochotę na odwiedziny. W odwrotnej sytuacji telefon lub wiadomość da mu możliwość przygotowania się do wizyty. Warto również ustalić długość odwiedzin — dla pacjentów będących w trakcie leczenia dłuższe wizyty mogą być męczące. Pamiętaj, że zmęczenie towarzyszące terapii może powodować niechęć do rozmowy, wtedy sama obecność bliskiej osoby będzie wystarczająca. Świetnym pomysłem jest zaproponowanie dodatkowej rozrywki np. w postaci gry planszowej lub seansu filmowego. Dobrą alternatywą jest również zaproponowanie spaceru.

Dotrzymuj słowa

Najgorszym zachowaniem, jakie może spotkać ze strony przyjaciela, jest niedotrzymywanie słowa. Umawianie się, a następnie odwoływanie spotkania w ostatniej chwili lub, co gorsza, po prostu niepojawienie się o umówionej godzinie, może wywołać wiele przykrych emocji. Obietnice bez pokrycia mogą spowodować utratę zaufania, którego odbudowanie może okazać bardzo trudne. Co więcej, takie zachowanie wpływa na samoocenę osoby chorującej, dla której poczucie osamotnienia w ciężkich chwilach, może przyczynić się na pogorszenie jej stanu psychicznego.

Zaoferuj pomoc

Pomoc stanowi bardzo ważną część wspierania osób znajdujących się w trudnej sytuacji. Co może obejmować? Niemal wszystko — od codziennych obowiązków takich, jak zakupy czy wyniesienie śmieci, po towarzyszenie w czasie wizyty w szpitalu. Pomoc nie musi się ograniczać do osoby Twojego przyjaciela. Możesz ją zaoferować także pozostałym domownikom lub opiekującym się nim osobom. Wsparcie ich da im chwilę wytchnienia. Nawet jeżeli Twoja pomoc okaże się niepotrzebna, to liczy się sam gest i chęć pomocy, które dadzą chorującemu przyjacielowi do zrozumienia, że może na Ciebie liczyć.

Czego powinieneś unikać?

  • Unikaj konfliktów — leczenie często jest bardzo wyczerpujące, wpływa na pacjentów nie tylko psychicznie, ale również fizycznie. Zmiany zachodzące w organizmie mogą powodować znaczne pogorszenie się samopoczucia. W takich momentach bliska nam osoba stać się niecierpliwa, zdenerwowana i zestresowana. Chcąc zadbać o jej dobrobyt, powinniśmy unikać sytuacji konfliktowych.
  • Nie narzucaj się — pomoc, która nie jest oczekiwana, może być również dużym obciążeniem dla chorej osoby. Chęć pomocy oczywiście wynika z dobrych chęci. Jednak jej nadmiar również może szkodzić. Nie każda chorująca osoba będzie potrzebować wyręczania w obowiązkach. Ciągłe dopytywanie i proponowanie wyręczenia w obowiązkach może sprawić, że taka osoba poczuje się przytłoczona.
  • Nie zmieniaj zachowania — aby wspierać osobę chorującą na raka, nie musimy znacząco zmieniać swojego zachowania. Najważniejsze jest bycie uważnym na jej faktyczne potrzeby. Wystarczy słuchać i obserwować.

O tym pamiętaj

Przyjaciel to osoba, która w życiu pacjenta onkologicznego, może odgrywać szczególną rolę. Wiele osób wycofuje się ze znajomości w obawie przed popełnieniem gafy lub powiedzeniem niewłaściwych słów. Bycie przyjacielem w trudnych sytuacjach może być również wyzwaniem — to zadanie wymagające dojrzałości i poczucia odpowiedzialności. Towarzyszenie osobie bliskiej w takich chwilach nie tylko da jej poczucie bezpieczeństwa, ale może także umocnić relację. Pomagając, chcemy zwykle ofiarować od siebie jak najwięcej, niestety często dając więcej, niż mamy. Jako przyjaciel osoby chorej powinniśmy również pamiętać o własnych potrzebach oraz dbać o to, by być w dobrej formie. Dzięki temu będziemy mogli efektywniej wspierać przyjaciela mierzącego się z wyzwaniem, jakim jest choroba.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image