Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Światowy Dzień Walki z Rakiem

Światowy Dzień Walki z Rakiem photo

Dnia 4.02.2021 obchodzimy XXI Światowy Dzień Walki z Rakiem - święto, które zostało ustanowione 21 lat temu podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Nowotwory są drugą przyczyną zgonów w Polsce i niezmiennie stanowią istotne wyzwanie dla zdrowia publicznego na całym świecie.

Rosnąca liczba pacjentów onkologicznych

Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając w 2010 roku ponad 140,5 tys. zachorowań, z czego około 70 tys. u mężczyzn i 70,5 tys. u kobiet. Najczęściej występującymi nowotworami u mężczyzn są nowotwory płuca stanowiące około 1/5 zachorowań na nowotwory. W dalszej kolejności znajduje się rak gruczołu krokowego (13%), rak jelita grubego (12%) i rak pęcherza moczowego (7%). Wśród dziesięciu najczęstszych nowotworów u mężczyzn znajdują się również nowotwory żołądka, nerki, krtani, białaczki i chłoniaki. Wśród kobiet nowotworem jest rak piersi stanowiący ponad 1/5 wszystkich zachorowań na nowotwory. Nowotwory jelita grubego są drugim co do częstości występowania nowotworem u kobiet (10%). Trzecie miejsce zajmuje rak płuca (9%). W dalszej kolejności występują nowotwory trzonu macicy (7%), jajnika (5%), szyjki macicy, nerki, żołądka i tarczycy. Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało niemal 165 tys. osób.

Światowy Dzień Walki z Rakiem w 2021 roku

W tym roku, w związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa nie odbędzie się większość zaplanowanych wydarzeń stacjonarnych takich, jak seminaria, drzwi otwarte w ośrodkach onkologicznych etc. Jednak w zamian zaplanowano wiele wydarzeń i spotkań online nawiązujących do Światowego Dnia Walki z Rakiem. To dobry moment zarówno, aby zatrzymać się na chwilę w codziennym pędzie, wyrazić symboliczną solidarność z osobami zmagającymi się z chorobą nowotworową, jak i zadbać o własne zdrowie. Tegoroczny Dzień Walki z Rakiem to też okazja do rozmów na temat polskiej onkologii, którą pandemia COVID-19 postawiła przed zupełnie nowymi wyzwaniami.

Profilaktyka chorób onkologicznych

Bardzo ważna z punktu widzenia leczenia chorób onkologicznych jest ich wczesna wykrywalność. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym większe szanse na powodzenie i skuteczność terapii. Jakie badania należy regularnie wykonywać, aby zwiększyć szansę wczesnego wykrycia jednego z najczęstszych nowotworów?

  • Profilaktyka wczesnego raka piersi – mammografia
  • Profilaktyka wczesnego wykrywania raka szyjki macicy – cytologia
  • Profilaktyka wczesnego wykrywania raka jelita grubego – kolonoskopia

Eksperci przewidują, że sytuacja związana z pandemią odbije się negatywnie przede wszystkim na pacjentach onkologicznych. Odkładanie wizyty u lekarza lub stronienie od kontaktu ze specjalistą, niewykonywanie badań profilaktycznych może sprawić, że po pandemii liczba pacjentów onkologicznych zdecydowanie się zwiększy, co będzie dużym sprawdzianem dla polskiej służby zdrowia. Wniosek, jaki płynie z danych dotyczących nowotworów, to badajmy się regularnie, odżywiajmy zdrowo i dbajmy o siebie. Warto o tym pamiętać na co dzień i przy takich okazjach, jak Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image