Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Zdrowy styl życia

Święta w szpitalu. Jak radzić sobie z samotnością?

Święta w szpitalu. Jak radzić sobie z samotnością? photo

Często umyka naszej świadomości fakt, że w okresie świątecznym szpitale funkcjonują bez zmian. Przyjmują kolejnych pacjentów i opiekują się tymi, którzy potrzebują stałej opieki. Wyjątkowość tego okresu nie omija jednak placówek medycznych. Także one przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia, m.in. po to, by dodać otuchy osobom pozostającym w szpitalach. Stan niektórych pacjentów pozwala na zwolnienie ich do domu w celu spędzenia okresu świątecznego w domu. Takie sytuacje należą jednak do wyjątków. W wielu innych przypadkach stan zdrowia pacjenta nie pozwala mu na opuszczenie szpitala. Z czym wiążą się święta spędzone w szpitalu?

Jakich pacjentów dotyczą święta spędzone w szpitalu?

W wielu przypadkach konieczna jest obserwacja, która poza szpitalem byłaby niemożliwa. Dzięki pozostawaniu pod stałą opieką personelu medycznego, w razie wystąpienia niepokojących objawów lub pogorszenia się stanu zdrowia możliwa jest szybka reakcja. Każdy pacjent, jeżeli pomimo przeciwwskazań chce opuścić szpital, może tego dokonać na własne żądanie. Skorzystanie z tej opcji wiąże się jednak z koniecznością uzyskania nowego skierowania, w celu powrotu do szpitala.

Święta w szpitalu — świąteczne akcje

W wielu szpitalach w okresie świątecznym organizowane są różnego rodzaju atrakcje, które mają sprawić, by pacjenci chociaż trochę zapomnieli o tym, że są z dala od rodziny. Niektóre placówki w czasie Bożego Narodzenia jako posiłki serwują tradycyjne świąteczne potrawy. Oczywiście możliwość ich spożycia dotyczy osób, które nie mają żadnych dietetycznych przeciwwskazań. Ponadto, często przygotowania do Świąt w szpitalu przebiegają w podobny sposób jak w warunkach domowych. Pojawiają się m.in. dekoracje świąteczne, które nadają szpitalnym przestrzeniom odpowiednią atmosferę.

Święta w szpitalu — jak radzić sobie z uczuciem samotności?

Wielu pacjentom spędzającym okres świąteczny w szpitalu doskwiera samotność. Dotyczy to w szczególności osób, które np. znajdują się w izolacji. Współczesna technologia daje wiele możliwości poradzenia sobie z tym problemem. Najprostszym z nich jest rozmowa telefoniczna, a nieco bardziej zaawansowana technologicznie, jest wideotransmisja. Dzięki tym narzędziom możliwe jest spotkanie się z bliskimi bez konieczności wychodzenia ze szpitala. Jest to co prawda jedynie namiastka kontaktu fizycznego i tradycyjnej formy spędzania świąt, ale pozwala na spędzenie świąt w rodzinnym gronie nawet podczas pobytu w szpitalu.

Dodatkowo czas spędzony w tym okresie w szpitalu warto wypełnić rozmaitymi aktywnościami. Doskonałym sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest czytanie książek, dlatego warto mieć pod ręką dobrą lekturę. O ile mamy taką możliwość, możemy również włączyć sobie film na urządzeniu mobilnym — komórce lub tablecie, oczywiście pamiętając o założeniu słuchawek, by nie przeszkadzać innym pacjentom. Czasami nawet zwykłe rozwiązywanie krzyżówek może pomóc w odganianiu złych myśli. Jednak jednym z najlepszych sposobów pozostaje rozmowa — z innymi pacjentami lub psychologiem.

Święta w szpitalu a wizyta rodziny

Pewną rekompensatą są odwiedziny przez członków rodziny odbywane na przestrzeni okresu przedświątecznego. Towarzystwo najbliższych, także to w dniach przed Wigilią, może dać pacjentowi wsparcie i motywację, a także zminimalizować wrażenie, że w czasie Świąt jest sam. Dodatkowo rodzina może dostarczyć do szpitala świąteczne smakołyki, jednak pod warunkiem, że będą one dostosowane do dietetycznych potrzeb pacjenta. Odstępstwa w żywieniu, nawet w tym szczególnym okresie, mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Wszystkie te elementy mogą pomóc w utrzymaniu ducha świąt i poczucia bliskości rodziny nawet podczas pobytu w szpitalu.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image