Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Sylwester w czasie leczenia onkologicznego. Jak się przygotować?

Sylwester w czasie leczenia onkologicznego. Jak się przygotować? photo

Przez wiele osób Sylwester jest dniem wyczekiwanym — to czas noworocznych postanowień i życzeń. Większości kojarzy się on po prostu z dobrą zabawą do białego rana. Co jednak w przypadku osób będących w trakcie leczenia onkologicznego? Czy muszą one zrezygnować z hucznego świętowania nadchodzącego Nowego Roku? Na szczęście nie. Powinny jedynie pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

Jak spędzić Sylwester w czasie leczenia?

Pierwszym pytaniem, jakie warto sobie zadać przed Sylwestrem, brzmi: W jaki sposób chcę spędzić tę noc? Oczywiście odpowiedzi na nie może być wiele, dlatego przygotowanie do Sylwestra stanowi kwestię indywidualną. Wiele osób ten dzień pragnie spędzać w wyjątkowy sposób, np. wyjeżdżając do innego miasta, jadąc do znajomych czy rodziny mieszkającej bliżej lub dalej. Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd powinniśmy się zastanowić nad tym czy nasz organizm w danym momencie jest na to gotowy.

Zarówno choroba, jak i leczenie onkologiczne, mogą powodować osłabienie i sprawiać, że nawet łatwe zajęcia stają się wyzwaniem. U wielu osób szybciej pojawia się również zmęczenie. W przypadku chemioterapii jedną z problematycznych kwestii są skutki uboczne ze strony układu trawiennego (mdłości, wymioty i biegunki). Ponadto, dłuższe wyjazdy mogą się wiązać z ryzykiem przerwania terapii. Z tych powodów, warto rozważyć spędzenie Sylwestra w spokojniejszej niż dotychczas atmosferze. Nie oznacza to jednak rezygnacji z zabawy, a jedynie wsłuchanie się w potrzeby organizmu i zadbanie o to, by czuć się możliwie jak najlepiej.

Czy w czasie leczenia raka można pić alkohol?

Dla wielu osób Sylwester i świętowanie Nowego Roku nieodzownie związane jest z piciem alkoholu, chociażby w formie lampki szampana. Duża część pacjentów onkologicznych rozważa sięgnięcie po nią. Czy słusznie? Lampka szampana wydaje się być niewielkim odstępstwem od zaleceń lekarza. Nic bardziej mylnego. Alkohol, nawet w niewielkich ilościach, spożyty w czasie leczenia onkologicznego wpływa negatywnie zarówno na samego pacjenta, jak i na proces leczenia. Dlatego alkohol podczas leczenia onkologicznego jest kategorycznie zabroniony. Zamiast napojów alkoholowych można sięgnąć po ich bezalkoholowe alternatywy.

Aktualnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele zastępników i nikogo już nie dziwi wino bezalkoholowe. Należy jednak pamiętać, że także takie produkty mogą zawierać śladowe ilości alkoholu. Wybierając napój powinniśmy zwrócić uwagę na etykietę i zawarte na niej informacje dotyczące składu. W skład niektórych z bezalkoholowych produktów wchodzą składniki, które mogą szkodzić np. na układ trawienny. W ramach noworocznego świętowania można również sięgnąć po zdrowsze rozwiązania, np. w postaci mocktajlów (bezalkoholowe wersje tradycyjnych koktajlów) przyrządzonych na bazie soków.

Sylwestrowe jedzenie w czasie leczenia

Kolejną kwestią, z w którą wiąże się celebrowanie nadchodzącego wielkimi krokami Nowego Roku, jest jedzenie. Czy tego dnia można robić odstępstwa? Nawet w tak szczególnym okresie pacjenci onkologiczni nie powinni robić odstępstw w sposobie żywienia. Ciężkostrawne, tłuste potrawy mogą znacząco obciążyć organizm i dodatkowo przyczynić się do pogorszenia samopoczucia. Jeżeli będziemy gośćmi, powinniśmy rozważyć skontaktowanie się z gospodarzami odpowiednio wcześniej w celu poproszenia ich o przygotowanie kilku dań, które będą dostosowane do naszego zapotrzebowania dietetycznego. Jeżeli nie chcemy dodatkowo obciążać gospodarzy, takie przekąski czy potrawy możemy przygotować również samemu. W tym miejscu warto podkreślić, że skomponowane w taki sposób potrawy, wyjdą na zdrowie także pozostałym osobom.

Jak zaplanować ten dzień?

W przypadku osób znajdujących się w trakcie leczenia onkologicznego bardzo ważną rolę pełni planowanie. Nie omija ono także okresu związanego ze zbliżającym się Nowym Rokiem. Z odpowiednim wyprzedzeniem należy upewnić się, że nie zabraknie nam leków. W przypadku osób poddawanym regularnym zabiegom np. naświetlaniu w ramach radioterapii konieczne jest uwzględnienie tej kwestii w czasie przygotowań. Dotyczy to w szczególności planów, które miałyby obejmować podróże. Wyprawa w odleglejszy region może się wiązać nie tylko ze zmęczeniem i gorszym samopoczuciem, ale z przerwaniem terapii. Właśnie dlatego także plany związane z Sylwestrem powinny zostać dostosowane do leczenia. Zanim wyruszymy w podróż powinniśmy skonsultować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Jeżeli nie jest to konieczne, to najlepiej zrezygnować z podróżowania, na rzecz świętowania lokalnie.

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia czynników, które mogłyby pokrzyżować nam plany. Należy pamiętać, że Sylwester to przede wszystkim czas świętowania, który powinien być pozbawiony trosk.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image