Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Techniki relaksacji. Lista 5 skutecznych sposobów na odstresowanie

Techniki relaksacji. Lista 5 skutecznych sposobów na odstresowanie photo

Zarówno diagnoza nowotworu, jak i samo leczenie wiążą się z ogromną dawką stresu, który może negatywnie wpływać na samopoczucie. Niestety bardzo trudno rozdzielić sferę fizyczną od tego co dzieje się w umyśle. W czasie leczenia onkologicznego nie można bagatelizować i umniejszać kwestii związanych z psychiką. Długotrwały stres może negatywnie wpływać na zdrowie, dlatego naprawdę ważne jest, aby nauczyć się z nim radzić. Sposobów radzenia sobie z nim jest bardzo wiele, co pozwala na dobranie metody, która będzie najlepiej pasować do potrzeb. Zatem jak się zrelaksować? Jak sobie radzić ze stresem? Jaka technika relaksacyjna będzie dla nas odpowiednia?

Techniki relaksacyjne na stres

Istnieje wiele technik relaksacyjnych przeznaczonych zarówno dla ciała, jak i umysłu. Stres może wpływać nie tylko na stan psychiczny, ale także fizyczny. Generuje napięcie mięśni, co czasami powoduje ból pleców lub ból głowy. Leczenie onkologiczne często wiąże się ze skutkami ubocznymi i uczuciem zmęczenia, które zniechęcają do brania udziału w różnego rodzaju zajęciach z technik relaksacyjnych. Na szczęście większość z nich nie wymaga ani wychodzenia z domu, ani nawet zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Jak się zrelaksować w domu? Przygotowaliśmy 5 technik relaksacji, które mogą ci pomóc w odstresowaniu.

Trening autogenny

Trening autogenny został stworzony w latach 30-tych przez niemieckiego psychiatrę Johannesa Heinricha Schultza. Ta technika relaksacyjna wciąż cieszy się bardzo dużą popularnością. Na czym polega? Trening autogenny polega na wywołaniu doznań zbliżonych do medytacji, stanu hipnozy przy wykorzystaniu metod stosowanych m.in. w jodze. Osoba go wykonująca samodzielnie oddziaływa na swój układ nerwowy. Na technikę relaksacyjną opracowaną przez Schultza składa się 6 faz: uczucie ciężaru, uczucie ciepła, regulacja pracy serca, swobodnego oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym oraz uczucie chłodu na czole. Fazy te wprowadzane są poprzez szereg instrukcji, które pozwalają na skupienie danego odczucia (np. ciężkości, ciepła) w różnych częściach ciała. Autogenna technika relaksacji zachęca organizm do naturalnej reakcji relaksacyjnej poprzez spowolnienie oddychania i obniżenie ciśnienia krwi. Wskutek czego zmniejsza się napięcie psychiczne, układ nerwowy zostaje wyciszony, a skutki stresu zminimalizowane.

Mindfulness (trening uważności)

Według definicji autora tej techniki relaksacji mindfulness „to stan świadomości będący wynikiem intencjonalnego i nieoceniającego kierowania uwagi psychicznej na to, czego doświadczamy tu i teraz”. Podczas treningu uwaga zostaje skierowana na to, co jest odczuwane w danym momencie oraz jakie myśli temu odczuwaniu towarzyszą. Można powiedzieć, że emocje i myśli podlegają bezstronnej obserwacji. Mindfulness polega na nie analizowaniu i niedoszukiwaniu się znaczeń, tylko na obecności w danym momencie. Ta technika relaksacji polega na odrzuceniu tego co było, rozpamiętywaniu nieprzyjemnych wydarzeń i przykrych emocji, oraz tego co będzie i niewybieganiu w przyszłość. We współczesnym świecie, skupienie się na danym momencie i trwaniu w nim choć przez chwilę czasami wydaje się być czymś niemożliwym. Warto jednak skorzystać z tej techniki w celu zmniejszenia stresu i przywrócenia równowagi umysłu.

Joga

Joga jest doskonale znana ze swoich właściwości relaksacyjnych, dlatego poleca się ją m.in. osobom narażonych na stres. Stanowi ona sposób na połączenie aktywności fizycznej z wyciszeniem umysłu. Rodzajów jogi jest wiele, a każda może różnić się stopniem trudności i elementami, na których skupia się dana aktywność. Jednak nawet najłatwiejsza asana może pomóc w uwolnieniu napięcia mięśniowego, którego przyczyną często jest właśnie stres. Nie potrzebujesz nawet dużo czasu. Efektywną praktykę można wykonać już w 15 minut. Ponadto, każdy trening skupia się na regularności oddechów. Oddychanie to podstawowa czynność utrzymująca nas przy życiu, jednak będąc w ciągłym biegu łatwo zapomnieć o tym, jak ważną pełni rolę. Joga daje możliwość przywrócenia oddechowi odpowiedniego rytmu, co dodatkowo pomaga w wyciszeniu układu nerwowego.

Muzykoterapia

Jednym ze sposobów na relaks i odstresowanie jest słuchanie muzyki. W internecie można znaleźć wiele playlist przygotowanych specjalnie w tym celu. Zwykle zawierają powolne i kojące utwory instrumentalne lub dźwięki natury — odgłosy lasu, odgłosy wody lub deszczu, śpiew ptaków. Dla wielu osób równie relaksujące jest również słuchanie ulubionych utworów. Dlatego świetnym pomysłem jest również przygotowanie playlisty zawierającej właśnie takie piosenki. Wtedy już nic nas nie ogranicza — można śpiewać, a nawet tańczyć. To doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Ruch wykonywany podczas tańca nie tylko pozwala na utrzymanie organizmu w dobrej kondycji, ale ma również dobroczynny wpływ na umysł i obniża poziom stresu.

Hobby

Na pierwszy rzut oka, zrobienie czegoś kreatywnego i produktywnego, w stresującym czasie, może wydawać się dość trudne. Ale kiedy spróbujesz, zobaczysz, jak dobry wpływ ma to na twój nastrój. Wybrana aktywność powinna być angażująca i tym samym pozwalająca na odciągnięcie myśli od problemów. Skupienie się na hobby da także chwilę czasu dla siebie, o który w codziennym pędzie może być trudno. W tym celu warto wybierać aktywność o charakterze twórczym, której efekty będą widoczne. Może okazać się, że sięgnięcie po coś nowego pozwoli na odkrycie w sobie malarza lub mistrza dziergania na drutach. Świetnym wyborem są również aktywności, do których można włączać inne osoby (rodzinę lub znajomych). Dobrym przykładem takiego hobby jest układanie puzzli czy gier planszowych.

Dzielenie się swoimi uczuciami

Nie jest to co prawda typowa technika relaksacji, jednak dzielenie się uczuciami z innymi, często przynosi bardzo pozytywne efekty. Znalezienie pomocy w trudnych chwilach jest niezwykle ważne. Nie wahaj się porozmawiać z bliskimi, może z przyjacielem, a nawet kimś z grupy wsparcia, do której dołączyłeś (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś/aś, to nie zwlekaj — naprawdę warto). Musisz jednak mieć na uwadze, że nie każda osoba jest przygotowana do rozmów o emocjach. Diagnoza może być równie stresująca dla najbliższych, jak i dla Ciebie. W takich sytuacjach warto sięgnąć po pomoc specjalisty – psychologa, który jest odpowiednio przeszkolony i przygotowany do udzielania pomocy osobom borykającym się z różnymi problemami związanymi z psychiką.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image