Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Tomografia komputerowa - jak się przygotować? O tym powinieneś pamiętać

Tomografia komputerowa - jak się przygotować? O tym powinieneś pamiętać photo

Tomografia komputerowa to jedno z najczęściej wykonywanych badań radiologicznych. Wykorzystywana przez nią technologia pozwala na zajrzenie w głąb organizmu, a tym samym wykrycie nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu. Rezultatem badania jest trójwymiarowy obraz, na który składa się bardzo duża liczba zdjęć rentgenowskich. Badanie tomografem komputerowym wymaga od samego pacjenta odpowiedniego przygotowania. Jak się przygotować do tomografii?

Tomografia komputerowa z kontrastem i bez kontrastu

W większości przypadków konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej z kontrastem. Mianem kontrastu określany jest specjalny środek, którego zadaniem jest polepszenie widoczności na obrazie z badania niektórych tkanek. Tym samym obraz ten jest dokładniejszy i bardziej czytelny. Tomografia komputerowa z kontrastem wiąże się jednak z możliwością wystąpienia skutków ubocznych takich, jak:

 • Uczucie ciepła i przepełniania pęcherza moczowego;
 • Charakterystyczny posmak w ustach;
 • Świąd;
 • Kołatanie serca;
 • Zawroty głowy.

Takie reakcje wywoływane są bezpośrednio przez podany środek kontrastowy i zwykle bardzo szybko ustępują. Natomiast do działań niepożądanych należy zaczerwienienie, wysypka, obrzęk, wymioty i duszności. W przypadku, wystąpienia i utrzymywania się przez dłuższy czas jakichkolwiek niepokojących nas objawów, należy o tym niezwłocznie poinformować personel medyczny. Ponadto, tomografia komputerowa z kontrastem wymaga od pacjenta zarezerwowania dodatkowych 15 minut, podczas których pozostaje on pod obserwacją.

Tomografia komputerowa - przygotowanie:

 • Badanie powinno być wykonywane na czczo - ostatni posiłek powinien zostać spożyty na 6 godzin przed badaniem;
 • Zalecane jest wypicie około 1 litra płynów niegazowanych na około 2-4 godziny przed badaniem;
 • Przed samym badaniem należy opróżnić pęcherz;
 • Konieczne jest wcześniejsze zgłoszenie się do punktu, w którym ma zostać wykonane badanie - w tym celu należy zarezerwować minimum 30 minut;
 • Należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań;
 • Osoby na stałe przyjmujące leki powinny przyjąć je również w dniu badania;
 • Należy założyć ubrania wygodne, niekrępujące ruchów, bez metalowych sprzączek i guzików;
 • Należy zdjąć biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, protezy zębowe.

Przed wykonaniem tomografią komputerową należy zgłosić następujące rzeczy:

 • Reakcje alergiczne na leki lub środki kontrastowe;
 • Rekcje uczuleniowe ogólne;
 • Choroby przewlekłe (zarówno jeżeli są leczone, jak i wtedy kiedy są nieleczone) np. choroby tarczycy, astma i choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, niewydolność nerek i wątroby;
 • Ciąża lub przypuszczenie ciąży;
 • Przebyte operacje i określenie ich charakteru.

Dzięki tym informacjom personel medyczny będzie przygotowany na ewentualne skutki uboczne np. w przypadku podania kontrastu. W ten sposób możliwe jest uniknięcie komplikacji zarówno w trakcie wykonywania, jak i po wykonaniu badania.

Ile trwa tomografia?

Czas trwania badania w dużej mierze zależy od wielkości badanego obszaru. Wykonanie tomografii komputerowej zwykle zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut. Zarówno czas trwania, jak i jakość uzyskanego obrazu zależy również od odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania wszystkich zaleceń.

Jak przebiega badanie tomografem komputerowym?

Do badania tomografem komputerowym pacjent przystępuje ubrany, jednak ze względu na ryzyko zaburzenia i zniekształcenia obrazu, wszystkie metalowe elementy powinny zostać zdjęte. W pierwszym etapie pacjent kładzie się na specjalnym blacie, który następnie powoli przesuwa się do tunelu. W czasie badania pacjent pozostaje pod obserwację personelu medycznego i ma możliwość kontaktu słownego. Ponadto, podczas całej procedury jest informowany o kolejnych krokach. Większość tomografów wyposażona jest dodatkowo w intercom, dzięki czemu komunikacja jest jeszcze sprawniejsza. W razie pogorszenia samopoczucia możliwe jest natychmiastowe zgłoszenie tego faktu.

Samo badanie nie wpływa w żaden sposób na motorykę, zatem możliwe jest prowadzenie pojazdów. Sytuacja ma się inaczej w przypadku osób, które poddano znieczuleniu ogólnemu lub podano leki uspokajające.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image