Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Wizualizacje 3D rewolucjonizują diagnostykę i chirurgię raka

Wizualizacje 3D rewolucjonizują diagnostykę i chirurgię raka photo

Technologia 3D od lat zmienia świat rozrywki, technologii i medycyny. Jeśli chodzi o wykorzystanie technologii 3D w medycynie, najpopularniejszą i najbardziej znaną praktyką jest tworzenie spersonalizowanych protez z wykorzystaniem drukarek 3D. To niesamowita rzecz, która zmienia życie ludzi na lepsze. Sposobów wykorzystania tej technologii jest więcej i każdy rok przynosi jej nowe zastosowania. Każde z nich rewolucjonizuje różne dziedziny, jednak na szczególne wyróżnienie zasługuje medycyna, w której technologia 3D zajmuje wyjątkowe miejsce – zdołała uratować wiele żyć.

Czym jest i kiedy jest wykorzystywana wizualizacja 3D?

Jednym ze sposobów wykorzystania tej technologii jest wizualizacja 3D. Narzędzie to wykorzystywane jest przez różne dziedziny medycyny – od ortopedii, przez kardiologię, po onkologię. Stosowanie jej w onkologii pozwala na tworzenie obrazów, które charakteryzują się lepszą ostrością i dokładnością, niż te uzyskiwane podczas tradycyjnych badań obrazowych (USG, prześwietlenie rentgenowskie, tomografia). Gwarantuje ono zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi wgląd do wnętrza organizmu oraz umożliwia obejrzenie go z każdej strony. Jest to szczególnie pomocne w przypadku guzów. Szczegółowa obserwacja guza ze wszystkich stron, może pomóc lekarzowi lepiej określić ryzyko, jakie stwarza operacja, a tym samym opracować najlepszy możliwy sposób jego usunięcia lub leczenia.

Studium przypadku: Pamela Scott

W przypadku Pameli Scott – mieszkającej w Stanach Zjednoczonych psychoterapeutki rodzinnej, wizualizacja 3D była w stanie uratować jej wzrok. W 2013 roku zaczęły jej doskwierać silne bóle głowy, których w żaden sposób nie mogła się pozbyć. Wkrótce została skierowana na badanie, a pierwszy skan wykazał obecność guza za lewym okiem. Jednak uzyskany obraz zawierał ograniczoną ilość szczegółów. Ze względu na rozmiar tego guza, który na tamtą chwilę wydawał się być mały, zespół medyczny zdecydował, że najlepiej go nie operować. Mąż Pameli, Michael Balzer, niezależny grafik 3D, nie był usatysfakcjonowany diagnozą i wziął sprawy w swoje ręce. Wysłał wszystkie pliki DICOM do innych lekarzy i większość z nich stwierdziła, że konieczna jest natychmiastowa operacja. Kiedy Pamela, kilka tygodni później zgłosiła się na kolejne badanie, guz wydawał się wykazywać znaczny wzrost. W tym momencie jej mąż zdecydował się na przesłanie skanów medycznych do programu służącego do tworzenia wizualizacji 3D. Uzyskany w ten sposób szczegółowy obraz wykazał, że guz nie zmienił swojego rozmiaru od momentu pierwszego badania. Okazało się, że oba skany uwidoczniły guz pod dwoma różnymi kątami i dlatego jego wielkość została wcześniej błędnie obliczona. Model 3D potwierdził, że guz uciskał nerwy, i gdyby nie został zoperowany, ostatecznie doprowadziłby do całkowitej utraty wzroku. Dzięki wizualizacji chirurdzy byli w stanie obniżyć do minimum ryzyko komplikacji i przeprowadzili minimalnie inwazyjną operację usunięcia guza.

Co zyskujemy, korzystając z wizualizacji 3D?

Takie wizualizacje pozwalają chirurgom lepiej zrozumieć, z jakim guzem mają do czynienia, na czym będą operować i tym samym, z wyprzedzeniem zdecydować, jak dokładnie tego dokonają. W niektórych przypadkach skorzystanie z tej metody może znacznie zmniejszyć ryzyko powikłań, a także skrócić czas operacji (czas operacji Pameli został skrócony z 12 do 8 godzin). Wizualizacje 3D w przypadku nowotworów, minimalizują ryzyko błędnego odczytania tradycyjnego prześwietlenia, a tym samym uzyskania błędnej diagnozy. Doskonale pełnią rolę dodatkowego narzędzia diagnostycznego. Ponadto, mogą okazać się niezwykle pomocne w edukacji pacjentów. Model wnętrza ich organizmu wykonany w technologii 3D, jest zdecydowanie bardziej czytelny i pozwala lepiej zrozumieć informacje medyczne na temat ich nowotworu.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image