Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Wpływ stanu psychicznego na zdrowie fizyczne. Co warto wiedzieć?

Wpływ stanu psychicznego na zdrowie fizyczne. Co warto wiedzieć? photo

W świadomości wielu osób pokutuje przekonanie, że psychika i fizyczność stanowią odrębne zagadnienia. Nic bardziej mylnego, bowiem ludzki organizm funkcjonuje w sposób holistyczny. Oznacza to, że umysł i ciało są ze sobą nierozerwalnie powiązane - problemy ze zdrowiem fizycznym znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym i odwrotnie. Jak podają badania, niemal co trzecia osoba chorująca przewlekle, cierpi również z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym - najczęściej depresji i stanów lękowych.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie to stan pełnego dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub ułomności”. Ważną implikacją tej definicji jest to, że zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak zaburzeń psychicznych lub niepełnosprawności. W ogólnym ujęciu zdrowie psychiczne to stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka zdaje sobie sprawę z własnych możliwości, może radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i może pracować wydajnie Zdrowie psychiczne ma fundamentalne znaczenie dla naszej zbiorowej i indywidualnej zdolności ludzi do myślenia, wyrażania emocji, interakcji z innymi i cieszenia się życiem. Biorąc pod uwagę te wartości, poszerzanie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz wdrażanie działań mających na celu jego ochronę, może być kluczowa dla dobrostanu nie tylko jednostek, ale także globalnej społeczności. Zdrowie psychiczne jest integralnym i nieodzownym elementem ogólnej kondycji człowieka.

Zdrowie psychiczne i fizyczne - jak są ze sobą powiązane?

Istnieje wiele powiązań między zdrowiem psychicznym a przewlekłymi chorobami fizycznymi, które znacząco wpływają na jakość życia ludzi i zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje również, że ​​„nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”. Powiązanie to jest szczególnie widoczne w obszarze chorób przewlekłych i objawia się ono w następujący sposób:

  • Zły stan zdrowia psychicznego jest czynnikiem ryzyka przewlekłych schorzeń fizycznych.
  • Osoby z poważnymi schorzeniami psychicznymi są narażone na wysokie ryzyko wystąpienia przewlekłych schorzeń fizycznych.
  • Osoby z przewlekłymi schorzeniami fizycznymi są narażone na zły stan zdrowia psychicznego.

Wpływ psychiki na zdrowie fizyczne

Jak podaje Mental Health Foundation osoby mające problemy ze zdrowiem psychicznym, są bardziej narażone na choroby ciała, którym można skutecznie zapobiegać. Taki stan rzeczy może wynikać z wielu różnych czynników, takich jak:

Uwarunkowania genetyczne

Tak samo jak w przypadku chorób fizycznych, geny mogą odpowiadać za występowanie problemów ze zdrowiem psychicznym. Wiele osób nie jest tego świadoma, przez co objawy choroby są przez dłuższy czas bagatelizowane.

Niska motywacja i trudność z koncentracją

Niektóre problemy ze zdrowiem psychicznym lub leki regulujące nastrój, mogą wpływać na energię, lub motywację do troski o siebie, przez co objawy mogące budzić wątpliwości co do kondycji organizmu, mogą zostać zignorowane. Niska motywacja i zaburzona koncentracja mogą utrudniać realizację nawet najłatwiejszych zadań, także takich jak umówienie się na wizytę kontrolną.

Błędna interpretacja objawów

Może zdarzyć się tak, że dane objawy fizyczne są charakterystyczną częścią choroby psychicznej, przez co mogą zostać zignorowane. W efekcie czego dalsza diagnostyka obejmująca np. poszerzone badania laboratoryjne może nie zostać zlecona, a tym samym rozwijająca się choroba nie zostanie wykryta na wczesnym etapie.

Nasze ciała i umysły nie są w stanie funkcjonować niezależnie, więc fakt, iż zły stan zdrowia psychicznego może wpływać na ciało, nie jest zaskoczeniem. Depresja może pojawiać się u osób cierpiących na ból głowy, przemęczenie, a także mających problemy ze strony układu trawiennego. Z kolei uczucie a lęku może powodować m.in. problemy ze strony układu trawiennego - utratę apetytu, napady głodu, mdłości itd. Inne objawy mogą obejmować bezsenność, niepokój i trudności z koncentracją.

Zdrowie psychiczne i fizyczne - wzrost świadomości

Zrozumienie powiązań między umysłem a ciałem jest pierwszym krokiem w opracowywaniu strategii mających na celu zmniejszenie częstości występowania współistniejących schorzeń i wspieranie osób już żyjących z chorobami psychicznymi i przewlekłymi schorzeniami fizycznymi. Kluczowe aspekty profilaktyki obejmują zwiększenie aktywności fizycznej i prowadzenie zbilansowanej diety. Istotną rolę odgrywają również kwestie wynikające z uwarunkowań ekonomiczno-społecznych, takie jak odpowiedni dochód, możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. Troska o nie stwarza warunki do zmniejszenia wpływu czynników ryzyka związanych zarówno ze zdrowiem psychicznym, jak i fizycznym.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image