Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Zdrowy styl życia

Wyjazd na święta w czasie leczenia onkologicznego. Jak się przygotować?

Wyjazd na święta w czasie leczenia onkologicznego. Jak się przygotować? photo

Nie ulega wątpliwości, że Święta to szczególny czas w roku. Dla niektórych osób to jedna z niewielu okazji do spotkania się z wszystkimi bliskimi przy wspólnym stole. W wielu przypadkach możliwość spędzenia Wigilii z rodziną wymaga podróżowania. O ile dla zdrowej osoby to żaden problem, o tyle dla pacjenta onkologicznego odbycie podróży może być nie lada wyzwaniem. Zatem jak się przygotować do Świąt w czasie leczenia onkologicznego?

Jakie mogą być przeciwwskazania?

Wielu pacjentów onkologicznych może podróżować bez żadnych problemów, pod jednym warunkiem — o ile będą pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Jednym z czynników nakładających na pacjenta ograniczenia jest rozpoczynająca się lub trwająca już chemioterapia, której nie powinno się przerywać. Podróż, zwłaszcza w długa podróż w odległy region, mogłaby zaburzyć plan cykli. Układ immunologiczny po jej zakończeniu może być osłabiony, a tym samym podatny na różne infekcje. Tacy pacjenci powinny szczególnie zadbać o minimalizowanie ryzyka zarażenia się wirusem, bakterią lub grzybicą. W przypadku niektórych pacjentów konieczna jest hospitalizacja i pozostawanie pod stałą opieką medyczną. Święta w szpitalu nie oznaczają najgorszego, są czasami konieczne, by pacjent mógł wrócić do zdrowia.

Jak się przygotować do podróży?

Bardzo ważną kwestią w czasie przygotowań jest zadanie sobie pytania: „Czy mój organizm jest teraz na to gotowy?”. Zmęczenie spowodowane leczeniem onkologicznym może okazać się znacznym utrudnieniem, nie tylko w czasie długiej podróży, ale także w czasie przebywania w gronie rodziny. Czasami obciążeniem może być duża ilość osób, a czasami nieprzyjemna atmosfera, która zdarza się w czasie rodzinnych spotkań nawet w okresie świątecznym. Dla wielu osób charakterystyczny dla rodzinnych spotkań gwar może również być przytłaczający. Dlatego warto rozważyć także te kwestie. Dodatkowo, w ramach przygotowań warto skontaktować z lekarzem w celu omówienia ewentualnych zagrożeń dla zdrowia w czasie wyjazdu świątecznego. Co więcej, z wyprzedzeniem należy pomyśleć również o receptach i lekach. W tym celu wizyta u lekarza może okazać się niezbędna. Na szczęście współczesna telemedycyna umożliwia kontakt ze specjalistami także bez wychodzenia z domu.

O czym należy pamiętać?

Podczas przygotowań i pakowania należy pamiętać przede wszystkim o zabraniu odpowiedniej ilości leków — to pierwsza rzecz do odhaczenia na liście. Ponadto, warto zaopatrzyć się w żel antybakteryjny, który pozwoli na szybkie pozbycie się drobnoustrojów z powierzchni rąk. Sam żel to jednak nie wszystko, o ile to możliwe, należy pamiętać również o częstym myciu dłoni. Połączenie tych dwóch rzeczy pozwoli na zminimalizowanie ryzyka infekcji, która mogłaby dodatkowo osłabić organizm w trakcie leczenia.

Jak powinna wyglądać dieta?

Dieta w czasie świąt nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji ze świątecznych dań. Należy jednak pamiętać, by jeszcze przed świątecznym wyjazdem skonsultować swoje wybory żywieniowe z dietetykiem lub lekarzem. W przypadku większości nowotworów konieczne jest stosowanie się do zasad, które dostosowane są do charakterystyki danego przypadku. Na przykład osoby chorujące na raka wątroby powinny unikać tłustych potraw. Co to dla nich oznacza? W Wigilię zamiast np. karpia smażonego na tłuszczu powinny wybrać alternatywę w postaci ryby przygotowanej na parze.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image