Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Zdrowy styl życia

Wyjazd na wakacje podczas walki z rakiem. Poradnik

Wyjazd na wakacje podczas walki z rakiem. Poradnik photo

Nie ulega wątpliwości, że wakacje są potrzebne każdemu. Podróżować można także w trakcie leczenia onkologicznego. Jednak kwestią, o której nie można pominąć, jest odpowiednie przygotowanie przy wsparciu lekarza. Co należy wiedzieć? O czym nie można zapomnieć? Gdzie pojechać? I jak się przygotować?

Kwestie, o których musisz pamiętać

W przypadku większości osób, u których zdiagnozowano raka, podróżowanie nie jest niewskazane. Istnieją jednak czynniki, które mogą znacząco ograniczyć podróż lub całkowicie ją uniemożliwić. Z tego względu przed wakacyjnym wyjazdem należy sobie zadać kilka istotnych pytań. Do najważniejszych z nich należą cztery, przedstawione poniżej.

Czy to odpowiedni moment?
Zanim wyznaczysz datę i miejsce wyjazdu, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Pomoże on tobie w zaplanowaniu kluczowych kwestii takich, jak długość wyprawy, dodatkowe recepty czy sposób podróżowania. Jednym z czynników nakładających na pacjenta ograniczenia jest rozpoczynająca się lub trwająca już chemioterapia, której nie powinno się przerywać, a podróż mogłaby zaburzyć plan cykli. Układ immunologiczny po jej zakończeniu może być osłabiony, a tym samym podatny na różne infekcje. Tacy pacjenci powinny szczególnie zadbać o minimalizowanie ryzyka zarażenia się wirusem, bakterią lub grzybicą.

Jak się spakować?
Pakowanie bagażu na wakacyjny wyjazd dla nie jednej osoby stanowi spore wyzwanie. Osoby chorujące na raka, muszą zadbać o ten aspekt w szczególny sposób. Najważniejszym elementem bagażu w ich przypadku jest odpowiedni zapas leków. W przypadku lotu samolotem powinny się one znaleźć w bagażu podręcznym. Umieszczenie ich w walizce lub torbie, które później znajdą się w luku bagażowym, obarczone jest ryzykiem zaginięcia ich. Warto się zaopatrzyć w żel antybakteryjny, który pozwoli na szybkie pozbycie się drobnoustrojów z powierzchni rąk. Przyda on się nie tylko w czasie podróży, ale także po powrocie z niej.

Jaką formę wypoczynku wybrać?
Wybór odpowiedniej formy wypoczynku w dużej mierze zależy od samopoczucia osoby planującej wyjazd. Dłuższe wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania, przy uwzględnieniu wielu różnych ewentualności. Wiele osób może to przytłoczyć, na szczęście wiele radości może sprawić również krótszy wyjazd. Bardzo dobrym wyjściem jest również zaplanowanie krótkich wypraw w bliskiej okolicy miejsca zamieszkania. W codziennym pędzie możemy sobie nie zdawać sprawy z tego jak wiele urokliwych i ciekawych miejsc nas otacza. Czas urlopu powinien być przede wszystkim momentem na odpoczynek i okazją na oderwanie się od rutyny.

Czy dam radę pod względem fizycznym?
Na to pytanie czasami trudno znaleźć odpowiedź. Plan podróży przepełniony wieloma atrakcjami może stanowić motywację do działania, ale w przypadku niektórych etapów i metod leczenia, zrealizowanie ich wszystkich może okazać się ogromnym wysiłkiem. Wyprawa w góry dla osoby w trakcie lub po intensywnym leczeniu może nie być najlepszym pomysłem. Lepszą opcją w takim przypadku jest teren o łagodnym ukształtowaniu umożliwiający odbywanie lekkich spacerów. Doskonale nadają się do tego nadmorskie miejscowości. Aby uniknąć komplikacji, plan wyprawy najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie. Może się okazać, że nawet spacer po mieście o ciekawej architekturze, będzie równie atrakcyjną rozrywką co ekstremalne aktywności. Najistotniejszą kwestią podczas planowania atrakcji jest wsłuchanie się w potrzeby organizmu.

Opalanie się podczas wakacji

To jedna z kolejnych kwestii, nad którymi zastanawiają się pacjenci planujący wyjazd. Dotyczy to szczególnie osób, które wyjeżdżają nad morze lub w ciepłe rejony świata. Zarówno chemioterapia, jak i radioterapia mogą zwiększyć wrażliwość skóry na działanie promieniowania słonecznego. Jakie są zalecenia?

  • Opalanie po radioterapii. Osoby będące w trakcie radioterapii powinny unikać ekspozycji naświetlanej części ciała. Zaleca się unikanie opalania się aż do zakończenia leczenia oraz do momentu, gdy ustąpią wszelkie reakcje skórne. Należy pamiętać o tym, że napromieniowana skóra może być wrażliwa jeszcze przez kilka kolejnych tygodniu (zwykle 1-2 tygodnie) po zakończeniu leczenia.
  • Opalanie po chemioterapii. Niektóre z leków stosowanych w ramach chemioterapii mogą powodować zwiększenie wrażliwości skóry na działanie promieni słonecznych. Zjawisko to jest określane mianem fototoksyczności lub fotowrażliwości. Może ono skutkować oparzeniami słonecznymi, które z kolei może osłabić układ odpornościowy.

Kilka słów podsumowania

Niezależnie od ograniczeń związanych z leczeniem, warto zaplanować dłuższy urlop, który pozwoli na oderwanie się od codziennych obowiązków. Do doskonała okazja na nabranie regenerację i nabranie sił, zwłaszcza pod względem psychicznym. Wakacyjna podróż może być również sposobem na celebrowanie zakończenia terapii. W czasie takiego wyjazdu warto zadbać także o odpowiednie towarzystwo, które dodatkowo umili nam czas i wesprze w trudniejszych momentach.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image