Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChemioterapia to jeden z najczęściej stosowanych sposobów leczenia raka. Kwestią, która wywołuje wiele emocji, są skutki uboczne po chemioterapii. Niezależnie od tego czy chorobę wykryto u Ciebie, czy u bliskiej Tobie osobie, przed rozpoczęciem warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej. Zdobyta wiedza na temat specyfiki tej metody leczenia, jest istotnym orężem w walce z trudnościami — daje możliwość lepszego przygotowania się do całego procesu. Zatem jakie skutki uboczne mogą wystąpić po chemioterapii?
Cechą charakterystyczną komórek rakowych jest zdolność bardzo szybkiego i niekontrolowanego namnażania. Leki stosowane w ramach chemioterapii ukierunkowane są na eliminację szybko dzielących się komórek nowotworowych. Jednak komórki tego typu występują również w całkowicie zdrowym organizmie – są to komórki, które składają się na tkanki budujące skórę, włosy i jelita. Występowanie skutków ubocznych po chemioterapii jest ściśle związane ze specyfiką stosowanych leków. Cytostatyki, oprócz komórek rakowych, mogą niszczyć także zdrowe szybko dzielące się komórki, co z kolei powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu organów. Efektem czego pojawiają się skutki uboczne.
Występowanie skutków ubocznych jest powiązane z rodzajem uszkodzonych komórek, a także ze stopniem rozległości tych uszkodzeń. Najczęstsze skutki uboczne występujące po chemioterapii to:
Dodatkowo, utrzymujące się przez dłuższy czas skutki uboczne ze strony układu trawiennego mogą przyczyniać się do utraty cennych elektrolitów. W efekcie, w organizmie mogą pojawiać się deficyty, powodujące zaburzenia m.in. układu odpornościowego.
W niektórych przypadkach zależnie od przyjmowanych leków skutki uboczne mogą pojawić się także po zakończeniu chemioterapii. Przyczyną ich występowania może być uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz tempo ich regeneracji. Do takich skutków ubocznych należą m.in.
O możliwości wystąpienia skutków ubocznych po zakończeniu leczenia powinieneś zostać poinformowany jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Skutki uboczne można łagodzić, stosując się do kilku ważnych zasad. Jedną z nich jest wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Ich odpowiednia ilość wspomaga regenerację organizmu i zapobiega powstawaniu deficytów. W tym celu warto zgłosić się do dietetyka, który ułoży plan żywieniowy dostosowany do indywidualnych potrzeb. Bardzo istotną rolę pełni również odpowiednie rozplanowanie posiłków. Najlepszym sposobem jest zaplanowanie wielu mniejszych posiłków rozłożonych w ciągu całego dnia. Dzięki temu układ trawienny nie będzie obciążany przez duże ilości pokarmu. W czasie leczenia onkologicznego należy pamiętać o częstym myciu dłoni. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko nabycie infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Ponadto, przez cały okres leczenia należy pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem, by w razie wystąpienia niepokojących symptomów zgłosić się do niego.
Czytaj więcej: Sposoby na załagodzenie skutków ubocznych chemioterapii
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej