Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Co to jest tomografia i kiedy ją wykonać?

Co to jest tomografia i kiedy ją wykonać? photo

Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu serii przekrojowych zdjęć organizmu. Tym samym pozwala na zajrzenie w głąb ciała badanej osoby i postawienie diagnozy przy różnego rodzaju schorzeniach. Czym jednak dokładnie jest tomografia komputerowa? Na to i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.

Na czym polega tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa to badanie, które zostało rozwinięte z techniki zdjęć rentgenowskich. Tak jak podczas wykonywania standardowych jednowymiarowych zdjęć rentgenowskich, do wykonania badania za pomocą tomografu komputerowego wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Odmienny jest natomiast sposób uzyskiwania obrazu, a w zasadzie konstrukcja urządzenia wykonującego zdjęcia. Zarówno źródło promieniowania jak i jego detektor poruszają się wokół ciała pacjenta jednocześnie wykonując bardzo dużą liczbę zdjęć. Na każdym z nich organizm przedstawiony jest pod innym kątem. Dane te przesyłane do komputera i w rezultacie tworzą obraz pozwalający dokładny ogląd narządów z każdej strony.

Czym jest tomografia komputerowa z kontrastem?

W ramach wykonywania tomografii komputerowej z kontrastem pacjentowi podawany jest specjalny płyn, którego zadaniem jest polepszenie widoczności niektórych struktur w organizmie. Wykorzystywane substancje charakteryzują się właściwościami, dzięki którym blokowane są promienie rentgenowskie, co skutkuje tym, że na obrazie przyjmują biały kolor. Kontrast może być podawany w formie płynu do wypicia przez pacjenta. Jednak najczęściej podaje się go drogą żylną za pomocą wenflonu. W czasie jego podawania pacjent może odczuwać ciepło i metaliczny posmak w ustach. W celu przyspieszenia usunięcia z organizmu kontrastu, po wykonaniu badania zwykle zaleca się zwiększone spożycie wody.

Jakie są wskazania do wykonania tomografii?

Tomografia komputerowa jest badaniem, które jest przydatne w diagnostyce bardzo wielu schorzeń. Zatem kiedy warto wykonać tomografię komputerową? Lekarz może na nie skierować pacjenta w przypadku, gdy do pełnej diagnostyki niezbędne są obrazy dokładnie pokazujące organy wewnętrzne, dotyczy to m.in.:

  • Uzyskanie informacji pomocnych przy takich procedurach, jak biopsja i operacja;
  • Wykrywanie i obserwacja takich schorzeń, jak nowotwory lub choroby układu krwionośnego (w szczególności serca);
  • Choroby i uszkodzenia układu ruchu – np. rak kości lub złamanie;
  • Zlokalizowanie zakrzepu, guza lub infekcji;
  • Wykrywanie wewnętrznego krwawienia.

Innym, często zlecanym badaniem jest rezonans magnetyczny. Oba badania mogą stanowić dla siebie uzupełnienie, a wykorzystanie ich w taki sposób pozwoli na uzyskanie precyzyjnych informacji na temat kondycji organizmu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule opisującym różnice i podobieństwa między tomografią komputerowa a rezonansem magnetycznym.

Ile kosztuje tomografia komputerowa?

Badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, ale można je też wykonać na własny koszt, który zależnie od ośrodka medycznego waha się od 230 zł – tomografia głowy bez kontrastu, do 900 zł – tomografia całego ciała z kontrastem. Ostateczna cena tomografii komputerowej zależy od części ciała, która będzie jej poddawana oraz od tego czy zastosowany zostanie kontrast.

Jak się przygotować do tomografii?

Przygotowanie do badania tomografem komputerowym w dużej mierze zależy od badanej części ciała. Zaleca się, by wykonywać je na czczo, unikając spożywania pokarmów stałych przez minimum 6 godzin przed badaniem. Ponadto, należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu. Będzie ono szczególnie ważne w przypadku tomografii komputerowej z kontrastem, przed którym zaleca się spożycie ok. 1 litra płynów. Zaleca się również, by na czas jego trwania zdjęć zdjąć biżuterię. Warto również rozważyć ubranie w dniu badania odzieży, która nie posiada żadnych metalowych elementów – sprzączek, zamków czy guzików. Ich obecność może zaburzyć działanie urządzenia, a tym samym negatywnie wpłynąć na uzyskany obraz.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image