Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa. Co musisz wiedzieć?

Rezonans magnetyczny a tomografia komputerowa. Co musisz wiedzieć? photo

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to niemal takie same badania. Za takie wrażenie odpowiada budowa maszyn służących do ich przeprowadzania. Różnic pomiędzy tymi badaniami jest jednak znacznie więcej niż podobieństw. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Jakie są różnice pomiędzy tymi badaniami?

Badania te wykorzystują różne rodzaje promieniowania. Rezonans magnetyczny wykorzystuje zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego przy użyciu fal radiowych, które są nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego. Natomiast podczas tomografii komputerowej wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, które przy długotrwałej lub częstej ekspozycji mogą być szkodliwe. Z tego powodu zaleca się, by tomografię wykonywać możliwie jak najrzadziej. Kolejną znaczącą różnicą są zastosowane technologie, które wpływają na końcowy koszt badania - droższym badaniem jest rezonans magnetyczny. Ten sam czynnik wpływa na czas wykonywania badania, który w przypadku tomografii jest zdecydowanie krótszy. Podczas wykonywania rezonansu magnetycznego pacjent może również słyszeć charakterystyczne dźwięki. Połączenie tego czynnika z czasem wykonywania badania i ograniczoną przestrzenią może stanowić wyzwanie dla osób cierpiących na klaustrofobię.

Po więcej informacji na temat badań, zajrzyj do artykułu: Profilaktyka raka. Jakie badania wykonać?

Jakie są podobieństwa?

Oba wymienione badania nie powodują skutków ubocznych, oczywiście o ile tomografia komputerowa nie jest wykonywana często. Zarówno w czasie wykonywania tomografii komputerowej, jak i rezonansu magnetycznego, pacjent musi pozostać bez ruchu. Zadanie to może utrudniać czas przeprowadzania badania rezonansem. W przypadku obu badań może zostać zastosowany tzw. kontrast, czyli specjalny płyn poprawiający widoczność niektórych organów. Jego zastosowanie wiąże się z ryzykiem odczuwania dyskomfortu przez pewien czas lub wystąpieniem reakcji alergicznych. Warto jest mieć również na uwadze, że substancje stosowane do kontrastowania obrazów z rezonansu magnetycznego, o wiele rzadziej je powodują. Kontrast w badaniu nie jest niezbędny, jednak bardzo poprawia jakość badań.

Które badanie będzie odpowiednie?

Zarówno tomografia komputerowa, jak i rezonans magnetyczny mają swoje wady i zalety, które sprawiają, że nie każda osoba może im się poddać. Ważną kwestią w ich przypadku jest granica wieku, od którego można wykonywać te badania. Przeciwwskazaniem do wykonania tomografii komputerowej jest wiek pacjenta wynoszący poniżej 10 lat. Z kolei w przypadku rezonansu magnetycznego takich ograniczeń nie ma wcale i badanie można wykonać nawet u małych dzieci. Jednak rezonansowi magnetycznemu nie będą mogły poddać się osoby ze wszczepionymi urządzeniami medycznymi, które zawierają elementy metalowe - rozrusznik serca, pompa insulinowa, proteza oka itd. W przypadku tomografii komputerowej głównym przeciwwskazaniem, poza wiekiem, jest ciąża. Jeżeli chodzi o samą jakość uzyskiwanych obrazów, to zdecydowanie lepiej wypada rezonans magnetyczny, który sprawdza się doskonale w przypadkach wymagających szczegółowych danych na temat narządów wewnętrznych pacjenta.

Jakie są korzyści?

Podczas wykonywania obu tych badań można uzyskać pełen obraz wewnętrznych struktur organizmu. Jednak w przypadku tomografii komputerowej uzyskiwanie obrazy odbywa się szybciej oraz umożliwia wygenerowanie obrazu struktury tkanek, narządów i szkieletu. Natomiast rezonans magnetyczny jest narzędziem biegłym w wykonywaniu obrazów, które pomagają lekarzom w określeniu, czy w ciele pacjenta znajdują się nieprawidłowe tkanki. Ponadto, obrazy pochodzące z rezonansu magnetycznego są bardzo szczegółowe. Warto mieć na uwadze, że oba badania mogą stanowić dla siebie uzupełnienie, dając tym samym pełen ogląd na stan zdrowia pacjenta.

Tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny?

Skierowanie na badanie wydawane jest przez lekarza najczęściej na podstawie objawów występujących u danego pacjenta. Jeżeli potrzebne jest dobrej jakości zdjęcie, na którym będzie można dokładnie zobaczyć tkankę miękką lub organy, wtedy zlecone powinno zostać badanie rezonansem magnetycznym. Z kolei, jeżeli do dalszej diagnostyki potrzebny jest obraz pokazujący w sposób bardziej ogólny narządy wewnętrzne, wtedy pacjent kierowany jest na wykonanie tomografii komputerowej.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image