Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Co zrobić, gdy zdiagnozowano u Ciebie raka? 5 sposobów na walkę z rakiem

Co zrobić, gdy zdiagnozowano u Ciebie raka? 5 sposobów na walkę z rakiem photo

Diagnoza raka może być przytłaczająca. W pierwszej chwili może wywołać wiele negatywnych emocji, które będą powodować m.in. zagubienie i dezorientację. Droga do odzyskania pełnego zdrowia z pewnością nie będzie lekka, jednak istnieje kilka sposobów, które znacząco ułatwią ten proces.

Z myślą o Tobie stworzyliśmy krótką listę wskazówek, które będą pomocne podczas walki z nowotworem.

1. Edukacja

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem, jest poznanie od podstaw charakterystyki raka i guza. Edukacja w tej dziedzinie pozwoli Ci na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia. Uważaj na niektóre źródła internetowe, bo mogą być niedokładne lub po prostu powielać niesprawdzone i błędne informacje. Dobrym sposobem, aby upewnić się, że otrzymujesz wiarygodne informacje, jest zanotowanie ważnych pytań i przedstawienie ich lekarzowi podczas następnej wizyty! Możesz również rozważyć uzyskanie drugiej profesjonalnej opinii, o której zaletach pisaliśmy

Pierwszym, bardzo ważnym krokiem, jest poznanie od podstaw charakterystyki raka i guza. Edukacja w tej dziedzinie pozwoli Ci na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia. Uważaj na niektóre źródła internetowe, bo mogą być niedokładne lub po prostu powielać niesprawdzone i błędne informacje. Dobrym sposobem, aby upewnić się, że otrzymujesz wiarygodne informacje, jest zanotowanie ważnych pytań i przedstawienie ich lekarzowi podczas następnej wizyty! Możesz również rozważyć uzyskanie drugiej profesjonalnej opinii, o której zaletach pisaliśmy w jednym z naszych artykułów.

2. Podziel się diagnozą

Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, kiedy, jak, a nawet czy w ogóle powiesz bliskim o swojej diagnozie. Nie spiesz się i upewnij się, że czujesz się komfortowo. Nie bój się postawić granic, nie musisz ujawniać każdego szczegółu. Podzielenie się diagnozą nie jest koniecznością, ale z pewnością w wielu sytuacjach pozwoli otoczeniu na lepsze zrozumienie, tego co aktualnie dzieje się w Twoim życiu.

3. Zdrowy styl życia

Zdrowa, zbilansowana dieta i umiarkowane ćwiczenia mogą wiele zdziałać. Jest to jedna z niewielu rzeczy, które można kontrolować podczas leczenia. Odpowiednia dieta pozwoli także na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych mikro i makroskładników, a co z kolei wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie organizmu. Badania naukowe wykazały, że lekkie ćwiczenia pomagają pacjentom w walce z rakiem – korzystnie wpływają na samopoczucie i ogólną sprawność organizmu. Do podniesienia poziomu pozytywnej energii wystarczy nawet krótki spacer po okolicy!

4. Poproś o pomoc

Podczas leczenia będziesz musiał skupić swoją energię na walce z rakiem, nie na zmywaniu naczyń lub robieniu zakupów. Nie bój się zapytać swoich bliskich o pomoc w załatwianiu codziennych spraw i obowiązków. Wiele osób na pewno chce Ci pomóc, ale możliwe, że nie wiedzą jak. Poproszenie ich o pomoc lub wyręczenie w wybranych obowiązkach na pewno ułatwi sprawę - zyskasz czas na regenerację niezbędną podczas powrotu do zdrowia.

5. Dołącz do grupy wsparcia

Jesteś teraz w trudnej sytuacji, co może nie być łatwe do zrozumienia dla Twoich bliskich, zwłaszcza gdy nie mają bezpośredniego doświadczenia z rakiem. Mogą nie wiedzieć, co powiedzieć lub jak Tobie pomóc. Jeżeli poszukujesz wsparcia i zrozumienia, to bardzo korzystne może okazać się dołączenie do wspólnoty chorych na raka. Jak ją znaleźć? Możesz poszukać jej za pośrednictwem lokalnej organizacji non-profit lub charytatywnej, albo dołączyć do grupy, która zrzesza pacjentów na Facebook. Poznanie osób, które zmagają się (lub zmagały się) z podobnymi problemami i które będą w stanie Ciebie zrozumieć, bez wątpienia sprawi, że poczujesz się mniej samotny.

Jakie jeszcze działania pomogą w walce z rakiem?

W okresie walki z rakiem bardzo istotne jest, by zadbać o dobrą organizację czasu i różnych zobowiązań. Pilnowanie swoich finansów, wizyt i przyjmowania leków całkowicie na własną rękę może być przytłaczające. Upewnij się, że stworzyłeś kalendarz, który pomoże Ci trzymać się kursu i zagwarantuje lepszą kontrolę nad różnymi zadaniami. Możesz skorzystać z papierowego dziennika lub wypróbować jedną z aplikacji poświęconych rakowi dostępnych online!

Kilka słów podsumowania

Żyj swoim życiem, mimo że zdiagnozowano u Ciebie raka, nie oznacza to, że musisz rzucić wszystko i zrezygnować z tego co sprawia Ci radość! Żyj pełnią życia i spędzaj jak najwięcej czasu na robieniu rzeczy, które kochasz, z ludźmi, na których Ci zależy. W skrócie, po prostu staraj się zachować spokój i dalej żyć swoim życiem. Nowotwór może być bardzo stresujący, ale edukacja i dobra organizacja, posiadanie niezawodnego systemu wsparcia oraz prowadzenie zdrowego i aktywnego życia może zdecydowanie zmniejszyć ten stres!

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image