Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Cytologia płynna (LBC) – wszystko, co musisz wiedzieć

Cytologia płynna (LBC) – wszystko, co musisz wiedzieć photo

Cytologia to jedno z podstawowych badań, które powinno być cyklicznie wykonywanych w celu profilaktyki i diagnostyki przez każdą kobietę. Samo badanie polega na pobraniu za pomocą specjalnej szczoteczki komórek nabłonka z szyjki macicy. Próbka jest następnie zabezpieczana i wysyłana do laboratorium, gdzie dokonywana jest jej ocena. Współczesna technologia i dynamiczny rozwój medycyny pozwolił na stworzenie badania, które kobieta może wykonać nawet samodzielnie w zaciszu domowym, by w celu dalszej diagnostyki przesłać pobraną próbkę do laboratorium. Cytologia płynna, bo o niej mowa, daje nadzieje na zwiększenie wykrywalności raka szyjki macicy. Na czym dokładnie polega to badanie?

Cytologia płynna – co to jest?

Cytologia płynna inaczej jest również określana jako cytologia jednowarstwowa, cytologia cienkowarstwowa i cytologia LBC (liquid-based cytology). Pod tymi nazwami kryje się innowacyjna metoda pobierania wymazu z szyjki macicy w celu wykrycia zmian przednowotworowych i nowotworowych. Cytologia płynna charakteryzuje się większą dokładnością, co wynika wprost z zastosowanej technologii. Próbka wysyłana do laboratorium obejmuje pojedynczą warstwę komórek, którą umieszcza się bezpośrednio w pojemniku z płynem utrwalającym. Jego obecność znacząco obniża ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Ponadto, metoda ta daje możliwość wykonania takiego badania nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także w warunkach domowych.

Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), samodzielne pobieranie próbek, może pomóc w osiągnięciu globalnego celu, jakim jest osiągnięcie pokrycia 70% zapotrzebowania na badania przesiewowe do 2030 roku.

Więcej o profilaktyce raka szyjki macicy znajdziesz w artykule: Profilaktyka raka szyjki macicy – co musisz wiedzieć?

Cytologia do wykonania w domu

Dzięki dokładności badania istnieje możliwość wykonania go nawet w zaciszu domowym. Cytologia płynna jest coraz łatwiej dostępna, a specjalne zestawy do samodzielnego przeprowadzenia badania można bez problemu zakupić online. Co ważne, sprzedające je firmy specjalizują się zarówno w świadczeniu usług telemedycznych, jak i przeprowadzaniu badań laboratoryjnych.

Jak wygląda cała procedura? Jest ona niezwykle prosta. Zakupiony online zestaw zostanie dostarczony przez kuriera na wskazany adres (pojawi się on również po odbiór gotowego badania). Następnie należy się zapoznać z instrukcją dołączoną do zestawu – znajduje się w niej szczegółowy opis poszczególnych czynności. Po wykonaniu wymazu należy go zabezpieczyć, nakleić etykiety i uzupełnić dołączone do zestawu dokumenty. Następnie wystarczy zgłosić chęć wysyłki do laboratorium. W zależności od usługodawcy czas oczekiwania na wyniki może wynosić od 1 do 2 tygodni.

Na zestaw składa się:

  • Specjalna szczoteczka
  • Pojemnik z podłożem płynnym
  • Ulotka dla pacjenta
  • Etykiety samoprzylepne
  • Protokół pobrania próbki
  • Spis informacji dla osób wykonujących badanie

Często kolejki do wybranych specjalistów są bardzo długie, zdarza się tak, że umówioną wizytę trzeba odwołać, a kolejny wolny termin jest oddalony o kilka (lub więcej) miesięcy. Dla wielu kobiet wizyta u ginekologa jest przykrym obowiązkiem, który wiąże się z poczuciem skrępowania, a w niektórych przypadkach także z dużą dawką stresu. Cytologia płynna w formie zestawu do samodzielnego wykonania badania jest idealnym wyjściem z takich sytuacji - próbka może zostać pobrana w dogodnej chwili.

Cytologia płynna a zwykła

Cytologia wykonana metodą tradycyjną polega na przeniesieniu pobranego materiału na szkiełko, co w przypadku nieodpowiedniego rozprowadzenia, które wiąże się m.in. z ryzykiem nakładania się komórek, może skutkować uzyskaniem błędnego wyniku.

Z kolei cytologia płynna polega na pobraniu próbki komórek nabłonka szyjki macicy, a następnie przeniesieniu jej do pojemnika z płynem utrwalającym. Dzięki temu zminimalizowane jest ryzyko nieprawidłowości w przygotowaniu próbki, a sam wymaz charakteryzuje się większą dokładnością – pozwala na wyłapanie zmian, które mogły umknąć konwencjonalnej cytologii. Co za tym idzie uzyskany wynik lepiej obrazuje stan naszego zdrowia.

Cytologia płynna charakteryzuje się większą dokładnością, a co za tym idzie pozwala na wykrycie także zmian, które mogły „umknąć” tradycyjnej cytologii. Swoje zastosowanie znajduje również w diagnostyce wirusa HPV – istnieje możliwość wykonania dodatkowego testu na obecność wirusa HPV, bez konieczności pobierania kolejnej próbki.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat HPV zajrzyj do artykułu: HPV – wirus brodawczaka ludzkiego. Przyczyny, objawy, leczenie.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image