Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejJednym z najczęściej stosowanych terapii antynowotworowych jest chemioterapia. Sposób działania leków wykorzystywanych ramach takiego leczenia powoduje występowanie skutków ubocznych, które w wielu przypadkach znacząco obniżają jakość życia. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie „Jak długo regeneruje się organizm po chemioterapii?”. Odpowiedzi na nie udzielamy w niniejszym artykule.
Skutki uboczne chemioterapii mogą się różnić zależnie od zastosowanych leków. Ich działanie może wpływać również na intensywność i długość występowania skutków ubocznych. W wielu przypadkach pacjenci bez problemu mogą wracać do normalnego funkcjonowania po zakończeniu terapii. W innych, występujące skutki uboczne, dają o sobie znać przez wiele kolejnych dni, tygodni, a czasami nawet miesięcy.
Istotnym czynnikiem jest również ogólny stan zdrowia osoby poddawanej leczeniu. Od czego zależy? Wpływ na stan zdrowia może mieć wiele czynników, m.in. sposób odżywiania, tryb życia, dbanie o nawodnienie organizmy, czy nałogi takie jak np. palenie papierosów. W regeneracji po chemioterapii bardzo ważną rolę odgrywa kondycja organizmu — im jest ona lepsza, tym regeneracja może przebiegać sprawniej. Dlatego tak ważne jest, by w czasie leczenia zatroszczyć się o ten aspekt w szczególności.
Najczęściej i zwykle najszybciej pojawiającym się skutkiem ubocznym jest zmęczenie. Może się ono utrzymywać przez kilka dni po leczeniu. U wielu osób poddawanych chemioterapii pojawiają się także nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego — tj. nudności, wymioty, biegunki, a także małopłytkowość i anemia, które mogą być ze sobą powiązane.
Dla wielu osób skutkiem, który znacząco wpływa na samopoczucie, jest osłabienie i utrata włosów. Warto jednak pamiętać, że najczęściej w zaledwie miesiąc lub dwa od zakończenia leczenia zaczną one znowu rosnąć. Co więcej, może się zdarzyć tak, że odrastające włosy są zdrowsze i silniejsze, niż przed leczeniem.
Jednym z największych wyzwań podczas leczenia jest jednak obniżenie odporności organizmu. Zwiększa ono ryzyko zachorowania, zwłaszcza na choroby o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może spowolnić regeneracji, a tym samym sprawić, że skutki uboczne staną się bardziej dokuczliwe.
Istnieje kilka sposobów na wspieranie organizmu w czasie leczenia, jednak najważniejszym z nich pozostaje odpowiedni sposób żywienia. Regeneracja po chemioterapii może być z powodzeniem wspomagana za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie dostarczać właściwą dawkę kalorii, witamin oraz makroelementów — białka, węglowodanów i tłuszczów. Dbanie o ten aspekt pozwala na utrzymanie organizmu w najlepszej możliwej kondycji. Dzięki temu może on również sprawniej się regenerować.
W czasie leczenia chemioterapią bardzo ważną rolę odgrywa odpoczynek — także w czasie jego trwania możliwy jest proces odbudowy uszkodzonych komórek. Dlatego tak ważne jest, by osoby leczone za pomocą cytostatyków, zatroszczyły się m.in. o odpowiednią ilość snu. Ważne jest, by w tym czasie nie przeciążać się, biorąc na sobie zbyt dużo obowiązków. Warto „odchudzić” swój harmonogram, a zyskany czas przeznaczyć na relaksujące aktywności.
O występowaniu skutków ubocznych i ich możliwym charakterze, pacjenta powinien poinformować lekarz. Ponadto, należy się do niego zgłosić w razie wystąpienia niepokojących objawów. Dotyczy to nie tylko etapu podawania chemioterapii, ale także okresu po zakończeniu leczenia.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej