Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak długo regeneruje się organizm po chemioterapii?

Jak długo regeneruje się organizm po chemioterapii? photo

Jednym z najczęściej stosowanych terapii antynowotworowych jest chemioterapia. Sposób działania leków wykorzystywanych ramach takiego leczenia powoduje występowanie skutków ubocznych, które w wielu przypadkach znacząco obniżają jakość życia. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie „Jak długo regeneruje się organizm po chemioterapii?”. Odpowiedzi na nie udzielamy w niniejszym artykule.

Regeneracja po chemioterapii a skutki uboczne

Skutki uboczne chemioterapii mogą się różnić zależnie od zastosowanych leków. Ich działanie może wpływać również na intensywność i długość występowania skutków ubocznych. W wielu przypadkach pacjenci bez problemu mogą wracać do normalnego funkcjonowania po zakończeniu terapii. W innych, występujące skutki uboczne, dają o sobie znać przez wiele kolejnych dni, tygodni, a czasami nawet miesięcy.

Istotnym czynnikiem jest również ogólny stan zdrowia osoby poddawanej leczeniu. Od czego zależy? Wpływ na stan zdrowia może mieć wiele czynników, m.in. sposób odżywiania, tryb życia, dbanie o nawodnienie organizmy, czy nałogi takie jak np. palenie papierosów. W regeneracji po chemioterapii bardzo ważną rolę odgrywa kondycja organizmu — im jest ona lepsza, tym regeneracja może przebiegać sprawniej. Dlatego tak ważne jest, by w czasie leczenia zatroszczyć się o ten aspekt w szczególności.

Jak długo regeneruje się organizm po chemioterapii?

Najczęściej i zwykle najszybciej pojawiającym się skutkiem ubocznym jest zmęczenie. Może się ono utrzymywać przez kilka dni po leczeniu. U wielu osób poddawanych chemioterapii pojawiają się także nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego — tj. nudności, wymioty, biegunki, a także małopłytkowość i anemia, które mogą być ze sobą powiązane.

Dla wielu osób skutkiem, który znacząco wpływa na samopoczucie, jest osłabienie i utrata włosów. Warto jednak pamiętać, że najczęściej w zaledwie miesiąc lub dwa od zakończenia leczenia zaczną one znowu rosnąć. Co więcej, może się zdarzyć tak, że odrastające włosy są zdrowsze i silniejsze, niż przed leczeniem.

Jednym z największych wyzwań podczas leczenia jest jednak obniżenie odporności organizmu. Zwiększa ono ryzyko zachorowania, zwłaszcza na choroby o podłożu bakteryjnym i wirusowym. Taki stan utrzymujący się przez dłuższy czas może spowolnić regeneracji, a tym samym sprawić, że skutki uboczne staną się bardziej dokuczliwe.

Regeneracja po chemioterapii — jak ją wspierać?

Istnieje kilka sposobów na wspieranie organizmu w czasie leczenia, jednak najważniejszym z nich pozostaje odpowiedni sposób żywienia. Regeneracja po chemioterapii może być z powodzeniem wspomagana za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie dostarczać właściwą dawkę kalorii, witamin oraz makroelementów — białka, węglowodanów i tłuszczów. Dbanie o ten aspekt pozwala na utrzymanie organizmu w najlepszej możliwej kondycji. Dzięki temu może on również sprawniej się regenerować.

W czasie leczenia chemioterapią bardzo ważną rolę odgrywa odpoczynek — także w czasie jego trwania możliwy jest proces odbudowy uszkodzonych komórek. Dlatego tak ważne jest, by osoby leczone za pomocą cytostatyków, zatroszczyły się m.in. o odpowiednią ilość snu. Ważne jest, by w tym czasie nie przeciążać się, biorąc na sobie zbyt dużo obowiązków. Warto „odchudzić” swój harmonogram, a zyskany czas przeznaczyć na relaksujące aktywności.

Regeneracja po chemioterapii — o czym jeszcze warto pamiętać?

O występowaniu skutków ubocznych i ich możliwym charakterze, pacjenta powinien poinformować lekarz. Ponadto, należy się do niego zgłosić w razie wystąpienia niepokojących objawów. Dotyczy to nie tylko etapu podawania chemioterapii, ale także okresu po zakończeniu leczenia.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image