Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Zdrowy styl życia

Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie?

Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie? photo

Palenie tytoniu — papierosów, cygar, fajek i pozostałych wyrobów tytoniowych — stanowi przyczynę wielu problemów zdrowotnych. Jego negatywny wpływ dotyczy nie tylko samych palaczy, ale również osób znajdujących się w ich otoczeniu. Natomiast porzucenie tego nałogu znacząco obniża ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak nowotwory czy schorzenia układu krążenia. Zatem jak palenie wpływa na zdrowie?

Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka

Palenie tytoniu większości osób kojarzy się ze szkodliwym wpływem na płuca. Nie jest to jednak jedyny narażony narząd. Palenie tytoniu wpływa na funkcjonowanie niemal każdego narządu, całego organizmu. Spalany tytoń nie zawiera żadnych właściwości, które mogłyby pozytywnie wpływać na zdrowie. Co więcej, dym papierosowy wnika we włosy, ubrania, a nawet meble, powodując, że zaczynają one pachnieć nieprzyjemnie. Palacze są również narażeni na żółknięcie zębów, a w niektórych przypadkach także na zwiększenie ryzyka wystąpienia różnych infekcji. Palenie tytoniu powoduje również upośledzenie zmysłu smaku.

Jak palenie wpływa na zdrowie?

Palenie tytoniu może wywołać w organizmie szereg reakcji, które w dłuższym rozrachunku mogą powodować m.in. zaburzenia funkcjonowania lub uszkodzenia narządów. Mogą być one zarówno tymczasowe, jak i długoterminowe. Jednak w obu przypadkach znacząco obniżają jakość życia. Co więcej, palenie może podwyższać ryzyko wystąpienia wielu schorzeń. Wiele z nich stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.

W jaki dokładnie sposób palenie wpływa na zdrowie? Otóż, dym papierosowy po przedostaniu się do układu oddechowego zamienia się w lepką substancję o ciemnym (niemal czarnym) kolorze. To substancje smoliste, które osiadają na wewnętrznych ściankach płuc, prowadząc do ich uszkodzenia i upośledzenia funkcji. W dymie papierosowym wykrywane są takie substancje jak benzen, akrylamid czy akrylonitryl — wszystkie posiadają właściwości rakotwórcze. W końcowym efekcie palenie papierosów może powodować takie choroby jak rozedma czy rak płuc, a także rak jamy ustnej i przełyku.

Choroby spowodowane paleniem tytoniu

Palenie papierosów może wiązać się z rozwojem następujących chorób:

  • Nowotwory;
  • Choroby serca;
  • Podwyższony cholesterol;
  • Bezpłodność;
  • Komplikacje wynikające z cukrzycy
  • Zatory i zwężenie światła żył;
  • Przedwczesna menopauza;
  • Problemy ze wzrokiem.

Dodatkowo, nałóg tytoniowy może pogłębiać i przyspieszać rozwój istniejących już chorób (np. w przypadku cukrzycy). Zahamowanie tych zmian jest możliwe jedynie, gdy zostanie on rzucony. Wyzbycie się przyzwyczajeń wynikających z nałogu nie jest łatwym zadaniem. Na szczęście istnieje kilka metod wspierających proces rzucania palenia.

Czytaj więcej w artykule: Jak rzucić palenie?

Jak palenie wpływa na płuca?

Jednym z najczęstszych objawów towarzyszących palaczom jest kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Jest to tak zwany kaszel palacza, który wynika bezpośrednio z uszkodzeń w obrębie tkanki płuc. Palenie papierosów powoduje również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), objawiająca się świszczeniem, utratą tchu i uczuciem duszności. Palacze są znacznie bardziej narażeni na rozwój raka płuc. Negatywny wpływ dotyczy nie tylko płuc, ale całego układu oddechowego — jamy nosowo-gardłowej, przełyku, tchawicy.

Jak palenie wpływa na psychikę?

Palenie papierosów jest powiązane z psychiką. Wiele osób, zwłaszcza młodych, sięga po papierosy jako sposób na ukojenie nerwów i remedium na stres. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to tylko pozorny efekt wynikający z chwilowego zaspokojenia potrzeby wynikającej z nałogu. Kluczową rolę w tej kwestii odgrywa nikotyna, czyli substancja, która jest bezpośrednią przyczyną uzależnienia. Wdychana z dymem papierosowym dociera następnie do mózgu, gdzie powoduje uwolnienie neuroprzekaźników odpowiadających za regulację nastroju. Z czasem sięganie po papierosa następuje nie tylko w sytuacjach stresowych, ale staje się nawykiem wymuszającym zorganizowanie przerw w czasie np. pracy. Skutki uboczne dotyczą nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychiki — wiele osób łatwiej się irytuje i odczuwa niepokój. Emocje te mogą się nasilać, gdy przerwa na papierosa z różnych powodów będzie musiała zostać pominięta.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image