Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak wygląda pierwsza chemioterapia?

Jak wygląda pierwsza chemioterapia? photo

Chemioterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia raka. Jej działanie polega na wykorzystaniu silnych substancji chemicznych, które zabijają szybko rozwijające się komórki nowotworowe. Pierwsza chemioterapia wiąże się z ogromnym stresem i lękiem, które zwykle pojawiają się jako efekt braku wiedzy na temat leczenia. Jak zatem wygląda pierwsza chemioterapia?

Czytaj więcej: Chemioterapia — na czym polega?

Jak wygląda pierwsza chemioterapia?

Pierwsza chemioterapia nie różni się zbytnio od kolejnych procedur podania leku. Zasadniczym wyróżnikiem pierwszej chemioterapii jest etap przygotowawczy. W jego ramach przygotowywany jest m.in. harmonogram pierwszej chemioterapii, a także terminy kolejnych cykli. Jak zatem dokładnie wygląda chemioterapia? W placówce medycznej należy zjawić się odpowiednio wcześniej. Najpierw odbywa się konsultacja z lekarzem, a następnie podłączenie kroplówki. Część terapii pozwala na leczenie w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pozostawanie w szpitalu po podaniu leku nie jest konieczne — powrót do domu jest możliwy jeszcze tego samego dnia. Natomiast inne rodzaje mogą wymagać pozostania w szpitalu przez kilka kolejnych dni, ze względu na podawanie wlewów każdego dnia.

Pierwsza chemioterapia — jak się przygotować?

Jak przygotować się do chemioterapii? Jednym z etapów przygotowania do chemioterapii jest edukacja. Przed rozpoczęciem leczenia warto dokładnie poznać specyfikację wybranej przez lekarza metody. Każdy wlew chemioterapii zawiera mieszankę leków. Niektóre z nich to leki przeciwnowotworowe, inne to leki, które mają na celu łagodzenie skutków ubocznych. W celu przygotowania się do chemioterapii powinieneś porozmawiać z lekarzem na temat leków. Zadaj następujące pytania:

  • Co to za lek?
  • Jakie może dać skutki uboczne?
  • Jak będę się czuł po podaniu tego leku?
  • Jak sobie z tym poradzić?
  • Do kogo mam zadzwonić w razie zaistnienia takiej potrzeby?

Onkolog chemioterapeuta to specjalista, który najlepiej jest w stanie określić jakie mogą wystąpić skutki uboczne, jak sobie z nimi radzić oraz w jaki sposób pacjent powinien przygotować się do chemioterapii.

Pierwsza chemioterapia — samopoczucie po chemioterapii

Pierwszego dnia po podaniu chemii pacjenci często odczuwają zmęczenie. Biorąc ten fakt pod uwagę, warto zaplanować sobie ten dzień w taki sposób, by móc odpocząć. Odpoczynek pełni ważną rolę dla regeneracji organizmu, a dokładnie zdrowych komórek, które mogły zostać osłabione przez działanie leku. W okresie warto wyczyścić kalendarz z wszelkich zobowiązań i poświęcić ten czas sobie.

Częstym skutkiem ubocznym są również mdłości i wymioty, które mogą wystąpić już w pierwszych godzinach od podania chemii. Objawy te znacząco wpływają na samopoczucie, potęgując zmęczenie oraz przyczyniając się do zwiększenia ryzyka na odwodnienie. Między innymi z tego powodu, należy pamiętać o regularnym piciu wody — minimum dwa litry dziennie. Odpowiednie nawodnienie wspomaga regenerację. Sposobem na skutki uboczne są leki przeciwwymiotne, które powinny zostać przepisane przez lekarza. W celu wzmocnienia warto również skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże skomponować dietę odpowiednią do potrzeb organizmu.

Czytaj więcej: Sposoby na złagodzenie skutków ubocznych chemioterapii

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image