Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChemioterapia to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia raka. Jej działanie polega na wykorzystaniu silnych substancji chemicznych, które zabijają szybko rozwijające się komórki nowotworowe. Pierwsza chemioterapia wiąże się z ogromnym stresem i lękiem, które zwykle pojawiają się jako efekt braku wiedzy na temat leczenia. Jak zatem wygląda pierwsza chemioterapia?
Czytaj więcej: Chemioterapia — na czym polega?
Pierwsza chemioterapia nie różni się zbytnio od kolejnych procedur podania leku. Zasadniczym wyróżnikiem pierwszej chemioterapii jest etap przygotowawczy. W jego ramach przygotowywany jest m.in. harmonogram pierwszej chemioterapii, a także terminy kolejnych cykli. Jak zatem dokładnie wygląda chemioterapia? W placówce medycznej należy zjawić się odpowiednio wcześniej. Najpierw odbywa się konsultacja z lekarzem, a następnie podłączenie kroplówki. Część terapii pozwala na leczenie w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że pozostawanie w szpitalu po podaniu leku nie jest konieczne — powrót do domu jest możliwy jeszcze tego samego dnia. Natomiast inne rodzaje mogą wymagać pozostania w szpitalu przez kilka kolejnych dni, ze względu na podawanie wlewów każdego dnia.
Jak przygotować się do chemioterapii? Jednym z etapów przygotowania do chemioterapii jest edukacja. Przed rozpoczęciem leczenia warto dokładnie poznać specyfikację wybranej przez lekarza metody. Każdy wlew chemioterapii zawiera mieszankę leków. Niektóre z nich to leki przeciwnowotworowe, inne to leki, które mają na celu łagodzenie skutków ubocznych. W celu przygotowania się do chemioterapii powinieneś porozmawiać z lekarzem na temat leków. Zadaj następujące pytania:
Onkolog chemioterapeuta to specjalista, który najlepiej jest w stanie określić jakie mogą wystąpić skutki uboczne, jak sobie z nimi radzić oraz w jaki sposób pacjent powinien przygotować się do chemioterapii.
Pierwszego dnia po podaniu chemii pacjenci często odczuwają zmęczenie. Biorąc ten fakt pod uwagę, warto zaplanować sobie ten dzień w taki sposób, by móc odpocząć. Odpoczynek pełni ważną rolę dla regeneracji organizmu, a dokładnie zdrowych komórek, które mogły zostać osłabione przez działanie leku. W okresie warto wyczyścić kalendarz z wszelkich zobowiązań i poświęcić ten czas sobie.
Częstym skutkiem ubocznym są również mdłości i wymioty, które mogą wystąpić już w pierwszych godzinach od podania chemii. Objawy te znacząco wpływają na samopoczucie, potęgując zmęczenie oraz przyczyniając się do zwiększenia ryzyka na odwodnienie. Między innymi z tego powodu, należy pamiętać o regularnym piciu wody — minimum dwa litry dziennie. Odpowiednie nawodnienie wspomaga regenerację. Sposobem na skutki uboczne są leki przeciwwymiotne, które powinny zostać przepisane przez lekarza. W celu wzmocnienia warto również skorzystać z pomocy dietetyka, który pomoże skomponować dietę odpowiednią do potrzeb organizmu.
Czytaj więcej: Sposoby na złagodzenie skutków ubocznych chemioterapii
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej