Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Jak wygląda tomografia komputerowa? photo

Tomografia komputerowa to zaawansowane badanie obrazowe wykorzystywane do diagnozowania wielu chorób. Tomografia komputerowa jest również jednym z najczęściej wykorzystywanych badań w diagnostyce nowotworów. Wielu pacjentów, którzy otrzymują skierowanie, zastanawia się, jak właściwie wygląda tomografia komputerowa. Jednak pierwszej kolejności, aby lepiej zrozumieć całą procedurę, należy wyjaśnić, na czym polega to badanie.

Tomografia komputerowa - na czym polega?

Tomografia komputerowa to rodzaj badania obrazowego, w którym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie - ten sam rodzaj promieniowania elektromagnetycznego, który jest stosowany podczas prześwietleń RTG. Jednak w przypadku tej technologii wykorzystywane jest urządzenie o całkowicie odmiennej konstrukcji. Urządzenie - tomograf komputerowy, które wykonuje zdjęcia w ramach badania. Źródło promieniowania, a wraz z nim jego detektor poruszają się dookoła pacjenta. Równolegle tomograf komputerowy wykonuje bardzo dużą liczbę zdjęć, przedstawiających organizm badanej osoby pod różnymi kątami. Następnie dane te trafiają do komputera, który umożliwia przeprowadzenie dokładnej analizy obrazu, a tym samym struktur danego organizmu.

Jak wygląda tomografia komputerowa?

Do badania tomografem komputerowym pacjent przystępuje ubrany. Należy jednak pamiętać o zdjęciu wszystkich metalowych elementów garderoby. Ich obecność podczas badania mogłaby zakłócić działanie tomografu i tym samym spowodować zniekształcenia obrazu. Z tego również względu zaleca się, by w dniu badania w ogóle nie zakładać niczego metalowego - ubrań ze sprzączkami, kolczyków, pasków itd.

Jak natomiast przebiega samo badanie tomografem? Najpierw pacjent kładzie się na specjalnym blacie, który następnie jest uruchamiany i powoli przesuwa się do tunelu. W tym czasie tomograf komputerowy, obracając się wokół pacjenta, wykonuje setki zdjęć. Przez cały czas badania pacjent jest pod obserwacją zespołu medycznego. Co więcej, ma również możliwość kontaktu słownego. W tym celu większość tomografów komputerowych wyposażona jest w intercom, pozwalający na nawiązanie kontaktu głosowego z personelem medycznym w dowolnym momencie.

Czas trwania badania w dużej mierze zależy od wielkości badanego obszaru. Wykonanie tomografii komputerowej zwykle zajmuje od kilku do kilkudziesięciu minut. Zarówno czas trwania, jak i jakość uzyskanego obrazu zależy również od odpowiedniego przygotowania oraz przestrzegania wszystkich zaleceń.

Badanie tomografem - jak wygląda przygotowanie?

Przygotowanie do tomografii komputerowej uzależnione jest od obszaru poddawanego badaniu. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać w ramach przygotowania do badania. Jak zatem powinno wyglądać przygotowanie do badania tomografem?

  • Do badania powinno się przystępować na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek należy zostać spożyty na 6 godzin przed badaniem;
  • Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie;
  • Osoby na stałe przyjmujące leki powinny przyjąć je również w dniu badania;
  • Należy założyć ubrania wygodne, niekrępujące ruchów, bez metalowych sprzączek i guzików;
  • Należy zdjąć biżuterię, okulary, aparaty słuchowe, protezy zębowe.

Dodatkowo, w przypadku jeżeli wykonywane jest badanie tomografem komputerowym z kontrastem, konieczne jest wypicie większych ilości wody - ok. 1 litr napojów niegazowanych.

Czytaj więcej: Jak przygotować się do badania tomografem komputerowym?

Badanie tomografem komputerowym - cena

W Polsce badanie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można je również wykonać na własny koszt. W zależności od placówki wykonującej badanie cena może wahać się między kwotą ok. 250 zł w przypadku tomografii głowy bez kontrastu a kwotą wynoszącą ok. 900 zł - tomografia całego ciała z kontrastem. Na cenę wpływa rozległość badania (jak dużą część organizmu pacjenta dotyczy) oraz zastosowanie kontrastu.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image