Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Morfologia krwi a nowotwór. Co musisz wiedzieć?

Morfologia krwi a nowotwór. Co musisz wiedzieć? photo

Morfologia krwi to badanie dające obraz stanu całego organizmu. Ponadto, na jego podstawie możliwe jest wykrycie wielu chorób. Jednak czy badanie krwi wykrywa raka?

Morfologia krwi charakteryzuje się niską ceną i szybkością uzyskiwania wyników (najczęściej w pierwszej dobie po pobraniu próbki). Do pobrania odpowiedniej próbki konieczne jest wkłucie do żyły łokciowej. Badanie jest bezpieczne, nie towarzyszą mu żadne skutki uboczne i trwa zaledwie chwilę, a po jego wykonaniu bez problemu można powrócić do codziennych obowiązków.

Morfologia krwi jest jednym z najpopularniejszych badań, m.in. za sprawą możliwości wyłapania różnych nieprawidłowości w organizmie. Co więcej, pomaga we wczesnym wykryciu poważnych schorzeń. Dotyczy to również nowotworów, w przypadku których wczesna diagnoza daje duże szanse na wyzdrowienie. Dlatego bardzo ważne jest, by wykonywać ją regularnie, przynajmniej raz w roku.

Czy morfologia krwi wykryje raka?

Morfologia pozwala na wykrycie zaburzonej liczby komórek krwi, które może sugerować choroby układu krwionośnego lub immunologicznego. Sama morfologia, poza nowotworami hematologicznymi (układu krwiotwórczego i układu limfatycznego), nie jest w stanie jednoznacznie potwierdzić lub zaprzeczyć obecności komórek nowotworowych. Wiele parametrów krwi może być zaburzonych ze względu na inne choroby. Uzyskany wynik może stanowić doskonały punkt wyjścia do dalszej, rozszerzonej diagnostyki obejmującej m.in. badanie moczu, a także inne badania laboratoryjne ukierunkowane na konkretne parametry.

Czy dobre wyniki krwi wykluczają nowotwór?

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi? - to pytanie, które bardzo często pojawia się w głowach osób, podejrzewających u siebie nowotwór. Dobre wyniki krwi przy takim podejrzeniu, nie oznaczają, że się on nie rozwija w naszym organizmie. W takim wypadku konieczne będzie wykonanie kolejnych, bardziej szczegółowych badań. Pozwolą na znalezienie przyczyny występujących objawów i postawienie dobrej diagnozy.

Jakie badanie krwi wykrywa raka?

Skoro wynik morfologii nie musi być równoznaczny z diagnozą, to jakie badanie krwi wykrywa raka? Na to pytanie nie istnieje jedna odpowiedź. W celu uzyskania dokładniejszego obrazu stanu organizmu lekarz może zlecić wykonanie kolejnych badań laboratoryjnych. Zalicza się do nich między innymi:

Proteinogram (elektroforeza białek surowicy)

Badanie to jest pomocne przy diagnostyce chorób o podłożu hematologicznym oraz związanych z zaburzeniami pracy wątroby, nerek i procesami zapalnymi, a także nowotworów. Proteinogram polega na rozdziale białek surowicy za pomocą elektroforezy. W ten sposób wykorzystuje się zdolność białek do migracji w polu elektrycznym. W efekcie uzyskuje się 5 lub 6 grup białkowych, które następnie poddawane są analizie składu.

Markery nowotworowe

Markery nowotworowe to substancje takie, jak białka, enzymy, hormony, a także antygeny, produkowane przez różne tkanki. Ich obecność w organizmie towarzyszy zwykle pojawieniu się komórek rakowych. W przypadku markerów nowotworowych fałszywie pozytywny wynik zdarza się bardzo rzadko, jednak wynik nie gwarantuje w 100%, że onkogeneza nie ma faktycznie miejsca w danym organizmie. I odwrotnie - pozytywny wynik markerów, może oznaczać również rozwój innych schorzeń. Ponadto, niektóre z markerów są charakterystyczne dla kilku nowotworów.

Badanie krążących komórek nowotworowych (CTC)

Badanie to wykonywane jest przez tzw. płynną biopsję, czyli pobranie próbki krwi, która ma na celu wykrycie DNA pochodzącego z komórek nowotworowych. Przedostaje się ono do krwi m.in. w wyniku apoptozy - śmierci komórek danego guza. Wskaźnik ten pozwala na określenie aktualnego stanu nowotworu i kontrolowanie skuteczności stosowanej terapii.

Badania te są istotne nie tylko dla wykrycia nowotworu, ale również dla samego leczenia, ponieważ pozwalają na ocenę skuteczności zastosowanej terapii. Dlatego w przypadku osób chorujących lub znajdujących się w remisji badania te są regularnie powtarzane.

Więcej o badaniach, które są pomocne w diagnostyce raka, przeczytasz w artykule: Profilaktyka raka. Jakie badania wykonać?

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image