Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - co pokazuje i kiedy ją wykonać?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - co pokazuje i kiedy ją wykonać? photo

Tomografia komputerowa jamy brzusznej to szybkie, nieinwazyjne, bezbolesne badanie stosowane w diagnostyce różnych schorzeń jamy brzusznej. Pozwala na wykrycie, potwierdzenie lub wykluczenie procesu patologicznego obejmującego jelita, lub inne narządy jamy brzusznej (czasami wykonuje się również skan miednicy w celu uwidocznienia całego przewodu pokarmowego).

Tomografia komputerowa - na czym polega?

Tomografia komputerowa stanowi to jedno z dostępnych badań obrazowych pozwalających na uzyskanie obrazu pokazującego wewnętrzne struktury organizmu pacjenta. Badanie to zostało rozwinięte z techniki zdjęć rentgenowskich i tak jak one korzysta z tego samego promieniowania. Zasadnicza różnica polega na konstrukcji urządzenia, które w czasie badania wykonuje bardzo dużą liczbę zdjęć. Aby było to możliwe zarówno źródło promieniowania, jak i detektor poruszają się dookoła pacjenta. Stworzone w ten sposób obrazy, następnie przesyłane są do komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Wyniki badania analizowane są przez radiologa, który wykonuje ich opis radiologiczny zawierający dokładne informacje na temat zaobserwowanych zmian.

Jak przebiega tomografia jamy brzusznej?

Podobnie jak podczas badania innych części ciała, badanie tomografii jamy brzusznej wymaga od pacjenta położenia się na specjalnym stole. Następnie jest on powoli przesuwany do suwnicy w głąb tunelu, w którym zlokalizowane jest źródło promieniowania i jego detektor. Należy podkreślić w tym miejscu, że cały proces przebiega pod kontrolą zespołu medycznego, który czuwa nad pacjentem. Co więcej, podczas całego badania tomografem komputerowym, pacjent ma możliwość kontaktu słownego z technikiem nadzorującym i w razie potrzeby może zgłosić wszelkie wątpliwości. Współczesne tomografy komputerowe wyposażone są w intercom, czyli urządzenie pozwalające na sprawną komunikację.

Samo badanie jest bezbolesne, jednak po podaniu dożylnego kontrastu może wystąpić dyskomfort. Badanie tomografem komputerowym bywa również problematyczne w przypadku osób cierpiących na klaustrofobię. Dlatego przed badaniem warto przekazać informacje na temat swojego samopoczucia technikowi wykonującemu badanie lub pielęgniarce. W razie potrzeby istnieje możliwość podania odpowiednich leków, które pozwolą pacjentowi na spokojne wykonanie badania i jednocześnie nie zaburzą jego wyniku.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - co pokazuje?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej pozwala ocenić narządy miąższowe (wątroba, śledziona, trzustka, nerki). Często pomaga w diagnozowaniu łagodnych i złośliwych nowotworów. W przypadku zaawansowanej choroby może również pomóc w zlokalizowaniu pierwotnego ogniska choroby - obaszru, w którym komórki rakowe rozwinęły się jako pierwsze. Tomografia komputerowa jamy brzusznej pozwala również na zbadanie rozległości nacieków zapalnych i nowotworowych w obrębie ścian żołądka, pęcherzyka żółciowego, jelita cienkiego i grubego, nadnerczy oraz ocenę ewentualnej wznowy operowanego guza.

Tomografia komputerowa jamy brzusznej - kiedy jest wykonywana?

Do głównych wskazań zaliczane są m.in. następujące choroby:

  • Zmiany nowotworowe;
  • Zmiany zapalne (np. zapalenie pęcherzyka żółciowego);
  • Niedrożność przewodu pokarmowego;
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • Urazy jamy brzusznej.

Przygotowanie do tomografii jamy brzusznej - jak powinno wyglądać?

W niemal każdym przypadku (poza urazami), konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jeżeli badaniu poddawane są jelita, możliwe, że konieczne okaże się również podaniu doustnego środka kontrastowego. Jelita wypełnione tą substancją są lepiej widoczne i łatwiejsze do zidentyfikowania - granice poszczególnych struktur stają się wyraźniejsze, a co za tym idzie, możliwa jest dokładniejsza ocena zmian w tym obszarze. Kontrast może zostać podany również droga dożylną - wtedy pomaga on w identyfikacji patologicznych zmian w innych narządach, takich jak wątroba, śledziona, trzustka, nerki. Ponadto, tak jak w przypadku innych obszarów ciała, w przypadku tomografii jamy brzusznej konieczne jest przystąpienie do badania na czczo. Oznacza to, że ostatni posiłek powinien zostać spożyty na minimum 6 godzin przed samym badaniem.

Czytaj więcej: Tomografia komputerowa - jak się przygotować?

Wynik tomografii komputerowej jamy brzusznej

Wynik tomografii komputerowej jamy brzusznej interpretowany jest przez radiologia, czyli lekarza specjalizującego się w analizie i interpretacji badań radiologicznych. Efektem jego pracy jest opis radiologiczny w formie dokumentu, który jest dostarczany przez placówkę medyczną. Czasami konieczne jest wykonanie kolejnych badań obrazowych. Może tak się stać w przypadku badania kontrolnego, lub badania wykonanego inną metodą obrazową (np. MRI lub PET-CT). Warto w tym miejscu podkreślić, że badania kontrolne są najlepszym sposobem na zweryfikowanie efektywności zastosowanego leczenia.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image