Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Medycyna

Guz mózgu: Jak wygląda? Wizualizacja 3D

Guz mózgu: Jak wygląda? Wizualizacja 3D photo

Nowotwór ośrodkowego układu nerwowego, czyli guz mózgu lub rdzenia, to nieprawidłowo rozwijająca się tkanka, która rozrastając się, uciska poszczególne obszary w czaszce i tym samym wywołuje szereg zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego. Wykrywa się je za pomocą rezonansu magnetycznego. W jego wyniku generowane są obrazy, które pokazują umiejscowienie i rozmiar guza. Współczesna technologia pozwala na pójście o krok dalej — stworzenie wizualizacji 3D takiego guza. Zatem jak wygląda guz mózgu w technologii 3D?

Jak powstaje guz mózgu?

Istnieje wiele typów guzów mózgu. Niektóre z nich mają łagodny charakter — nie powodują przerzutów, a inne charakter złośliwy. Mianem guza określa się również zmiany nie nowotworowe, do których zalicza się m.in. tętniaki. Zmiany nowotworowe mogą pojawić się wcześniej w innej części organizmu. Mówimy wtedy o raku z przerzutami do mózgu, czyli raku wtórnym. Natomiast rak pierwotny rozwija się bezpośrednio w mózgu lub tkankach znajdujących się w jego pobliżu (np. w oponach mózgowo-rdzeniowych). Tempo, w jakim rozwija się guz mózgu, może znacząco się różnić zależnie od przypadku. Zarówno tempo jego przyrastania, jak i umiejscowienie mają wpływ na to, w jaki sposób będzie oddziaływał na funkcjonowanie układu nerwowego. Sposób leczenia jest uzależniony od rozmiaru, lokalizacji i typu guza.

Jakie są objawy guza mózgu?

Objawy guza mózgu są bardzo zróżnicowane. Ich rodzaj zależy od charakteru guza i jego umiejscowienia. Pojawienie się objawów wywołane jest przez ucisk konkretnych obszarów mózgu lub rdzenia kręgowego. Do głównych objawów zaliczane są:

  • Bóle głowy, które stopniowo stają się coraz częstsze i coraz silniejsze;
  • Nudności i wymioty bez konkretnej przyczyny;
  • Problemy ze wzrokiem (rozmazany obraz, podwójne widzenie, utrata widzenia peryferyjnego);
  • Stopniowa utrata czucia i motoryki ręki lub nogi;
  • Zaburzona równowaga;
  • Problemy z mową;
  • Zakłopotanie w codziennych obowiązkach;
  • Zmiany osobowości;
  • Napad padaczkowy (bez wcześniejszych epizodów) lub drgania;
  • Problemy ze słuchem.

Jeżeli zauważyłeś u siebie, którekolwiek z wymienionych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza. Dotyczy to szczególnie tych objawów, które nie ustępują, utrzymują się lub/i nasilają przez dłuższy czas.

Guz mózgu: przyczyny

Jak wskazuje Mayo Clinic, w większości przypadków przyczyny pojawienia się pierwotnych guzów mózgu nie są jasne. Dotychczas lekarzom udało się wskazać niektóre z czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju zmian w mózgu. Dominującą przyczyną jest ekspozycja na działanie promieniowania jonizacyjnego. Najbardziej znanym przykładem jego oddziaływania jest promieniowanie wywołane przez bomby atomowe oraz awarie elektrowni jądrowych. Jednak czy rak mózgu jest dziedziczny? Jak podaje Mayo Clinic, dziedziczność nowotworów mózgu nie jest częstym zjawiskiem. Niemniej, jeżeli w Twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka mózgu, fakt ten powinieneś zgłosić swojemu lekarzowi.

Czytaj więcej: Nowotwór mózgu — przyczyny, objawy, badania

Jak wygląda guz mózgu?

Poniżej znajdują się widoki przedstawiające wizualizację 3D przerzutowych guzów mózgu. Guzy mózgu w tym przypadku jest wieloogniskowe — zlokalizowane w wielu częściach tego narządu.

Guz mózgu — jak wygląda klasyfikacja?

Guzy mózgu stanowią bardzo niejednorodną grupę każdy przypadek, może charakteryzować się odmiennym obrazem histologicznym, a także profilem genetycznym. Aktualnie guzy mózgu identyfikuje się w oparciu o klasyfikację Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2016 roku. W jej obrębie wyróżnia się cztery grupy guzów — od GI do GIV, które wyodrębniono na podstawie ich złośliwości.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Gwiaździaki — leczenie, badania, rokowania

Jak wygląda operacja mózgu?

Jedną z głównych metod leczenia guzów mózgu jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się go w celu usunięcia guza, ale również, gdy dany przypadek tego wymaga, w celu usunięcia części guza, aby spowolnić jego rozwój i załagodzić objawy choroby. Istnieją dwa główne typy operacji — kraniotomia oraz neuroendoskopia. Pierwszy z nich jest najczęściej stosowany i polega na wycięciu fragmentu czaszki w celu dodarcia do lokalizacji guza. Natomiast neuroendoskopia polega na wwierceniu się w czaszkę pacjenta, a następnie wprowadzeniu endoskopu w celu usunięcia guza lub jego części. Metodę tę stosuje się również, aby usunąć płyn zbierający się mózgu.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image