Darmowy e-book
Wsparcie psychologiczne
pacjentów onkologicznych
Pobierz

Profilaktyka

Jak zachęcić mężczyzn do regularnych badań?

Jak zachęcić mężczyzn do regularnych badań? photo

Według danych Centers for Disease Control and Prevention meżczyźni zdecydowanie rzadziej niż kobiety decydują się na badania profilaktyczne. Mężczyzn jest również trudniej przekonać do zmiany podejścia Często odsuwają w czasie wizytę u lekarza nie tylko w ramach badań okresowych, ale również w przypadku, gdy zaobserwują oni u siebie niepokojące objawy. Unikanie wizyty u lekarza stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, dlatego pomimo oporów warto próbować nakłonić mężczyznę do zmiany nastawienia. Jak zatem przekonać mężczyznę do wykonania badań profilaktycznych?

Dlaczego mężczyźni nie chcą się badać?

Powodem takiego stanu rzeczy najczęściej jest strach. Mężczyznom często z trudnością przychodzi przyznanie się do słabości. U wielu z nich nadal pokutuje przeświadczenie, że problemy ze zdrowiem świadczą o byciu niemęskim. Badania profilaktyczne dla mężczyzn, stanowią przykry obowiązek, który niektórym kojarzy się z przyznaniem do słabości, a w innych budzi lęk przed wykryciem jakiegoś poważnego schorzenia. Świadomość negatywnych emocji, które może pobudzić diagnoza jest jednym z głównych powodów sprawiających, że mężczyźni bardzo niechętnie poddają się badaniom. Najczęściej zgłaszają się do lekarza, dopiero gdy objawy nasilają się do tego stopnia, że stają się po prostu dokuczliwe. Zwykle wtedy leczenie jest znacznie bardziej skomplikowane, niż byłoby, gdyby choroba została wykryta na wczesnym etapie jej rozwoju.

Jak zachęcić mężczyzn do badań?

Przekonanie mężczyzny do wykonania nawet podstawowych badań jest czasami niezwykle trudnym zadaniem. Jak zachęcić mężczyznę do badań? Najlepszym sposobem jest przedstawienie wszystkich najważniejszych faktów na temat męskiego zdrowia i profilaktyki. Oto taktyki, które warto zastosować:

  • Wyrażenie troski o bliskiego mężczyznę jest jedną ze skuteczniejszych motywacji. Podkreślenie tego aspektu w czasie rozmowy pozwoli mu zrozumieć, jak ważne jest dla ciebie jego dobro. Natomiast odwiedziny w gabinecie lekarskim nie oznaczają są kolejnego przykrego obowiązku, a jedynie są sposobem na cieszenie się dobrym zdrowiem przez kolejne lata.
  • Poważne schorzenia można wykryć przez przypadek. Nawet niepozorna zmiana, może okazać się czymś poważniejszym. Szybkie wykrycie problemu na wczesnym etapie rozwoju pozwoli na szybkie podjęcie odpowiednich działań i tym samym zwiększenie szans na całkowite wyleczenie.
  • Daj dobry przykład. Co to oznacza? Jeżeli będziesz próbować namówić mężczyznę do wizyty u lekarza, jednocześnie samej go unikając, to z pewnością zostanie to odebrane jako hipokryzja. Jeżeli ty również będziesz dbać o swoje zdrowie, to z pewnością łatwiej będzie to tego samego przekonać bliskiego tobie mężczyznę.
  • W czasie rozmowy z mężczyzną odpornym na argumenty warto również zaznaczyć, że ryzyko wielu groźnych chorób znacząco wzrasta wraz z wiekiem, co nie zmienia jednak faktu, że zachorować można na nie także będąc młodszą osobą.

Jedyną rzeczą, jakiej należy unikać jest nieustanne przypominanie o badaniach. Co można tym osiągnąć? Pomimo dobrych chęci, może zostać to bardzo źle odebrane, skutkując zdenerwowaniem, a w efekcie także zniechęceniem.

Badania profilaktyczne dla mężczyzn

Badania profilaktyczne dla mężczyzn są w stanie wykryć rozmaite nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Wśród badań profilaktycznych dla mężczyzn znajduje m.in. podstawowy pakiet badań, czyli morfologia krwi i badanie moczu. Natomiast mężczyźni znajdujący się w grupie podwyższonego ryzyka np. ze względu na palenie papierosów, powinni wykonywać również badania, które pozwolą na wczesne wykrycie nowotworów. Warto pamiętać, że zakres zalecanych badań różni się w zależności od wielu czynników takich, jak zdiagnozowane już choroby, wiek, waga, tryb życia.

Jakie badania po 30 roku życia dla mężczyzn?

Duże znaczenie odgrywają badania ogólne - morfologia krwi i badanie moczu, które warto wykonywać co roku, i nie rzadziej niż co 2-3 lata. Mężczyźni po 30 powinni również co 3-5 lat wykonywać badanie profilu lipidowego mierzące cholesterol całkowity, HDL (dobry cholesterol) i LDL (zły cholesterol). Bardzo ważną kwestią jest również kontrola ciśnienia tętniczego krwi, która powinna być wykonywana minimum raz w roku. Część odpowiedzialności spoczywa na samym mężczyźnie, który przynajmniej raz w miesiącu powinien wykonywać samobadanie jąder.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 40?

Lista badań, które powinien wykonać mężczyzna po osiągnięciu 40. roku życia, jest już nieco dłuższa. Nadal konieczne jest regularne wykonywanie podstawowych badań - morfologii krwi i badania moczu, pomiar ciśnienia tętniczego oraz samobadanie jąder, które pozwala na wczesne wykrycie raka prostaty. Zaleca się także, by co kilka lat odwiedzać lekarza rodzinnego. Oprócz tego, minimum raz na 5 lat mężczyźni powinni poddawać się ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego, któremu towarzyszy wyliczenie SCORE. Kolejnym badaniem jakie powinien wykonać mężczyzna po 45. roku życia jest pomiar stężenia glukozy na czczo.

Jakie badania powinien wykonać mężczyzna po 50?

W tej grupie wiekowej również wykonuje się pakiet podstawowych badań, w skład którego wlicza się morfologia krwi, badanie ogólne moczu, stężenie glukozy na czczo oraz badanie profilu lipidowego. W skład obowiązkowych badań wlicza się również comiesięczne samobadanie jąder. Mężczyźni, którzy ukończyli 50. rok życia, powinni wykonywać badania ukierunkowane na wczesne wykrywania raka prostaty. Zalicza się do nich stężenie antygenu PSA (przed wykonaniem badania należy skonsultować się z lekarzem) oraz badania per rectum. W tym wieku, wśród mężczyzn znacząco wzrasta również ryzyko raka jelita grubego, dlatego co roku powinni oni wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej. Co 10 lat powinni oni wykonywać również kolonoskopię.

Jakie badania hormonalne dla mężczyzn?

Badania hormonalne w przypadku mężczyzn najczęściej są zalecane ze względu na obniżenie popędu płciowego, problemy z erekcją i zaburzenia płodności. Jednak zaburzone poziomy hormonów mogą oznaczać rozwój innych, często znacznie poważniejszych schorzeń. Jakie badania hormonalne dla mężczyzn warto wykonać? Wśród badanych hormonów może znaleźć się testosteron, estrogen, luteina, folikulotropina (FSH), prolaktyna, progesteron, estradiol (E2), siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S). Nieprawidłowy poziom testosteronu może być spowodowany guzem jądra lub nadnerczy, z kolei w przypadku zaburzeń folikulotropiny przyczyną może być zarówno guz jąder, jak i przysadki mózgowej.

Przeczytaj także:

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
background image