Chłoniak Burkitta - objawy, diagnoza, rokowania.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejRak płuc zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby nowych zachorowań na całym świecie. Statystyki pokazują również, że jest to jeden z najgorzej rokujących nowotworów. Dotyczy to obu płci – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest późne stadium, w jakim stawiana jest diagnoza.
Według danych przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia, w ramach GLOBOCAN, w 2020 roku odnotowano u 2 206 771 nowych zachorowań na raka na całym świecie, z czego 1 435 943 stanowili mężczyźni, a 770 828 kobiety. Statystyki pokazują również, że śmiertelność w przypadku raka płuc osiągnęła wartość 1 796 144 przypadków (1 796 144 – mężczyźni oraz 607 465 – kobiety), tym samym nowotwór ten znalazł się na pierwszym miejscu pod względem śmiertelności. Według prognoz WHO do 2030 roku zachorowalność na choroby układu oddechowego wzrośnie z 2,21 do 2,90 miliona nowych przypadków rocznie.
Główną przyczyną tak dużej liczny zachorowań na raka płuc jest palenie papierosów. Podczas spalania tytoniu wydziela się dym, który zawiera wiele niebezpiecznych substancji, a duża część z nich przyczynia się do rozwoju nowotworów. Papierosy są zagrożeniem nie tylko dla samego palacza, ale także dla osób w jego otoczeniu. Dym tytoniowy przedostaje się do płuc na dwa sposoby – w przypadku palaczy aktywnych jest wdychany bezpośrednio z papierosa, w przypadku palaczy biernych dym wdychany jest wraz z powietrzem.
Jeżeli szukasz wsparcia w walce z rzuceniem palenia, zajrzyj do artykułu: Jak rzucić palenie? 5 trików, które w tym pomogą.
Do najczęstszych objawów raka płuc należą:
Duża część pacjentów zgłasza również uczucie zmęczenia, bóle i zawroty głowy, a także trudności w przełykaniu. Warto mieć na uwadze, że w początkowej fazie rak płuc zwykle nie daje o sobie znać w żaden sposób. Dlatego ważne jest wykonywanie regularnych badań przesiewowy, które dają szanse na wykrycie nieprawidłowości w organizmie jeszcze we wczesnej fazie.
Bardzo ważną kwestią w przypadku nowotworów są działania zapobiegawcze. Profilaktyka raka płuc obejmuje nie tylko rzucenie palenia i unikanie czynników kancerogennych, ale również wykonywanie regularnych badań przesiewowych. Więcej informacji na ich temat znajdziesz w artykule: Profilaktyka raka. Jakie badania wykonać? Ponadto, według zaleceń specjalistów z John Hopkins Medicine osoby, które paliły (lub palą) wykonywały corocznie pełny skan kondycji płuc przed minimum 15 lat od momentu rzucenia nałogu.
Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie objawy, które nas niepokoją, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, który postawi diagnozę i ewentualnie skieruje na odpowiednie badania. Niektóre z wyżej wymienionych objawów są charakterystyczne również dla innych schorzeń, więc ich obecność nie musi definitywnie oznaczać, że jest to rak płuc. Badania, na które skieruje nas lekarz rozwieją w tej kwestii wszelkie wątpliwości, a obejmują one:
W celu polepszenia wykrywalności tego nowotworu polskie Ministerstwo Zdrowia uruchomiło Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc, który obejmuje badania niskodawkowym tomografem komputerowym. Jest on przeznaczony do osób znajdujących się w grupie o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka płuc - osoby w wieku 50-74 lat, będących palaczami papierosów.
Bardzo ważną kwestią w diagnostyce i leczeniu raka płuc jest określenie jego typu, od którego zależy jaka metoda leczenia zostanie wybrana. Klasyfikacja obejmuje 5 stopni zaawansowania i jest przeprowadzana przez lekarza.
Stopień ten dotyczy nowotworów we wczesnej fazie rozwoju i określany jest mianem in situ, co oznacza, że rak nie przemieścił się do innych tkanek i nie rozprzestrzenił się poza płuca.
Nowotwór w pierwszym stadium to zwykle niewielki guz, który nie zdążył się rozprzestrzenić do węzłów chłonnych, w związku z tym jest operacyjny. Dodatkowo stopień I, pod względem rozmiaru guza dzieli się na dwie grupy:
Nowotwór w drugim stadium to guz, który w niektórych przypadkach może zostać usunięty operacyjnie. W innych przypadkach konieczna może okazać się terapia. Stopień II dzieli się ze względu na rozmiar guza na dwie grupy:
Stadium trzecie dzieli się na stadium 3A, 3B i 3C. Klasyfikacja ta związana jest z rozmiarem guza i lokalizacją przerzutów. Operacyjne usunięcie takiego guza może być bardzo trudne lub całkowicie niemożliwe – wtedy konieczne będzie zastosowanie terapii. Co ważne, rak płuc stadium 3 dotyczy przypadków, w których komórki nowotworowe nie rozprzestrzeniły się do odległych organów.
Czwarte stadium oznacza, że rak płuc rozprzestrzenił się do drugiego płuca i zajął w nim więcej niż jeden obszar, do płynu otaczającego płuco lub serce, a także odległych tkanek. Komórki rakowe rozprzestrzeniają się poprzez krwiobieg, co sprawia, że nowotwór może zająć dowolne miejsce w organizmie. Najczęściej przerzuty pojawiają się w mózgu, kościach, wątrobie i nadnerczach. W niemal wszystkich przypadkach konieczne jest zastosowanie terapii.
W początkowej fazie rozwoju rak płuc nie daje żadnych objawów, pojawiają się one później i stopniowo się nasilają. Do lekarza powinno zgłaszać się w momencie pojawiania się pierwszych z nich. W zależności od stadium rozwoju nowotworu stosowane są różne metody leczenia. Najbardziej skuteczną jest operacja - chirurgiczne usunięcie guza, która charakteryzuje się największą skutecznością. Szansa na zakwalifikowanie się do zabiegu dotyczy niewielkiej grupy pacjentów, dlatego najczęściej stosuje się radioterapię i chemioterapię, które często są ze sobą kojarzone. Jeszcze inną metodą jest brachyterapia, która jest precyzyjna i jednocześnie nie obciąża tak bardzo organizmu pacjenta, jak ma to miejsce w przypadku radioterapii.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: Czy rak płuc jest wyleczalny? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jednak jedno jest pewne, im wcześniejsza faza, w której nowotwór zostanie wykryty, tym większe są szanse na jego wyleczenie.
Chłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcejChłoniak Burkitta to określenie rzadkiego typu agresywnych nowotworów, występujących...
Czytaj więcej